1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MECLİS GENEL KURULU'NDA GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR YAPILDI
MECLİS GENEL KURULU'NDA GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR YAPILDI

MECLİS GENEL KURULU'NDA GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR YAPILDI

Meclis Genel Kurulu’nda bugün sadece gündem dışı konuşmalara yer verildi ve gruplar arası mutabakatla bugünkü çalışmalar tamamlandı.

A+A-

Gündem dışı konuşmalarda ilk olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekili Ömer Kalyoncu hükümet uygulamalarıyla ilgili konuşmak üzere söz aldı.

Hükümeti “düşmüş gibi” şeklinde tanımlayan Kalyoncu, Başbakan İrsen Küçük’ün Amerika gezisini eleştirdi.

Amerika’ya Turizm Bakanı’nın neden gittiğini, Dışişleri Bakanı’nın neden gitmediğini soran Kalyoncu, ülkede zamlar yapılırken, hükümet yetkililerinin Amerika ziyareti için harcama yapmasını da eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ülkedeki sorunlara ilgisiz olmakla suçlayan Kalyoncu, ülke insanının Kıbrıs sorunu nedeniyle önünü göremediğini, uzun vadeli plan yapamadığını ifade etti.

Daha sonra yurt dışına bala satımını eleştiren Kalyoncu, bu nedenle ülkedeki bala fiyatlarının arttığını ve hayvancının bala bulamadığını söyledi.

Ekonomik açıdan zor durumda kalan hayvancı ve çiftçilerin kestikleri çekleri ödeyemediklerini ifade eden Kalyoncu, bunun daha büyük ekonomik sorunlara neden olacağını kaydetti.

Kalyoncu, çiftçinin gelir desteğinin kooperatife yatırılmasının yanlış olduğunu belirtti.

Kalyoncu hükümetin miyadının dolduğunu, CTP-BG’nin en erken zamanda seçime gidilmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını anlattı.

ÖZGÜRGÜN

Eleştirileri yanıtlayan Başbakan Vekili Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs sorunu KKTC için ciddi bir sorun olsa da Güney Kıbrıs’ın da bundan ciddi şekilde etkilendiğine işaret etti.

Özgürgün, Kıbrıs'ta iyi bir anlaşmanın hem KKTC'nin hem de güneyin yararına olacağını belirtti.

“Güney ekonomik sorunlarını çözmek istiyorsa Kıbrıs sorununu çözmeye gönüllü olmalıydı” diyen Özgürgün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da görüşmelerin bir an önce başlaması için çalıştığını ve bunun gerekliliğini ilgili yerlere ilettiğini kaydetti.

Özgürgün gerek Cumhurbaşkanı gerek siyasi partiler ve hükümetin görüşmelerin başlaması yönündeki çağrılarına rağmen Güney Kıbrıs’tan konuyla ilgili herhangi bir adım gelmediğini söyledi.

Özgürgün, “Maalesef önümüzdeki günlerde de yarınımızı görememe sorununu yaşayacağız gibi görünüyor” dedi.

Amerika gezisine katılmamasıyla ilgili eleştirilere cevap veren Özgürgün, kendisi yurt dışı ziyaretlerine katılmasa da orada görevli diplomatların heyetlere destek verdiğine işaret etti.

Özgürgün, Dışişleri Bakanlığı'nın tüm yurt dışı ziyaretlerine her türlü desteği verdiğini vurgulayarak, Kalyoncu’nun diğer bakanlarla ilgili eleştirilerini ilgili bakanlara ileteceğini ekledi.

TÖRE

Genel Kurul’da ikinci gündem dışı konuşmayı UBP Milletvekili Zorlu Töre yaparak, Atatürk, 19 Mayıs ve Türk Gençliği konusunda konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıkları sayesinde Türkiye’de milli kimliğe dayalı bir Türk Ulusu meydana geldiğini anlatan Töre, bugünün Türkiyesi’nin Atatürk’ün başlattığı İstiklal Savaşı sayesinde kurulduğunu belirtti.

Töre, Kıbrıs’ta kötü komşunun Kıbrıs Türkü’nü ev sahibi yaptığını ve Mehmetçikle Mücahidin canı cana kanı kana katarak bugünlere geldiğini belirterek, 2013’te çözüm olacağına inanmadığını söyledi.

1958’den beri çözüm arandığını, 1960’ta kapsamlı bir çözüm anlaşması yapıldığını anımsatan Töre, ancak Rumların Aktitas Planı’nı ortaya koyduklarını EOKA-B’yi yeniden ortaya çıkardıklarını anlattı.

Töre, KKTC ve Türk askeri, iki kesimlilik, Kıbrıs Türk halkının egemenliği üzerinde oyunlar oynandığını savundu.

Töre, dış temasların yapılması, milli kimliğe dayalı KKTC’nin yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, Atatürk’ün gençliğe hitabesini okudu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı. Bir sonraki birleşim 20 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.