1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MÜSTEŞAR HAKKINDA ŞOK SUÇ DUYURUSU!
MÜSTEŞAR HAKKINDA ŞOK SUÇ DUYURUSU!

MÜSTEŞAR HAKKINDA ŞOK SUÇ DUYURUSU!

Görevini kötüye kullanması sebebiyle 11/12/2014 tarihinde Lefkoşa Polis Müdürlüğün’de suç duyurusnda bulunuldu;

A+A-

 

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği yaptığı açıklama ile Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Açıklama şöyle:

"Ülkemizdeki turizm alanında kurulmuş en eski birliklerden biri olan Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 2008'de yasallaşma sürecini tamamlayarak yasal bir kurum statüsünü kazanmıştı. Altı sene önce hayata geçen, KITREB Yasası, KITREB üyeleri tarafından büyük bir sevinçle karşılanmış, rehberlerin yıllardır bekleyen sorunlarının çözümü için umut yaratmıştı. Ancak zaman içerisinde yasayı yürütmekle görevli Turizm Bakanlığı bürokratlarının yasanın işleyişi ile ilgili gerekli hassasiyeti gösterememesi beraberinde sorunların çözümsüz kalmasını getirmiştir.

12 Kasım 2014 tarihinde KITREB yasasını yürütmekle görevli makam olan Turizm Bakanlığı müsteşarı Şahap Aşıkoğlu’nun imzalayıp Müze ve Ören Yerlerine dağıtımını yaptığı yasal olarak rehberlik yapmaya yetkisi olmayan kişilerin rehberlik yapması için kolaylık gösterilmesine yönelik yazmış olduğu yazı, KITREB Yasası ve KITSAB yasasına aykırıdır.

Yasaları yürütmekle mükellef olan bir makamın yasaların çiğnenmesi yönünde taraf olması kabul edilemez. Ayrıca, Birliğimiz ile birlikte yasal olarak rehberlik yapmaya yetkisi olmayan kişilerin tespit edilmesi ile ilgili olarak görevini yerine getirmeyen Şahap Aşıkoğlu hakkında Fasıl 154 Ceza Yasası tahtında görevini kötüye kullanması sebebiyle 11/12/2014 tarihinde Lefkoşa Polis Müdürlüğün’de suç duyurusnda bulunduk. KITREB in görevi, mesleği korumaktır. Bunun için mücadelemizi her platformda vereceğiz.

Müsteşar gibi atanmış bir mevkiinin görevi yasaları uygulamaktır. Hiç kimse yasaların üzerinde değildir. Sn. Şahapoğlu söz konusu uygulamalrı ret etmemektedir. Bu bağlamda, polise yapılan şikayetin takipçisi olacağımızı ve bu tür uygulamalrın devam etmesi halinde gerekli olan diğer hukuki işlemleri de yapacağımızın altını çizeriz..."


Saygılarımla
İbrahim ALTINER
BAŞKAN

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.