1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MÜZAKERE MASASI YİNE BOŞ KALDI...
MÜZAKERE MASASI YİNE BOŞ KALDI...

MÜZAKERE MASASI YİNE BOŞ KALDI...

MÜZAKERE MASASI YİNE BOŞ KALDI...

A+A-

KIBRIS TÜRK TARAFI, BM’NİN LİDERLER GÖRÜŞMESİNİN ERTELENMESİ TALEBİNİ ONAYLADI

ÖZERSAY: “ERTELEME TALEBİ, EİDE’NİN ZİYARETİ GEREKÇE GÖSTERİLEREK, BM’DEN GELDİ”

“BUNA ONAY VERDİK ANCAK LİDERLER GÖRÜŞMESİNİN EYLÜL AYI İÇERİSİNDE MUTLAKA GERÇEKLEŞMESİNİ TALEP ETTİK”

EIDE, 5 EYLÜL’DE CUMHURBAŞKANI EROĞLU, 6 EYLÜL’DE MÜZAKERECİ ÖZERSAY İLE GÖRÜŞECEK

GÖRÜŞMENİN ERTELENMESİNE BİR NEDEN DE BUTTENHEIM’İN 2 EYLÜL’DE ADADA OLMAMASI

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 2 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan liderler görüşmesine BM’den gelen “erteleme” talebi, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarınca onaylandı.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanlığı’na yeni atanan Espen Barth Eide’nin, Kıbrıs’a 5-8 Eylül tarihleri arasında yapacağı ziyaret gerekçe gösterilerek BM’den gelen erteleme talebinin Kıbrıs Türk tarafınca onaylandığını belirtti.

TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Özersay, erteleme talebinin “Eide”nin ziyareti gerekçe gösterilerek, BM’den geldiğini vurguladı. Özersay, buna onay verdiklerini ancak liderler görüşmesinin Eylül ayı içerisinde mutlaka gerçekleşmesini talep ettiklerini kaydetti.

Özersay, Eide’nin adaya geleceği gün olan 5 Eylül’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edileceğini, 6 Eylül tarihinde ise kendisiyle bir araya geleceğini belirtti.

LİDERLER BM GENEL KURULU’NA GİDECEK

Bu arada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Eylül ayının sonuna doğru BM Genel Kurulu toplantısı için New York’a gidecekleri öğrenildi.

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Kıbrıs Türk tarafı, söz konusu ziyaret nedeniyle liderler görüşmesinin, Cumhurbaşkanı’nın adadan ayrılmasının beklendiği 22-23 Eylül’den önceki bir tarihte gerçekleşmesini talep edecek. Türk tarafının bu talebini yeni Özel Danışman Eide’ye de aktarması bekleniyor.

Eide ile görüşmede, müzakere sürecindeki durum ele alınacak ve liderler için görüşme tarihi belirlenecek.

Öte yandan, 2 Eylül’deki liderler görüşmesinin ertelenmesinin tek nedeninin Eide’nin gelişi olmadığı öğrenildi. Müzakere sürecinde önemli bir rolü bulunan Ban’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi ve UNFICYP Misyon Şefi Lisa Buttenheim’ın da söz konusu tarihte New York’ta Kıbrıs konulu temaslarda bulunacak olması bu ertelemede rol oynuyor.

EIDE DAHA SIK GELECEK

Avustralyalı olan ve sık sık Kıbrıs dışında olduğu için eleştirilen BM Genel Sekreteri’nin eski Özel Danışmanı Alexander Downer’dan sonra, Norveç’li Eide’nin bu göreve atanmasında, adada daha sık bulunacak olmasının da rol oynadığı kaydediliyor.

Diplomatik kaynaklar, BM ve müzakerece sürecini yakından izleyen ABD ve İngiltere gibi ülkelerin de Eide’nin sürece daha çok dahil olmasını bekledikleri ve akademik bir geçmişi bulunan Norveçli diplomata bu konudaki beklentilerin aktarıldığını belirtiyor.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.