1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MECLİS SONA ERDİ... BİR SONRAKİ TOPLANTI PERŞEMBE
MECLİS SONA ERDİ... BİR SONRAKİ TOPLANTI PERŞEMBE

MECLİS SONA ERDİ... BİR SONRAKİ TOPLANTI PERŞEMBE

Meclis’te çıkan tartışmayla verilen aranın ardından yeniden toplanan Genel Kurul’da ;

A+A-

ÜSTEL: “ŞİMDİYE KADARKİ TEAMÜLLERE GÖRE NİSABI SAĞLAMAK İKTİDARIN GÖREVİ”

SİBER: “MECLİS BAŞKAN YARDIMCISINA BU TÜR TALİMATLAR VERİLEMEZ”

YORGANCIOĞLU: “BİR ANAMUHALEFET BAŞKANI MECLİS BAŞKANI’NA TALİMAT VEREMEZ”

DENKTAŞ: “ANASTASİADİS’İN MAYIN TEMİZLEME KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASI  GÜVEN YARATICI DEĞİL GÜVEN YİTİRİCİ BİR YAKLAŞIM”

“BEŞPARMAK DAĞLARINDA, SİVİLE AÇIK BÖLGEDE, MAYIN TARLASI OLDUĞUNUN 40 YIL SONRA AÇIKLANMASI BU BÜYÜK BİR İNSANLIK SUÇU”

Meclis’te çıkan tartışmayla verilen aranın ardından yeniden toplanan Genel Kurul’da Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel kısa bir açıklama yaptı.

Üstel, şimdiye kadarki teamüllere göre nisabı sağlamının iktidarın görevi olduğunu belirterek, partisinin kararının da bu yönde olduğunu ifade etti.

Ana muhalefet partisinin bir milletvekili olduğunu anımsatan Üstel, “Meclisi yöneteceğim bana 10’a çeyrek kala söylendi. ‘26 yeter sayısı olsun Meclisi açarım dedim’” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine söz alan Meclis Başkanı Siber, bugün sabah 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için düzenlenen devlet törenine gittiğini ancak Üstel’in Meclis’i açmayacağı yönünde aldığı bir telefon üzerine herkesin gözü önünde oradan ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti.

Meclisin herkesin olduğunu söyleyen Siber, Meclis Başkan Yardımcısına bu tür talimatlar verilemeyeceğini söyledi.

ÖZGÜRGÜN

Daha sonra söz alan UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Meclis Başkanı’ndan gelen tüm taleplere olumlu yanıt verdiklerini kaydederek Siber’in kendisiyle ilgili sözlerini eleştirdi.

23 Nisan töreninde olan Meclis Başkanı’nın bunu önceden söylese gereken yardımı yapacaklarını ifade eden Hüseyin Özgürgün, hükümetin en azından yasama günlerinde 26 yeter sayısını bulmasını istediklerini söyledi.

Özgürgün, tansiyon çıkarıp kavga çıkarma niyeti olmadığını belirterek, ancak muhalefetin sessiz kalmasının da beklenemeyeceğini ifade etti.

Hüseyin Özgürgün, yaşanan gerginlikten üzüntü duyduğunu belirterek, Meclis çalışmalarına bugüne dek olumlu katkıda bulunduklarını kaydetti.

Özgürgün hem iktidarın hem muhalefetin Meclis'in saygınlığını koruması gerektiğini vurguladı.

Özgürgün’den sonra yeniden söz alan Siber, Meclis Başkan Yardımcısı’nın nisap sağlanması durumunda Meclis’i açıp açmayacağın sorması üzerine Özgürgün, nisabın sağlanmasıyla burada olacaklarını belirtti.

YORGANCIOĞLU

Siber ve Özgürgün’den sonra söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bir anamuhalefet başkanının Meclis Başkanı’na talimat veremeyeceğini kaydederek, Siber’in bu şekilde ötekileştirilmesine sessiz kalamayacaklarını söyledi.

Ana muhalefette oldukları dönemi anımsatan ve Mustafa Yektaoğlu’nun bu durumlarda Meclis Başkan Yardımcısı olarak oturumu açtığını söyleyen Yorgancıoğlu, Meclis gündemindeki görüşülecek yasa tasarılarının ülke için önemine de dikkat çekti.

ÇAVUŞOĞLU

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu da Yorgancıoğlu’dan sonra söz alarak, “Sayın Başbakan komitelerde verdiğimiz desteğe rağmen bu yasaların Meclisten geçmemesinden ana muhalefet sorumluymuş gibi ağlamaklı bir konuşma yapıyor” diyerek Yorgancıoğlu’nu eleştirdi.

Çavuşoğlu, Yektaoğlu’nun geçmişte nisap sağlayıcıcı şekilde Meclisi açmadığını da savundu.

“Meclis Başkanına ana muhalefetin de desteği vardır” diyen Çavuşoğlu, tartışmaya neden olan bu konunun Meclis kürsüsünden dile getirilmesini eleştirdi.

ŞEHİT AİLELERİ VE MALULLERE YARDIM (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI’NA İLİŞKİN İVEDİLİK TEZKERESİ ONAYLANDI

Öte yandan Meclis’te Şehit Aileleri ve Malullere Yardım (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin ivedilik tezkeresi oylandı.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, kürsüye çıkarak tezkereye oylarının olumlu olduğunu söyledi ve iki konuya değindi.

Rum Lider Nikos Anastasiadis’in mayın temizleme konusundaki açıklamasına işaret eden Denktaş, “Beşparmak dağlarında, sivile açık bölgede, mayın tarlası olduğunun 40 yıl sonra açıklanması bu büyük bir insanlık suçudur” dedi.

Bunun güven yaratıcı değil güven yitirici bir yaklaşım olduğunu kaydeden Denktaş, bu konunun üstüne gidilmesini istedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Nami’nin müzakereci olarak atanması konusuna değinen Serdar Denktaş, bunun usulüne uygun şekilde yapılmasını istedi.

Cumhurbaşkanın bu talebinin Meclis’te onaylanması gerektiğini belirten Denktaş, bu usulün bir yazışmayla yapılmasını talep etti.

Rum tarafının tutumunun kendilerini yeni bir umuda sevk etmediğini vurgulayan Denktaş, Nami’ye başarı diledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de tezkere ile ilgili söz alarak buradaki bazı kavramların yazılış şeklini eleştirdi. Kemik yerine kalıntı, gömmek yerine defin kelimelerinin kullanılmasının daha doğru olduğunu belirten Töre, ülkede hala büyük acılar yaşandığını söyledi.

Dayısının da bir kayıp olduğunu ve hala bulunamadığını kaydeden Töre, geçmişte kendilerinin de söz konusu yasa hakkında Meclise bir öneri sunduklarını anımsattı.

Söz konusu değişikliğe UBP olarak evet dediklerini anımsatan Zorlu Töre, haklarını alamayan şehit çocuklarına haklarının verilmesini istedi.

ÇAKICI

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Özdil Nami’nin müzakereci olarak atanması konusunu Meclis İç Tüzüğü’nün 62’nci maddesi gereğince değerlendirmek istediğini söyledi.

“Hiçbir şey olmamış gibi bu konuları geçiştiremeyiz” diyen Çakıcı, siyasi partilerin ve ülkenin yeni döneme girdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ve Mustafa Akıncı’nın 5 yıllık göreve geldiğini ifade eden Çakıcı, halkın bir değişimi istediğini ve bu değişimin başarıldığını söyledi.

Akıncı’nın ilk ziyaretinin Türkiye’ye olmasının doğal olduğunu ifade eden Çakıcı, iki kardeş iki ülke siyasetinin doğru ve doğal olan bir siyaset olduğunu belirtti.

Çakıcı, TC AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yaptığı hakareti kendisine iade ettiğini belirti.

Sivilleşme konusunda hükümetin de ciddi bir adım atmasını isteyen Çakıcı, seçim sonuçlarının tüm siyasi partiler tarafından iyi değerlendirilmesini istedi.

Çakıcı, Nami’nin müzakereci atanmasının çok doğru bir karar olduğunu ifade ederek, Nami’nin müzakere sürecine ciddi katkı koyacağını belirtti.

Basında bu konuda spekülasyon yapıldığını ifade eden Çakıcı, Akıncı’nın bütünlüklü çözümden önce paket çerçevesinde Maraş’ın Ercan ve Mağusa Limanı ile açılması konusundaki açıklamalarına değindi.

Çakıcı, Nami’nin de bu konudaki açıklamalarını anımsatarak, “Tereddütler ortaya çıkmış olabilir. Eşgüdümlü çözüm vizyonu ve müzakereci ile uyum önemli” dedi.

Öte yandan CTP-BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer, yerinden söz alarak Meclis tutanaklarının incelenmesini, “Meclis Eski Başkanı Hasan Bozer yurt dışında olduğunda Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu’nun 26 yeter sayısını sağlatarak toplantıyı açtığının”  bulunmasını istedi.

ÖZGÜRGÜN

Çakıcı’ndan sonra yeniden söz alan Hüseyin Özgürgün, anavatan konusunda hassas olduklarını dile getirerek, “Bu konuya başkalarının da saygı göstermesi gerekiyor” dedi, kullanılan kelimelere dikkat edilmesini istedi.

Özgürgün, kardeş kavramına da saygı duyduklarını belirtti.

Nami ile uzun bir çalışma geçmişleri olduğunu belirten Özgürgün, Nami’nin doğru isim olduğunu söyledi.

Çakıcı’nın söylediklerine işaret eden Özgürgün, Akıncı’nın ve Nami’nin Maraş konusundaki açıklamalarını anımsattı.

AKANSOY

CTP-BG Milletvekili Asım Akansoy da Meclis’te sabah yaşanan tartışma, Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Özdil Nami’nin müzakereci olarak atanması konularında değerlendirmelerde bulundu.

DENKTAŞ

Akansoy’dan sonra Başbakan Yardımcısı Denktaş yeniden söz aldı. Denktaş, Cumhurbaşkanı Akıncı hakkındaki dilek ve temennilerini ifade ederek, ülkede başkanlık sistemine geçilmesinin kaçınılmaz olduğunu da söyledi.

Konuşmasında Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin müzakereci olarak atanması konusuna yeniden değinen Denktaş, milletvekili olan Nami için Meclisle gerekli yazışmanın yapılması talebini yineledi 

---------

Meclis Sona Erdi;

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu (Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Yükseköğretim Kurumları Mali Düzenleme (Değişiklik) Yasa Tasarısının ikinci görüşmesini yaptı.

Genel Kurul bugünkü oturumunda, madde madde oyçokluğuyla onayladığı yasa tasarılarının ivediliği olmadığından dolayı tasarıların onaylanmasını sağlayacak üçüncü görüşmesini bir sonraki birleşimde gerçekleştirecek.

TATAR’DAN DESTEK

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu (Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili yaptığı konuşmada, vergi muafiyeti çalışmasının haksız rekabetin önlenmesi ve KKTC’ye önemli markaların gelebilmesi bakımından önemli olduğunu söyledi.

Marka üniversitelerin ülkede faaliyet gösterip ülkeye öğrenci çekmesi bakımından da önemli olduğunu kaydeden Tatar, ülkeye öğrencilerin yaptığı katkının 2 milyar TL civarında olduğunu belirterek, bunu korumanın hükümetlerin görevi olduğunu vurguladı. Tatar, üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısında da artış olduğunu ifade ederek, 35 bin Türkiye, 15 bin de üçüncü ülkeden öğrenci geldiğine dikkat çekti.

Öğrenci sayısının daha da artması için çalışmaların da artırılması gerektiğini belirten Tatar, yasaya destek belirtti.

MUNGAN: “YASA 2016’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Maliye Bakanı Zeren Mungan da, yasaya yönelik açıklamalarda bulunarak, ODTÜ ve İTÜ’deki vergi düzenlemesinin haksız rekabet yarattığını ve sıkıntılar ortaya çıkardığını ifade etti. Mungan, bu konuda düzenleme yapılarak, yasanın geçmesi halinde verdikleri ve aldıkları hizmette vergi muafiyetinin kalkacağını kaydetti.

Mungan, yasanın 2016’da yürürlüğe gireceğini, bunun tamamen prosedür olduğunu ve haksız rekabeti önlemeye yönelik olduğunu belirtti. Mungan, bu muafiyetin KDV dışında gümrük ve fonlarda verileceğini söyledi.

ÇAKICI: “EŞİTSİZLİK GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN YASAYA RET OYU VERECEĞİZ”

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı da, bu konuda bazı endişelerinin olduğunu ifade ederek, bazı üniversitelerin bu muafiyetlerin uygulanması konusunda eşit olunmadığıyla ilgili şikayetleri olduğunu kaydetti.

Eşitsizlik gördükleri için yasaya ret oyu vereceklerini söyleyen Çakıcı, KDV muafiyetleri arasındaki eşitsizlik ve haksız rekabet gördüklerinden dolayı yasaya olumsuz baktıklarını belirtti.

Bu yasaya onay vermeyi vicdanının kaldırmadığını ve yerel üniversitelerle dışarıdan gelen üniversitelere ayırımcılık yapılmaması gerektiğini ifade eden Çakıcı, tüm üniversitelere eşitlik sağlayan yasa yapılması durumunda destek verebileceklerini kaydetti.

ANGOLEMLİ: “YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİN”

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Angolemli de, ekonomiye önemli katkısı olan üniversitelerin ülkeye gelmesi için yapılan çalışmaların önemli olduğunu ancak üniversitelerin bulunduğu bölgeye de katkı yapması gerektiğini belirtti.

Angolemli, Gazimağusa’da DAÜ’deki yurtları eleştirerek, üniversite içerisinde yapılan binlerce kişilik yurtların kenti geri götürdüğünü savundu ve esnafın korunmadığını kaydetti.

Üniversitelerin ülkeye katma değer getirdiğini, bu yüzden üniversiteler arasında eşit davranılması gerektiğini belirten Angolemli, hükümetin üniversite konusunu ve bu yasayı yeniden gözden geçirmesini istedi. Angolemli ayrıca ülkedeki uyuşturucu ve kumar sorunlarına önlem alması gerektiğini söyledi.

MUNGAN: “YENİ MUAFİYET GETİRİLMİYOR”

Maliye Bakanı Zeren Mungan da yeniden söz alarak, bugün tartışılan yasada yeni muafiyet getirilmediğini, muafiyetin kaldırıldığını ifade etti.

ODTÜ ve İTÜ’ye uygulanan mal ve hizmet muafiyetinin bulunduğunu, bunun kaldırıldığını, sadece uygulamasının 2016’da yürürlüğe gireceğini belirten Mungan, ÖSYM kılavuzunda sıkıntılar yaşanmaması için de bunun gelecek yıl uygulamada olacağını kaydetti. 

Konuşmaların ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu (Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, madde madde görüşülüp oyçokluğu ile onaylandı. Yasa tasarısının üçüncü görüşmesi bir sonraki birleşimde yapılacak.

İTÜ YASA TASARISI

Genel Kurul daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı.

İlk söz alan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar,  ODTÜ ile İTÜ’nin KKTC’deki öğrenci sayısının 2 bin civarında olmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi. Tatar, bu rakamın, KKTC’ye yatırımların geciktirildiğini ve iki marka üniversitenin KKTC’ye yönelik ciddiyetinin sorgulanmasına sebep olduğunu belirtti.

Hükümetin bu üniversitelere önemli imkanlar sağladığını kaydeden Tatar, üniversitelerin de yatırımlarını hızlandırması gereğine ve eğitim sektörünün ülke için önemine vurgu yaptı.

Ülke üniversitelerindeki öğrenci sayısının 70-75 bin civarında olduğunu, bunun yerel üniversitelerin ülkeye getirdiği katkıyı ortaya çıkardığını belirten Tatar, ülke üniversitelerine daha fazla önem verilmesi ve desteklenmesini istedi.

Tatar’ın konuşmasının ardından genel kurul, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı madde madde görüşüp, oy çokluğuyla kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yükseköğretim Kurumları Mali Düzenleme (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüştü.

Söz alan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, yasaya oylarının olumlu olacağını söyledi.

Konuşmanın ardından yasa tasarısı madde madde görüşülüp, oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra bugünkü çalışmasını tamamladı.

Genel kurul, 7 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da yeniden toplanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.