1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MECLİS ÖNÜNDE EYLEM
MECLİS ÖNÜNDE EYLEM

MECLİS ÖNÜNDE EYLEM

Meclis önünde eylem

A+A-

TDP İLE BAĞIMSIZLIK YOLU, MECLİS’İN GÜNDEMİNDE BULUNAN İŞ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Toplumcu Demokrasi Partisi ve Bağımsızlık Yolu, Cumhuriyet Meclisi önünde basın açıklaması yaparak özel sektörde sendikalaşma yolunun açılması ve sendikasız çalıştırmanın yasaklanmasını talep etti.

“Ne Göç Olsun, Ne De Geç, Sendika Gelecek” pankartının açıldığı eylemde, Cumhuriyet Meclisi’nin bugünkü gündemine gelmesi beklenen İş (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın sosyal güvencesiz işçi çalıştırılmasının önüne geçilmesi, kayıt dışılık ve haksız rekabetin önlenmesi adına bir milat olacağı ifade edildi.

TDP Lefkoşa İlçe Başkanı Özmen Birinci’nin kısa sunuş konuşmasının ardından Bağımsızlık Yolu temsilcisi Mustafa Keleşzade, hazırlanan ortak basın bildirisini okudu. Eylem sırasında TDP Milletvekili Zeki Çeler de hazır bulundu.

ORTAK AÇIKLAMA

Açıklamada, özel sektörde emekçilerin yaşadığı sıkıntıların ve yıllar içerisinde kamu ile özel sektör arasında yaratılan uçurumun giderilmesinin elzem olduğuna vurgu yapıldı.

Kayıt dışılık, haksız rekabet, sömürü ve işsizlikten kurtulmanın ancak sendikasız çalışmanın yasaklanmasıyla mümkün olabileceği ifade edildi.

Açıklamada, TDP ve Bağımsızlık Yolu’nun uzun bir süre önce konuyu gündemine alarak, 10 kişi ve üzeri çalışanın olduğu yerlerde sendikasız çalıştırmanın yasaklanmasını öngören yasa önerisi hazırladığı kaydedildi.

“ÖNERİ İMZAYA AÇILDI”

Yasa önerisinin 4 Nisan’da basın toplantısıyla kamuoyu ve örgütlerin bilgisine getirildiği, görüş ve önerilerin alınmasının ardından geçen hafta Meclis’te milletvekillerinin imzasına açıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, kendini emekten yana gören her örgüt ve bireyin bu çabayı ortaya koyması gerektiği ifade edildi.

Yasa önerisinin, bir anlamda “Solun Turnusol Kağıdı” olacağı kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.