1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “MÜZAKERELER İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLAMALI”
“MÜZAKERELER İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLAMALI”

“MÜZAKERELER İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLAMALI”

CTP-BG İLE AKEL’DEN ORTAK ÇAĞRI: “MÜZAKERELER İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLAMALI”

A+A-

YORGANCIOĞLU: “KAPSAMLI ÇÖZÜM EKONOMİLERİMİZİ DÜZELTECEK”

KİPRİANU: “AMACIMIZ ORTAK VATANIMIZIN BİRLEŞMESİDİR”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Sorunu’nda gelinen son aşamayı değerlendirmek için bir araya gelerek liderlere “Müzakereler için hazırlıklar başlamalı” çağrısı yaptı.

CTP-BG’den yapılan açıklamaya göre iki parti, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla taraflara, kapsamlı müzakerelerin en erken zamanda başlaması istemini iletti.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy, Lefkoşa milletvekili Özdil Nami, Dış İlişkiler Birimi’nden Armağan Candan ile Fazilet Özdenefe;  AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile AKEL Genel Merkezi’nde bu sabah bir araya geldi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda son günlerde yaşanan gelişmelerin ele alınırken, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında iki parti  “taraflardan müzakerelerin en erken zamanda başlaması için harekete geçilmesini”  istedi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu basın toplantısındaki konuşmada, önümüzdeki günlerde yeni bir görüşme süreci başlayacağını, bu görüşme sürecinin Kıbrıs sorunun her iki tarafının kabul edeceği şekilde taçlandırılmasının partisinin en önemli amacı olduğunu söyledi.

Yeni görüşme sürecinin daha önce Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılan ve Talat-Hristofyas tarafından mutabakata varılan 23 Mayıs-1 Temmuz üst düzey anlaşmaları çerçevesinde olması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, bir süre sonra liderlerin buluşacağı yemeğin yeni döneme hazırlık bakımından önemli olduğunu belertti.

Yorgancıoğlu, önümüzdeki dönemde Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini anlatarak, bunun dışındaki ara formüllerin zaman kaybı olacağını söyledi.

Kıbrıs Rum tarafında yaşanan ekonomik krizin kendisini derinden üzdüğünü söyleyen Yorgancıoğlu özetle şöyle dedi:

“Kıbrıs Sorunu’nun çözümünün ekonomik krizin ters düz edilmesine de zemin yaratacağına inanıyoruz. Çünkü şuanda iki tarafta mevcut ekonomik yapılar hem içerden hem dışarıdan gelen olumsuz tepkilere maruz kalıyor ve direnme gücü kırılıyor.

Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi ekonomilerin entegre olarak daha güçlü bir pozisyona gelmesi bakımından önemlidir. Federal bir çözüm sonrasında dış yatırımcıların adanın bütününe yapacağı yatırımlar da bugünkü koşulların olumlu bir seyre girmesine neden olacak. Bu nedenle görüşmelerin en erken bir zamanda başlaması iki tarafça olumlu karşılanacak bir sonuçtur.

Görüşmelerin başlayacağı güne kadar iki liderin temsilcilerinin varılan mutabakatlar ve uyuşmazlıklar konusunda hazırlık yapmaları ve liderlerin başlamasını kolaylaştıracak bir tutum geliştirmelerini bekliyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çözüm konusunda atılacak pozitif adımları destekleyeceğiz. Bunun için de AKEL ve yetkilileriyle görüşmelerimiz devam edecek.”

KİPRİANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise konuşmasına CTP-BG ile bir araya gelmenin mutluluğunu ifade ederek başladı.

Kiprianu, Kıbrıs Sorunu’na çözüm bulmak amacıyla girilen yeni dönemdeki buluşmanın özel bir önem taşıdığına dikkat çekerek,  “Bildiğiniz gibi AKEL her zaman Kıbrıs Sorunu’na adil, işler ve yaşayabilir bir çözüm bulma tarafında olmuştur” dedi.

Kiprianu, Kıbrıs Sorunu’nun çözümünün şart olduğunu, bu sayede adada kalıcı barış ve güvenlik olacağını bunun da ülkenin kalkınmasına zemin olacağını ifade ederek, Rum Yönetimi’nin içinde bulunduğu zorlu ekonomik koşullarda çözüm bulmanın daha da önem kazandığını kaydetti.

“Doğru bir çözüm bulursak ekonomik sorunlar da aşılacak”  diyen Kiprianu, iki topum liderinin üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulması yönünde CTP-BG ile AKEL’in nasıl birlikte katkıda bulunabilecekleri konularında görüştüklerini anlattı.

Kiprianu, AKEL’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in doğru çerçeveler içerisinde olan sorunun çözümüne yönelik çabalarını destekleyeceğini  vurgulayarak, “Bize göre görüşmeler üzerinde varılan anlaşmalar çerçevesinde başlamalı ve en son kalınan yerden devam edilmeli” dedi.

Kıbrıs Rum toplumu tarafından herhangi bir biçimde müzakerelerin sıfır temelden başlatılmasına yol açabilecek şekilde Türk liderliğinin müzakerelerin başlatmasına olanağın sunulması gidişat açısından yakıcı olacağını ileri süren Kiprianu şöyle dedi:

“Yapılacak olan her hareketin çok dikkatli ve iyi incelenmiş olarak atılması gerekiyor. Hedefimiz çözüm ve ortak vatanımızın yeniden birleşmesidir. Çözüm, Birleşmiş Milletler (BM) kararları, Doruk Anlaşmaları ve uluslararası hukuk temelinde gerçekleşmelidir.”

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.