1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MECLİS'TE GÜNCEL KONUŞMALAR YAPILIYOR
MECLİS'TE GÜNCEL KONUŞMALAR YAPILIYOR

MECLİS'TE GÜNCEL KONUŞMALAR YAPILIYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bilgiye ve onaya sunuşlar yapılarak, güncel konuşmalara geçildi.

A+A-

GÜNCEL KONUŞMALAR YAPILIYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bilgiye ve onaya sunuşlar yapılarak, güncel konuşmalara geçildi.

SANER

Güncel konuşmalardan önce söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner Kapalı Maraş konusunda Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği’nde bazı çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Saner Maraş konusunda Kıbrıslı Türklerin sesinin Avrupa Birliği’nde duyurulması için Dışişleri Bakanı’nı göreve çağırdı.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

ÇAVUŞOĞLU

İlk güncel konuşmayı UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu yaparak, 2010 yılından sonra işe giren devlet memurlarının maaşlarını değiştiren yasanın düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Belediyeler Yasası’nın o dönemin muhalefeti bugünün hükümeti tarafından politik çıkarlar göz önüne alınarak daha önce reddedildiğini söyleyen Çavuşoğlu, şimdi belediyeler el değiştirince aynı partilerin bu yasayı yeniden Meclis’e getirdiğini söyledi.

2010 yılı işe giren kamu çalışanlarının maaşlarını düzenleyen yasanın “hangi hükümet tarafından kim tarafından geçirildiği” tartışılmadan ele alınması ve bu yasayla işe alınanların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, hükümeti bu konuda adım atmaya çağırdı.

Çiftçilerin mazot alacaklarının hala ödenmediğini söyleyen Çavuşoğlu “Bir taraftan mazot desteği verilmiyor, diğer taraftan insanımızın daha çok mazot yakacağı işler esirgenmeden yapılıyor. Yılların beklentisi, bu memleketin alt yapı anlamında tek icraatı, Çayırova Mehmetçik yolunda ihaleye çıkıldı. Ama o yolun asfaltı bir türlü dökülmediğinden vatandaş daha uzun yollardan gitmek zorunda kalıyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu eğitim konusunda da sorular sordu.

ULUÇAY

Çavuşoğlu’nun ardından söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, önümüzdeki dönemin Kıbrıs sorunu açısından önemli olduğunu ifade ederek, bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Uluçay, “Bu konuda biz de üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.

Çavuşoğlu’nun iddia ettiği gibi Belediyeler Yasası’nı reddetmediklerini söyleyen Uluçay, “İvediliğini evet reddettik, bizim hazırladığımız yasayı da komiteye getirdik. Her ikisi de komitede görüşülmeyi bekliyor” açıklamasını yaptı.

“Biz getirdik CTP reddetti demek haksızlıktır” diyen Uluçay, o dönem bütçe komitesinde UBP çoğunluğu olduğu halde, ilgili tasarının bütçe komitesinden de geçirilmediğini belirtti.

Belediyelerin katkı payını artırmayı öngördüklerini ifade eden Uluçay, belediyelerin geçmişten kalan borçları nedeniyle sürdürülebilir bir yapıda olmadığını kaydetti.

CANDAN

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, söz alarak Ersan Saner’in yaptığı konuşmaya cevaben Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıslı Türkler’in sesini duyurmak için yaptıkları çalışmaları anlattı.

BEROVA

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarıyla ilgili sorulan sorulara ithafen kürsüye çıktı.

Eğitim sistemiyle ilgili bilgi veren Berova, YÖK Başkanıyla yaptığı görüşmeler sonucu, öğrencilerin ulaşım ve sosyal çevreye adaptasyonu açısından daha avantajlı Türkiye üniversiteleri için kontenjan sağladıklarını belirtti.

GCE sisteminde sınava giren öğrencilerin sınav tarihlerinin Türkiye kayıt tarihleriyle çakışma sorununu çözdüklerini anlatan Berova,  yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye’deki bazı üniversitelerin YÖS sınavlarını KKTC’de gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Berova, üniversite sorunlarının ele alınacağı bir çalıştay düzenleyeceklerini ifade ederek, çalıştayda üniversite giriş konularının da ele alınacağını açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.