1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. MISRİ:"BAŞBAKANERDOĞAN'IN GAZZE ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ"
MISRİ:"BAŞBAKANERDOĞAN'IN GAZZE ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ"

MISRİ:"BAŞBAKANERDOĞAN'IN GAZZE ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ"

HAMAS BASIN SÖZCÜSÜ MÜŞİR EL-MISRİ:"TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN GAZZE'YE YAPACAĞI ZİYARET ÇOK ÖNEMLİDİR. BU ZİYARETİ, AMBARGONUN KIRILMASININ İLK ADIMI OLARAK SAYIYORUZ VE KENDİLERİNİ BEKLİYORUZ"

A+A-

"HÜKÜMET VE PARLAMENTO OLARAK AA'NIN GAZZE'DE OFİS AÇMASINDAN ÇOK MEMNUN OLDUK"

Hamas Basın Sözcüsü Müşir el-Mısri, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yapacağı ziyaret çok önemlidir. Bu ziyareti, ambargonun kırılmasının ilk adımı olarak sayıyoruz ve kendilerini bekliyoruz" dedi.

Mısri, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yapacağı ziyaretle ilgili değerlendirmede bulundu. Türk ve Arap bütün Müslüman ülke liderlerinin, Başbakan Erdoğan'ın atacağı bu adımı takip etmeleri gerektiğini belirten Mısri, onları da Gazze'ye beklediklerini söyledi.

Bu ziyaretin, devam eden ambargonun kaldırılmasına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Mısri, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yapacağı ziyaret çok önemlidir. Bu ziyareti, ambargonun kırılmasının ilk adımı olarak sayıyoruz ve kendilerini bekliyoruz. Başbakan Erdoğan'ın, İsrail ve Amerika'nın karşı çıkmasına rağmen cesur bir adım atarak bu ziyareti gerçekleştirecek olması büyük bir olaydır. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Filistin halkı için iyi yönde atmış olduğu birçok adım vardır. Filistin halkı, ziyareti bu adımlardan biri olarak görmektedir" diye konuştu.

Mavi Marmara saldırısı ile ilgili olarak da Türk halkının asil bir duruş gösterdiğini vurgulayan Müşir el-Mısri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu asil duruşu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devam ettiriyor. Filistin halkı sevgiyle bu ziyareti bekliyor. İsrail devleti özür dilememek için 3 yıl direndi. Özür dilemeleri, Türk diplomasisi ve Türk hükümetinin başarısıdır. Bu suçu işleyen İsrail ordusundaki komutanların yasal yoldan takip edilmeleri gerekiyor. 7 yıldır süren amborgo için Türk hükümetinin çabalarını biliyoruz ve devam etmesini istiyoruz. Mavi Marmara şehitlerini kendi şehidimiz olarak kabul ediyoruz. Mavi Marmara'da şehit olan kardeşlerimizin kanları boşa akmamıştır."

Müşir el-Mısri, Mavi Marmara saldırısının sorumlusu askerlerin yargılanması gerektiğinin altını çizerek, suçluların uluslararası mahkeme tarafından yargılanması konusunda çaba göstereceklerini bildirdi.

"MAHMUT ABBAS TARAFINDAN OLUŞTURULAN HÜKÜMETİ KABUL ETMİYORUZ"

Hamas'ın Kahire'de yapılan görüşmelerde Fetih hareketi ile bir anlaşma imzaladığını anımsatan Mısri, ancak uygulamada sıkıntıların olduğunu anlattı.

Mahmud Abbas'ın yeni hükümetin kurulması için girişimde bulunmasının, kendisinin bu konuda iyi niyet taşımadığının göstergesi olduğunu savunan Mısri, şunları kaydetti:

"Mahmut Abbas tarafından oluşturulan hükümeti kabul etmiyoruz. Çünkü Filistin Parlementosu tarafından güven oyu almamış bir hükümet. Bundan dolayı da üzgünüz. Bu, barış anlaşmamıza da uymamaktadır. Biz barışa hazırız. Fetih'in, Amerikan ve İsrail vetosuna uymamasını bekliyoruz ve bizi kandırmamasını istiyoruz . Fetih'in birinci önceliği; Hamas'la barışı sağlamak, biz bunu bekliyoruz. Birinci önceliği; İsrail'le görüşmeler yapmak ve onlarla barışmak değildir."

"FİLİSTİN MESELESİNİ DÜNYA KAMUOYUNA TAŞIYACAĞINI BİLİYORUZ"

Mısri, Anadolu Ajansı'nın (AA) Gazze'de ofis açmasıyla ilgili olarak, "AA, Filistin halkı tarafından tanınan ve bilinen bir ajans" dedi.

AA'nın Filistin meselesini sürekli gündeme getiren bir ajans olduğuna işaret eden Mısri, "Hükümet ve parlamento olarak AA'nın Gazze'de ofis açmasından çok memnun olduk. Açılan ofisin, bütün gözlerin Filistin ve Gazze'ye yönlendirilmesine katkı sağlayacağını biliyoruz ve bundan dolayı çok sevinçliyiz. AA'nın önemini biliyoruz. Filistin meselesini dünya kamuoyuna taşıyacağını biliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.