1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. MİYOPİ SALGIN HALİNE GELDİ!
MİYOPİ SALGIN HALİNE GELDİ!

MİYOPİ SALGIN HALİNE GELDİ!

Miyopi salgın haline geldi!

A+A-

Son beş yılda yapılan araştırmalara göre Avrupa ve Amerika nüfusunun yarıya yakını, Asyalıların ise yüzde 90’ı miyop. Miyopi hastalarının her geçen gün sayısının arttığını kaydeden Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar,  “Çocukları teknolojik cihazlardan, yapay ışıklardan ve diğer çevresel faktörlerden korumazsak göz hastalıkları sanılandan daha da fazla artacak” dedi.

 Gelişen teknoloji, bilgisayar kullanımı, ders çalışma sürelerinin uzaması, doğal ışıktan yeterince yararlanılamaması ve diğer çevresel faktörler günümüz dünyasının ve özellikle de geleceğin nesilleri olan çocukların göz sağlığını fazlasıyla tehdit eder hale geldi. Son beş yılda yapılan araştırmalara göre Avrupa ve Amerika nüfusunun yarıya yakını, Asyalıların ise yüzde 90’ı miyop. Bilim insanlarınagöre gerekli önlemler alınmazsa miyop olan çocukların beşte biri gelecekte ciddi görme problemleri yaşayabilir.
 
TOPLUMLAR HIZLA MİYOPLAŞIYOR
 
Cambridge Üniversitesi,Ulster Üniversitesi, Londra’daki King’s College ve Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde son beş yıl içerisinde yapılan araştırmalarda Avrupa ve ABD’de nüfusun yüzde 30-40’ı, bazı Asya ülkelerinde ise yüzde 80’den fazlası miyopi kusuru nedeniyle gözlük kullanıyor. 25-29 yaşlarındaki miyopların sayısı, 55-59 yaşındakilerden iki kat fazla. Üniversite mezunları arasındaki miyopi oranı ise  16 yaşından sonra okula gitmeyenlerdekinden iki kat fazla.
 
 MİYOPİ ADETA SALGIN GİBİ ARTIYOR!
 
Yapılan tüm araştırmalara göre miyopluk İngiltere ve ABD'de, 30-40 yıl öncesine kıyaslanamayacakkadar arttı. İngiltere'de 5-7 yaş grubu çocukların yüzde 5’inde miyopluk mevcut ve toplam nüfusta6 milyondan fazla miyop var. Asya ülkelerine bakıldığında ise beş yıl öncesinde nüfusun sadece %20'sinin gözü bozukken bu oran günümüzde %80'lere, gençler arasında ise %90'lara çıkıyor.
 
GELECEĞİNENÖNEMLİSAĞLIKSORUNLARINDANBİRİOLACAK

 
Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar, yurtdışında yapılan araştırmaların da kaydettiği gibi, miyopi şikayetiyle kendilerine başvuran hasta sayısının fark edilir derecede arttığını ifade etti. Çocukların küçük yaştan itibaren bilgisayar ve cep telefonu kullanımının miyopiyi tetiklediğini belirten Prof. Dr. Banu Coşar, “Çocuklar neredeyse bir yaşından itibaren televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik cihazlar oynamaya başlıyor.Uzun süre yakına bakmak çocukların gözleri için miyopiriski teşkil ediyor. ” dedi.
 
Prof. Dr. Banu Coşar, “Anne ve babalara bu konuda büyük görevler düşüyor. Çocukları mümkün olduğunca bilgisayar ekranından uzak tutmak göz sağlığı için oldukça önemli” şeklinde konuştu.
 
 
GÖZLER İÇİN 20/20 KURALI

 
Göz sağlığı ve özellikle miyopinin önlenebilmesi için göz egzersizlerinin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Banu Coşar, “Doğal ışık çok önemli. Milyonlarca insan gün içerisinde saatlerce aynı noktaya bakarak çalışmak zorunda. Çocuklar için de durum aynı. Bu nedenle gün içerisinde belirli aralıklarla mutlaka uzak bir noktaya bakmak, yakın ve uzağa bakarak odak noktasını değiştirmek göz için iyi bir egzersiz” diyerek dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. “Bilgisayarla çalışırken her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca gözümüzü ekrandan ayırıp uzağa bakmalıyız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.