1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. MISIR'DA DARBE KARŞITLARINA YÖNELİK KATLİAM
MISIR'DA DARBE KARŞITLARINA YÖNELİK KATLİAM

MISIR'DA DARBE KARŞITLARINA YÖNELİK KATLİAM

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'da yaşanan şiddetin uzlaşı çabalarına ve Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcılığa doğru dönüşüme yönelik arzularına ciddi darbe vurduğunu belirterek, "Olağanüstü hal yasasına dönülmesine şiddetle karşıyız.

A+A-

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY: "(ŞİDDET) MISIR'DAKİ UZLAŞI ÇABALARINA VE MISIR HALKININ DEMOKRASİ VE KAPSAYICILIĞA DOĞRU DÖNÜŞÜME YÖNELİK ARZULARINA CİDDİ BİR DARBE"

"OLAĞANÜSTÜ HAL YASASINA DÖNÜLMESİNE ŞİDDETLE KARŞIYIZ. OLAĞANÜSTÜ HALİN EN KISA İÇERİSİNDE SONA ERDİRİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ"

"BUGÜNKÜ OLAYLAR ÇOK MÜESSİF VE MISIRLILARIN BARIŞ, KAPSAYICILIK VE GERÇEK DEMOKRASİ İSTEKLERİYLE TERS DÜŞMEKTEDİR. HÜKÜMET İÇİ VE DIŞINDAKİ (TÜM) MISIRLILARIN BİR ADIM GERİ ATMASINA İHTİYAÇ VAR, DURUMU SAKİNLEŞTİRMELERİ VE DAHA ÇOK HAYATIN KAYBEDİLMESİNDEN KAÇINMALARI GEREKİYOR"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'da yaşanan şiddetin uzlaşı çabalarına ve Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcılığa doğru dönüşüme yönelik arzularına ciddi darbe vurduğunu belirterek, "Olağanüstü hal yasasına dönülmesine şiddetle karşıyız.

Olağanüstü halin en kısa içerisinde sona erdirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bugünkü olaylar çok müessif ve Mısırlıların barış, kapsayıcılık ve gerçek demokrasi istekleriyle ters düşmektedir. Hükümet içi ve dışındaki (tüm) Mısırlıların bir adım geri atmasına ihtiyaç var. Durumu sakinleştirmeleri ve daha çok hayatın kaybedilmesinden kaçınmaları gerekiyor".

Kerry, Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantısına gelerek, sürpriz bir şekilde basın açıklaması yaptı.

ABD olarak, Mısır genelinde bugün yaşanan şiddet ve katliamı güçlü biçimde kınadıklarını belirten Kerry, bunun Mısır'daki uzlaşı çabalarına ve Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcılığa doğru dönüşüme yönelik arzularına ciddi darbe vurduğunu kaydetti.

Kerry, son bir haftadır ve daha öncesinde her vesileyle Mısır'daki hükümeti toplanma ve ifade hakkına saygı göstermeye çağırdıklarını hatırlatarak, bunun yanında tüm taraflara, bu çıkmazı barışçıl yollarla çözmeleri gerektiği yönünde çağrı yaptıklarını ve göstericilerin şiddet ve kışkırtmadan kaçınması gerektiğinin altını çizdiklerini anımsattı.

Kerry, "Bugünkü olaylar çok müessif ve Mısırlıların barış, kapsayıcılık ve gerçek demokrasi istekleriyle ters düşmektedir. Hükümet içi ve dışındaki (tüm) Mısırlıların bir adım geri atmasına ihtiyaç var, durumu sakinleştirmeleri ve daha çok hayatın kaybedilmesinden kaçınmaları gerekiyor" dedi.

Olağanüstü hal yasasına dönülmesine şiddetle karşı olduklarını ifade eden Kerry, "Hükümete, toplanma özgürlüğü dahil temel insan haklarına saygı göstermesi ve kanunlar çerçevesinde hareket etmesi çağrısı yapıyoruz. Olağanüstü halin en kısa içerisinde sona erdirilmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Kerry, şiddetin ne Mısır'da ne de başka yerlerde çözüm olmadığına işaret ederek, "Şiddet, Mısır'ın geleceği için yol haritası inşa etmeyecek. Şiddet, sadece özgür ve adil seçimlerle iş başına gelen, demokratik yönetime sahip, Mısır devriminin amaçlarıyla uyuşan, kapsayıcı bir hükümete yönelik değişimi alıkoyar. Şiddet ve devam eden siyasi ayrışmalar sadece Mısır ekonomisini daha da kötüleştirir ve büyümesini, Mısır halkının çok ihtiyaç duyduğu istihdam sağlanmasını engeller" ifadesini kullandı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.