1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MÜTHİŞ KIYAK
MÜTHİŞ KIYAK

MÜTHİŞ KIYAK

Uzun yıllardır DAÜ kullanımında bulunan Rebecca Otel, UBP Hükümeti’nin son günlerinde ani bir kararla Archipel Sanayi Ltd.’ye kiralandı, hem de aylığı 974 dolara

A+A-

DAÜ İHALE AŞAMASINDAYDI

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin lojman ve yurt yapmak için ihale aşamasında olduğu Rebecca Otel, 1 Haziran 2013 tarihli sözleşme ile İsmail Abidin isimli kişinin yetkili olarak imza attığı Archipel Sanayi Ltd.’ye kiralandı. DAÜ yönetimi şokta

 AYDA 974 DOLAR

Salamis Hotel’e yakın, denize çok kısa mesafede bulunan Rebecca Otel 1 Haziran 2013- 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında, aylığı 974 dolara kiralandı. Sözleşme gereği kira her yıl yüzde 3 oranında artaca

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne ait yurt olarak kullanılan Rebecca Otel çok ucuz bir fiyata, okul yönetiminin haberi olmadan bir şirkete kiralandı. Uzun süredir DAÜ’ye ait olan Rebecca Otel, Archipel Sanayi Ltd.’ye sözleşme bedeli yıllık 11 bin 693 dolara, çok komik bir rakama verildi.

Otel UBP Hükümeti tarafından on yıllığına, 1 Haziran 2013-31 Mayıs 2023 tarihleri için oteli, Cratos Hotel Koordinatörü İsmail Abidin’in imzasının altında bulunduğu Archipel Sanayi Ltd.’ye devredildi. Sözleşmenin imzalandığı 1 Haziran 2013 tarihi, UBP Hükümeti’nin son günlerine denk geldi.
Apar topar DAÜ’ye, “Binayı boşaltın” yazsını gönderen Maliye Bakanlığı’na bağlı Devlet Emlak Malzeme Dairesi, binanın boşaltılmasını beklemeden yeni sözleşmeyi imzaladı. İsmi birçok arazi olayında geçen İsmail Abidin, Archipel Sanayi Ltd. adına imza atarak tesisi devraldı. Abidin, “Burası mezbelelik. Biz burayı güzel bir turizm tesisine çevireceğiz” demekle yetindi. Abidin daha fazla ayrıntı vermekten kaçındı.

Yurt olarak kullanılıyordu

Rebecca Otel, DAÜ öğrencilerinin kullandığı bir yurt olarak kullanılıyordu. Okulun otele gerekli ilgiyi göstermediği gerekçesiyle, Turizm Bakanlığı, DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak’ın dahi haberi olmadan oteli okulun elinden aldı.  Konuyla ilgili ihaleye de çıkılmadı. Sadece devlet katkısı aylık 974 dolara bir şirkete verildi.

Rehabilitasyon Merkezi projesi vardı

DAÜ, Rebecca Otel’in; sağlık bilimleri ve turizm öğrencilerinin uygulamalı olarak kullanması için bir rehabilitasyon merkezi ne dönüştürülmesi için proje hazırlamıştı.  Ancak DAÜ’ye bir iptal yazısı yollandı ve binanın boşaltılması istendi. Ortada iptal kararı olmamasına rağmen, bina okulun kullanımından çıkarıldı.  84 yataklı otel, 2003 yılından bu yana DAÜ tarafından kullanılıyordu.
Otel, Mehmet Ali Talat’ın Başbakan olduğu dönemde, DAÜ’ye Bakanlar Kurulu kararı ile devredilmişti. 
Otel sadece yurt olarak değil, bir süre turizm otelcilik mutfağının uygulama merkezi olarak da kullanıldı. Ayrıca çeşitli pratik hizmetler de burada uygulandı.  Yurt son iki yıldır aktif halde kullanılmıyordu. 
Ancak bu süreç içinde okul yönetimi bina için çeşitli projeler üretti.  Ancak iki  dönüm üzerine kurulu  42 odalı 84 yatak kapasiteli otel sözleşmesinin iptal edildiğine dair yirmi gün önce DAÜ’ye bir yazı gitti.

Abidin: DAÜ heba etti, biz turizme kazandıracağız

Konuyla ilgili Havadis’e konuşan İsmail Abidin, turizm de atıl olarak kalan bir yatak kapasitesini sektöre kazandıracaklarını söyledi. Kıbrıslı Türk bir iş adamı olduğunu ve güzel bir projeye imza atacaklarını kaydeden Abidin, Rebecca Otel’i  turizme yeniden  kazandırmak için kolları sıvadıklarını belirtti ve bu oteli DAÜ tarafından heba edildiği için ellerinden alındığını ifade etti.

(HAVADİS)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.