1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “MERKEL İLE GÖRÜŞECEĞİM”
“MERKEL İLE GÖRÜŞECEĞİM”

“MERKEL İLE GÖRÜŞECEĞİM”

Güney Kıbrıs’ın, Türkiye’nin AB başlıklarına ilişkin vetoyu ancak Türkiye’nin...

A+A-

Rumlar vetoyu kaldırmak için Maraş’ı istedi.

Güney Kıbrıs’ın, Türkiye’nin AB başlıklarına ilişkin vetoyu ancak Türkiye’nin Maraş konusunda ilerleme sağlaması durumunda kaldırabileceği şeklinde açıklama yaptığı belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Türkiye ziyaretinde yapmış olduğu, Türkiye’ye ilişkin 17. faslın açılmasını istedikleri şeklindeki açıklamanın yankıları Güney Kıbrıs’ta devam ederken Rum gazeteleri, başta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis olmak üzere diğer yetkililerin ve partilerin bu konuda yapmış oldukları açıklamalara geniş yer verdiler.

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ın, 2009 yılında tek taraflı olarak dondurduğu başlıklardaki vetoyu, Türkiye’nin Maraş konusunda ilerleme sağlaması dışında, kaldırmasının söz konusu olmadığını duyurduğunu belirtti. Gazete, şu anda sadece 17. Faslın (ekonomik ve parasal politika) görüşmeye açılmasının mümkün olduğunu, bu başlığın ise 2007 yılında Fransa tarafından dondurulduğunu anımsattı.

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, daha fazla başlığın açılmasının mümkün olabilmesi için belirli faaliyetleri ileriye götürmesinin Türkiye’ye bağlı olduğunu ifade etti.

23 ve 24. fasıllar için Rum Yönetimi Başkanı Anasatasiadis’in, kapalı Maraş’ın yasal sahiplerine geri verilmesi önerisinin bulunduğunu belirten Hristodulidis, “bu da, bize iki faslın açılması ihtimalini incelemeleri olanağını tanıyacaktı” ifadesini kullandı.

ANASTASİADİS: “MERKEL İLE BİR ARAYA GELECEĞİM VE BAŞLIKLARI ELE ALACAĞIM”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ileriki günlerde bir araya geleceğini ve Türkiye’ye ilişkin katılım başlıklarının açılması konusunu görüşeceğini ifade etti.

Anastasiadis, seçilmesinden itibaren ve ayrıca III.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, güven yaratıcı önlemler olarak sunduğu önerilerde, Rum tarafınca veto uygulanmasını gerektiren engellerin kalkması için, Türk limanlarının açılmasını, özünde Güney Kıbrıs’ın tanınmasını, önerdiğini ifade etti.

KASULİDİS; “FASILLARIN AÇILMASINA ONAY VERMEYECEĞZ”

Alithia gazetesine göre Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Yunan televizyonuna yaptığı açıklamada, 23. (Yargı ve Temel haklar)ve 24. (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik) fasılların açılmasına onay vermeyeceklerini belirtti.

Herhangi bir ülkenin, üyelik sürecinin, AB’nin müzakere çerçevesine ve genişleme sürecini belirleyen kurumlara ve Avrupa Konseyi kararlarına bağlı olduğunu belirten Kasulidis, 23. ve 24. fasılların açılmasının mümkün olmadığını zira bu başlıkların dondurulması nedenlerinin henüz ortadan kalkmadığını savundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.