1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MERKEZİ CEZAEVİ’NDE GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA!
MERKEZİ CEZAEVİ’NDE GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA!

MERKEZİ CEZAEVİ’NDE GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA!

Gardiyan Metin Özdoygun’un mahkumlara uyuşturucu temini suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Merkezi Cezaevi’nde geniş çaplı soruşturma başlatıldı;

A+A-

 

Merkezi Cezaevi’ndeki mahkumlara uyuşturucu, alkol ve cep telefonu temin etmek suçlamasıyla tutuklanan 20 yıllık gardiyan Metin Özdoygun aleyhine başlatılan polis soruşturması devam ederken cezaevi müdürü Metin Bilmem de yaşananları Havadis’e değerlendirdi.

Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, yaşanan gelişmeleri soğukkanlılıkla karşılayarak, cezaevinde yaşanılan uyuşturucu sorununun önüne geçilmediği konusunda basın yoluyla defalarca uyarıda bulunduğunu anımsattı.

Personel takipteydi

“Cezaevinde uyuşturucu suçunu kabul etmiştik” diyen Bilmem, uzun zamandır titiz çalışmalar yürüttüklerini ve polis tarafından tutuklanan personelin son zamanlarda takipte olduğunu anlattı.

Bilmem, olayı cezaevi yönetimi ile polisin ortak çalışmasının ortaya çıkardığını, Metin Özdoygun’un bu sayede tutuklandığını ve polisteki ifadesinde de suçunu itiraf ettiğini söyledi.

Cezaevinde geniş soruşturma devam ediyor

“Uyuşturucu suçu ülkemizin ve 282 mahkum ve tutuklunun bulunduğu Merkezi Cezaevi’nin en büyük sorunudur” diyen Metin Bilmem mahkumlar arasında uyuşturucu alışverişi yapan ve yaptıranların ortaya çıkarılması için soruşturma başlatıldığını söyledi. Bilmem, cezaevinde yakınları bulunanlara da seslenerek, “Kuşkunuz olmasın gerekli her türlü tedbir alınacaktır” dedi.

“Adı geçen mahkumlar soruşturmada”

Metin Bilmem cezaevinde mahkumlarla gardiyan arasında işlenen suçun ciddiyetine dikkati çekerek, “Gardiyanlarla iş birliği yapan Emin Özbeyit, Münür Bolcanlı ve Bulut Sarıdoğan ile ilgili Cezaevi İdaresi olarak soruşturma başlatılmıştır. Suça karışan mahkumlar Cezaevi Disiplin Yasası’nda öngörülen cezalar verilecektir” şeklinde açıklamada bulundu.

“Yeni hükümet programında cezaevi var”

Metin Bilmem ayrıca yeni kurulan hükümet programında çağdaş yeni cezaevinin yapımının olduğunu söyledi. Bilmem yeni cezaevinin 2016 yılında çalışmalarının tekrardan başlatılacağını belirtti.

Özdoygun’u şüpheli davranışları ele verdi

Merkezi Cezaevi’nde örgütlü Gardiyanlar Birliği de cezaevi yönetiminin suçluların ortaya çıkarılması gayretlerine destek veriyor. Birlik başkanı Salih Kayalı, Metin Özdoygun’un son zamanlarda çok şüpheli davranışları olduğunu belirtirken, “Ortada ciddi bir suç var meslektaşımız da bu yönde işlediği suçu itiraf etti. Mahkeme kararını bu yönde verecek. Metin Özdoygun cezaevi yönetimi tarafından özellikle son 1 aydır takipte olan bir gardiyandı. Çalışma arkadaşlarının da şüpheleri vardı. Polisle iş birliği yaparak tutuklanmasını sağladık” dedi.

“Yapanların hepsi yakalanmalı”

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, yaşanan olayın ardından tüm gardiyanların zan altında kaldığını ifade ederek, “En büyük isteğimiz bu işi yapanların tek tek ortaya çıkarılması, çürüklerin ayrılmasıdır” şeklinde konuştu.

“Personel de mahkumlar da zor durumda”

Merkezi Cezaevi’nin bugünkü konumunun en büyük sorun olduğunu dile getiren Salih Kayalı, personelin de mahkumların da çok zor durumda olduğunu ifade etti. Gardiyanlar Birliği’nin ilerleyen günlerde cezaevinde örgütlü sendikalar ve bakanlıkla cezaevi şartlarını yeniden gündeme getirmek için toplantı yapmayı hedeflediklerini kaydeden Kayalı, “Merkezi Cezaevi 33 senelik bir bina. Bugün 282 mahkum ve tutuklu var. Bir oda içerisinde 20-30 kişi kalmakta. Bu sıkışıklıkla sorunlar uzayarak ardı ardına gelmekte” diyerek sorunları sıraladı.

Merkezi Cezaevi’nin yaşamsal alanı kalmadığının altını çizen Kayalı, yeni bina yapımının acil ve kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Karalı, mevcut binanın, ne mahkumların ne personelin ne de cezaevi yönetiminin ihtiyaçlarına cevap verdiğini belirtti.

Havadis

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.