1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MÜLKİYET KONUSU, EYLÜL VE ARALIK'TA STRAZBURG'A GİDİYOR
MÜLKİYET KONUSU, EYLÜL VE ARALIK'TA STRAZBURG'A GİDİYOR

MÜLKİYET KONUSU, EYLÜL VE ARALIK'TA STRAZBURG'A GİDİYOR

Mülkiyet konusu, Eylül ve Aralık'ta Strazburg'a gidiyor

A+A-

 

Kıbrıs sorunu konularından mülkiyet konusunun, yılın son 4 ayında Eylül ve Aralık aylarında düzenlenecek Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantıları nedeniyle iki kez Strazburg’a gideceği bildirildi, bu toplantıların mülkiyet açısından “kritik istasyon” addedildiği haber verildi.

Fileleftheros’un haberine göre Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin her iki toplantısında da KKTC’de (Karpaz) yaşayan Rumlar ile 1974 sonrasında Güney’e giden Rumların mülkiyet haklarıyla ilgili konular ele alınacak. Yani Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Rum Yönetimini Türkiye aleyhine yaptığı 4’üncü hükümetler arası başvuru ve Ksenidi-Aresti’nin Türkiye aleyhine yaptığı başvuruya  bağlı (ve 33 farklı davayla ilgili) kararlarına Türkiye’nin uyum sürecini inceleyecek.

Sayılan konular Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin bir önceki toplantısında ele alınırken Türkiye’nin ve Rum Yönetiminin Konsey’e gönderdiği görüş belgeleri okunmuş, karar 22-24 Eylül tarihli toplantıya bırakılmıştı.

Gazete Rumların mülkiyet haklarının tabi olduğu konuların Komite’nin gelecek Aralık ayındaki toplantısında ele alınacağını, Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmeler prizması altında gerçekleştirilecek bu toplantının özellikle kritik addedildiğini yazdı.

Güney’de “o zamana kadar Kıbrıs’ta bir gelişme, mülkiyetle ilgili anlaşma olursa Türkiye’nin bunu Avrupa Konseyi üyesi olma sıfatı dolayısıyla AİHM kararlarına uyma zorunluluğundan kurtulmak için kullanabileceği” kanaati var.

Aralık’taki toplantı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler bağlamında Kıbrıs kökenli davalara karşı nasıl bir tutum sergileyeceği açısından da merakla bekleniyor.

Rumlar “Komite’nin, Türkiye’yi AİHM’in kararları tahtındaki sorumluluğundan beraat ettirmek için Kıbrıs’taki müzakereleri ölçü alıp almayacağını” merak ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.