1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜ AÇILDI
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜ AÇILDI

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜ AÇILDI

YDÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü açıldı.

A+A-

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü açıldı. YÖK ve YÖDAK tarafından da onaylanan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 2014-2015 güz döneminde öğrenci alacak.

Yakın Doğu Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü,  alanın ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendis ve bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefliyor.

YDÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, bölümün, genetiğin ve genomiğin temel prensipleri ve hastalıklara uygulanabilirliğini öğretmeyi hedefleyen bir bölüm olduğunu kaydetti. Serakıncı, var olan Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden farklı olarak, bölümde, insan genetiği ve insan biyolojisi çalışmalarının ağırlık kazandığını, hastalıkların moleküler temeli ile genetik mekanizmaları ve klinik ile temel bilimler arasında ilişki kuran eğitim öğretimin temel alındığını ifade etti.

Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitimini tamamlayan öğrencilerin iş olanaklarına da değinen Serakıncı, mezunların, üniversiteler ile araştırma merkezleri gibi tüzel ve özel kuruluşlarda araştırmacı olarak görev yapabileceklerini,  yine klinik ve genetik tıp ve tanı merkezleri, adli tıp, kamu kuruluşları ile uluslararası araştırma merkezleri ve laboratuarlarında, sanayi (ilaç, tarım, gıda, biyomedikal, transgenik hayvan üretimi v.b.) sektörlerinde iş bulabileceklerini belirtti.

Son dönemde özellikle genetik klinikler, tüp bebek merkezleri ve uluslararası biyoteknoloji ve biyomedikal şirketlerinin ülke temsilciliklerinde moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunlarına yönelik talepleri olduğuna dikkat çeken Serakıncı, bölümde  disiplinlerarası bir eğitim verileceğini de belirtti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.