1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. "MİRO" TABLOLARININ MÜZAYEDESİ İPTAL EDİLDİ
"MİRO" TABLOLARININ MÜZAYEDESİ İPTAL EDİLDİ

"MİRO" TABLOLARININ MÜZAYEDESİ İPTAL EDİLDİ

Portekiz'de ciddi tartışmalara neden olan ve yargıya taşınan 85 Miro tablosunun satışına mahkemece onay verilmesine rağmen, Londra'daki Christie's müzayede evi, ''yasal belirsizliğin satışın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini engellediği'' gerekçesi

A+A-

CİDDİ TARTIŞMALARA NEDEN OLAN 85 MİRO TABLOSUNUN SATIŞINA PORTEKİZ MAHKEMESİNCE ONAY VERİLMESİNE RAĞMEN LONDRA'DAKİ CHRİSTİE'S MÜZAYEDE EVİ, ''YASAL BELİRSİZLİĞİN SATIŞIN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİ ENGELLEDİĞİ'' GEREKÇESİYLE MÜZAYEDEYİ İPTAL ETTİ

Portekiz'de ciddi tartışmalara neden olan ve yargıya taşınan 85 Miro tablosunun satışına mahkemece onay verilmesine rağmen, Londra'daki Christie's müzayede evi, ''yasal belirsizliğin satışın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini engellediği'' gerekçesiyle müzayedeyi iptal etti.

Christie's müzayede evinden yapılan yazılı açıklamada, ''müşterilere karşı sorumluluk taşındığı ve satışların sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinin öncelikli olduğu'' belirtildi.

Tabloların satışın durdurulması için yapılan yasal başvurusu ise Lizbon Mahkemesinin kararıyla bugün reddedildi. Ancak Christie's her şeye rağmen daha önceden 5-6 Şubat olarak duyurduğu müzayedeyi iptal ettiğini açıkladı. Açıklamada, "yasal belirsizliğin satışın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini engellediği'' ifade edildi.

Tabloların satışından Portekiz hükümeti yaklaşık 40 milyon avro gelir bekliyordu.

''ÜZÜNTÜ VE UTANÇ VERİCİ''

Katalan ressam Joan Miro'ya ait 85 tablo, Portekiz bankası Banco Portugues de Negocios (BNP) tarafından 2006 yılında Japon bir koleksiyonerden satın alınmıştı. Portekiz tarihinin en büyük finans skandallarından biri olarak gösterilen BNP'nin 2008 yılında ulusallaştırılmasının ardından söz konusu tablolar da İspanyol devletinin himayesine geçmişti.

Ekonomik krizle mücadele eden Portekiz'de hükümet, hiçbir zaman sergilenmeyen maddi ve sanatsal değeri büyük olan tabloları satma kararı alınca ülkede sanat eleştirmenleri, galeri yöneticileri ve kamuoyunun tepkisini çekti.

Yapılan açıklamalarda, Portekiz devletinin Miro tablolarını satması ''üzüntü ve utanç verici'' olarak yorumlanıp, büyük bir hata yapıldığı savunulmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.