1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MÜZAKERELER BU YIL SONUNA KADAR!
MÜZAKERELER BU YIL SONUNA KADAR!

MÜZAKERELER BU YIL SONUNA KADAR!

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta yeniden başlayan müzakerelerin bu yılsonuna kadar

A+A-

EROĞLU TÜRKEVİ’NDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

EROĞLU:  "MÜZAKERELERİN BU YILSONUNA KADAR BİR ANLAŞMAYLA SONUÇLANMASI VE HER İKİ TARAFTA REFERANDUMA SUNULMASI BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ"

"BİZ BU ÇÖZÜMÜ YAPMAYA VARIZ"

"(SADECE TÜRK TARAFI VERECEK, RUM TARAFI ALACAK) ANLAYIŞI İÇERİSİNDE MÜZAKERELERİN DEVAM ETTİRİLECEĞİ SANILIRSA O ZAMAN ANLAŞMAYA VARMANIN ZORLUĞU KENDİLİĞİNDEN ORTAYA ÇIKAR"

"KAPSAMLI ÇÖZÜM BULUNMASI KONUSUNDA 10 YIL ÖNCE CESARETLE İRADESİNİ ORTAYA KOYABİLEN BİR HALKIN ARTIK DAHA FAZLA İKİNCİ SINIF MUAMELE GÖRMESİ ADİL DEĞİLDİR"

"(ZATEN MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR) DENİLEREK İNSANLARIMIZIN GÖRMEZDEN GELİNMESİNE, AYRIMCILIĞA, İZOLASYON VE AMBARGOLARA MARUZ BIRAKILMASI KABUL EDİLEMEZ"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta yeniden başlayan müzakerelerin bu yılsonuna kadar bir anlaşmayla sonuçlanması ve her iki tarafta referanduma sunulması beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Eroğlu, New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşmesinin ardından Türkevi'nde düzenlediği basın toplantısında Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

New York'a Rum tarafını suçlamaya gelmediklerini dile getiren Eroğlu, "46 yıldır taraflar birbirlerini suçlayarak boşa zaman kaybettiler ama bundan en fazla Kıbrıslı Türkler olarak biz zarar gördük" değerlendirmesinde bulundu.
Çözümün gün geçtikçe daha da zorlaşacağını anlatan Eroğlu, uluslararası toplumun Kıbrıs sorununun çözümüne "her iki tarafın da aynı oranda ihtiyaç duymasını" sağlama görevi olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk toplumunun 21. yüzyılda artık uluslararası toplumun parçası olmak istediğini vurgulayan Eroğlu, şunları söyledi:

"Kapsamlı çözüm bulunması konusunda 10 yıl önce cesaretle iradesini ortaya koyabilen bir halkın artık daha fazla ikinci sınıf muamele görmesi adil değildir. Bu adaletsizliğin, bu haksızlığın düzeltilmesinin yollarından birisi kapsamlı çözümse biz buna hazırız. Ama bunu tek başımıza bulamayacağımıza göre, 'zaten müzakereler devam ediyor' denilerek insanlarımızın görmezden gelinmesine, ayrımcılığa, izolasyon ve ambargolara maruz bırakılması kabul edilemez. Bunun net şekilde anlaşılmasını istiyoruz. Tüm samimiyetimle söylüyorum, biz bu çözümü yapmaya varız."

"MÜZAKERELERİN UZAMASI UMUTLARI AZALTIR"

Müzakerelere başlanmış olmasının, bir anlaşma olacağı konusunda kendilerini ümitlendirdiğini ifade eden Eroğlu, ancak müzakerelerin uzaması ve Rum tarafının aşırı isteklerde bulunması halinde bu umudun azalacağını vurguladı.

Eroğlu, müzakerelerin çok uzun sürmesini istemediklerini ve daha önce yapılan müzakerelerin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "(Şimdi her şeye yeniden başlayalım) diye düşünürsek, takdir edersiniz ki zaman kaybı olur. Aslında ne bizim halkımızın ne de Kıbrıs Rum halkının müzakerelerin bir 40 yıl daha sürmesine tahammülü olacağını sanmıyorum" diye konuştu.

Müzakere masasında hep "taviz vermesi gereken tarafın Türk tarafı" olduğu anlayışının bulunmasını da eleştiren Eroğlu, bu durumun kendilerini tedirgin ettiğini söyledi.

Eroğlu, "Sadece Türk tarafı verecek, Rum tarafı alacak anlayışı içerisinde müzakerelerin devam ettirileceği sanılırsa o zaman anlaşmaya varmanın zorluğu kendiliğinden ortaya çıkar" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE İLE HER ZAMAN İSTİŞARE HALİNDEYİZ"

Derviş Eroğlu, müzakere sürecinde Türkiye ile her zaman istişare halinde olduklarını da kaydederek, Kıbrıs konusunun hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin milli davası olduğunu, son dönemde Türkiye'de yaşanan siyasi gelişmelerin bu davayı etkilemeyeceğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkı ve anavatan Türkiye'nin Kıbrıs'ta anlaşma niyetinde olduğunu defalarca gösterdiğini belirten Eroğlu, Rum lider Nikos Anastasiadis'in Brüksel'de, 2015 yılı sonunda bir anlaşma olabileceği yönünde açıklamasını da eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, eğer anlaşmaya varılacaksa bunun bir an önce görüşülerek sonuca bağlanması ve daha fazla beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Eroğlu, çözüm olmaması durumunda alternatiflerinin ne olduğunun sorulması üzerine de, "Şu anda müzakere masasındayız. Dolayısıyla alternatifleri düşünmek yanlış olur. Niyetimiz anlaşmadır" değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.