1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MÜZAKERECİLER YENİDEN GÖRÜŞTÜ…
MÜZAKERECİLER YENİDEN GÖRÜŞTÜ…

MÜZAKERECİLER YENİDEN GÖRÜŞTÜ…

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ile bugün çok olumlu ve verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini...

A+A-

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ile bugün çok olumlu ve verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini; ele aldıkları konular itibarıyla uzun süredir çok zor, ya da hiç aşılamayacak gibi görülen bazı konularda, bir anlaşabilme potansiyeli olduğu hissine kapılarak bu toplantıdan ayrıldıklarını dile getirdi.

Özersay, bugünkü toplantının bir çıkış yolu bulunabileceği yönünde umut verdiğini de ifade etti.

Rum tarafının yakınlaşma kağıtlarında bulunan bazı konuların yeniden ele alınmasını istemesiyle ilgili olarak  ise Özersay, takip ettikleri yöntemlerle yaptıkları diplomatik girişimlerin sonucunda yakınlaşma kağıtlarının önemli  ve orada olduğunun altı çizilmesi sonucuna varıldığını söyledi.

Özersay, “Olumlu bir noktaya gitmekte olduğumuzu bugünkü toplantıda görmüş olmak bizi memnun etti” diye konuştu.

“EN UZUN, EN OLUMLU VE EN VERİMLİ TOPLANTI...”

Müzakereciler Kudret Özersay ile Andreas Mavroyannis, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yeniden ara bölgede bir araya geldi. Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yapan Özersay, bugünkü toplantının  11 Şubat’ta başlayan yeni dönemdeki en uzun, en olumlu ve en verimli toplantı olduğunu kaydetti.

Bu açıdan Kıbrıs Türk tarafı olarak çok memnun olduklarını dile getiren Özersay, tarama sürecinin bir parçası olarak federal yasamada henüz üzerinde uzlaşmaya varılmamış olan birkaç tane hususun üzerinden gittiklerini  ve karşılıklı görüş alış verişi yaptıklarını da kaydetti.

“VATANDAŞLIK KONUSU DA ELE ALINDI”

Vatandaşlık konusunu da ele aldıklarını, en tartışmalı konulardan bir tanesi olmasına rağmen genel anlamda bazı prensiplerin üzerinden gittiklerini ve bir tarama yaptıklarını söyleyen Özersay, yeni ortaklığın nasıl ortaya çıkacağı konusunu da ele aldıklarını; yeni ortaklığın nasıl ortaya çıkacağı, yeni devletin nasıl yaratılacağı meselesinin çok tartışmalı ve en kritik olan konulardan bir tanesi olarak görüldüğünü söyledi.

“SALI GÜNÜ TARAMA SÜRECİNİ BİTİRECEĞİZ”

Özersay, Salı günü geriye kalan 4-5 konuyu ele alıp tarama sürecini bitireceklerini  ve sürecin bundan sonra nasıl ilerleyeceği, nereye gideceğiyle ilgili olarak da bir fikir alış verişi yapıp bunun üzerinde bir uzlaşmaya varmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Özersay, “Dolayısıyla, sürecin bundan sonraki gidişatını ele alıp bir karara varmayı düşünüyoruz, bu bize göre önemli bir şeydir” dedi.

“YAKINLAŞMA KAĞITLARINI ORADA OLDUĞUNUN ALTI ÇİZİLMESİ SONUCUNA VARILDI”

Önceki  görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Rum tarafının yakınlaşma kağıtlarında yer alan bazı konuların yeniden ele alınmasını istediklerini ifade etmelerinden endişe duyduğunu söylediğinin hatırlatılması ve ne değiştiğinin sorulması üzerinde de Özersay şöyle dedi:

“Duyduklarımız süreç açısından olumsuzdu, takip ettiğimiz yöntemlerle yaptığımız diplomatik girişimler sonucunda yakınlaşma kağıtlarını önemli  ve orada olduğunun altı çizilmesi sonucuna varıldı.  Bugüne kadar elde edilenlerin üzerine bir şey koymak için ancak konuların ele alınabileceğini ve henüz üzerinde uzlaşılmamış konuşların ele alınmasının daha doğru olduğunu vurgulamıştık, bazı girişimlerimiz de olmuştu, olumlu bir noktaya gitmekte olduğumuzu bugünkü toplantıda görmüş olmak bizi memnun etti diyebilirim.”

“RUM TARAFININ İSTEKSİZLİĞİ VE HASSASİYETİ DOWNER BELGESİNE İLİŞKİN”

Özersay, bir başka soru üzerine de, Kıbrıs Rum tarafının esas hassasiyetinin ve isteksizliğinin  Downer tarafından taraflara verilen “Downer Belgesi”ne ilişkin olduğunu söyledi. Özersay, Kıbrıs Türk tarafı için de BM’nin bir araya topladığı belgeden ziyade, tarafların bunca zamanda birlikte hazırladığı yakınlaşma kağıtlarının ve birikimin yitirilmemesinin önemli olduğunu kaydetti.

Özersay, bugünkü toplantıda, Kıbrıs Rum tarafında bunların masada var olduğuna ve ilerleme olduğuna dair bir duruş gördüklerini de ifade etti.

Özersay, Salı günü saat 09:30’da başlayacakları toplantının daha uzun bir toplantı olacağını düşündüğünü de belirtti.

UNFICYP: “SALI GÜNÜ TARAMANIN BİTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR”

Öte yandan, BM Kıbrıs Barış Gücü de yazılı bir açıklama yaparak, Müzakerecilerin bir araya gelerek farklı bölümlerle ilgili tarama çalışmasını sürdürdüklerini kaydetti. Açıklamada, müzakerecilerin 15 Nisan Salı günü tarama çalışmasını tamamlayıp ileriye gidişin nasıl olacağını ele alma amacıyla yeniden bir araya geleceği de belirtildi.

Açıklamada, Salı günü yapılacak olan toplantıya hazırlık mahiyetinde BM’nin de 14 Nisan Pazartesi günü çapraz görüşmeler yapacağı ifade edildi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.