1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “MÜZAKERELERİN SONUÇ GETİRMESİ EN BÜYÜK ARZUMUZ”
“MÜZAKERELERİN SONUÇ GETİRMESİ  EN BÜYÜK ARZUMUZ”

“MÜZAKERELERİN SONUÇ GETİRMESİ EN BÜYÜK ARZUMUZ”

“MÜZAKERELERİN SONUÇ GETİRMESİ EN BÜYÜK ARZUMUZ”

A+A-

YORGANCIOĞLU: “KIBRIS TÜRK HALKI  11 ŞUBAT DEKLARASYONUNA DAYALI BİR ÇÖZÜM SONRASINDA ULUSLAR ARASI HUKUKUN BİR PARÇASI OLMAYI HAK EDİYOR”

ÇAVUŞOĞLU: “MÜZAKERELERİN SONUÇ GETİRMESİ  EN BÜYÜK ARZUMUZ”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının  11 Şubat deklarasyonuna dayalı bir çözüm sonrasında uluslar arası hukukun bir parçası olmayı hak ettiğini dile getirdi. Yorgancıoğlu, bunun hem  Kıbrıs Türk halkı, hem Rumlar hem de diğer bölge halkları ile Türkiye ve  Yunanistan için iyi bir çözüm olduğuna inandıklarını vurguladı.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, müzakerelerin sonuç getirmesinin en büyük arzuları olduğunu dile getirdi ve iki kesimliliğe, eşitliğe dayalı, 11 Şubat deklarasyonu çerçevesinde bir çözüm istediklerini ifade etti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu KKTC’ye günübirlik ziyarette bulunan TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Ziyarette Dışişleri Bakan Vekili, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ile TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da hazır bulundu.

Başbakanlık’ta saat 17:00 civarında gerçekleşen görüşmede konuşan TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra KKTC’ye  bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini kaydetti ve 15 Mayıs’ta müzakerelerin yeniden başladığını ve müzakere sürecinin her zaman destekçisi olduklarını söyledi. Müzakerelerin sonuç getirmesinin en büyük arzuları olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, iki kesimliliğe, eşitliğe dayalı, 11 Şubat deklarasyonu çerçevesinde bir çözüm istediklerini ifade etti.

TC olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da çözümden yana tavırlarını devam ettireceklerini dile getiren Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının da bugüne kadar olduğu gibi her zaman yanında olduklarını kaydetti.

Başbakanlığı döneminde Yorgancıoğlu’yla yakın çalışma içinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, bugün Cumhurbaşkanı Akıncı ile Meclis Başkanı Siber’i ziyaret ettiklerini anlattı.

Yorgancıoğlu’na bugüne kadar yakın işbirliği içerisinde çalıştığı ve  Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını her zaman en üst düzeyde tuttuğu için teşekkür eden Çavuşoğlu, “TC ile KKTC sizin Başbakanlığınız döneminde çok yakın işbirliği içinde olmuştur, KKTC’nin kalkınması ve refahı için ve önemli projelerin gerçekleştirilmesi için yakın iş birliği içinde olundu” dedi.

“Barış Suyu” nun KKTC’ye gelişinin 20 Temmuz’a yetişeceğini umduklarını kaydeden Çavuşoğlu, su 20 Temmuz’da geldikten sonra suyun Güney’e de verilebileceğini daha önce de söylediklerini hatırlattı ve suyun barış suyu olduğunu belirterek her iki halkın yararına kullanılmasını diledi.

Yorgancıoğlu’nun seçimlerden sonra Başbakanlığı ve parti başkanlığını bırakacağını söylediğini  ifade eden Çavuşoğlu, “Takdir sizin” diye konuştu ve partisinin kurultayının da yapılacağını hatırlattı, ülke için ne hayırlı olacaksa onun olmasını temenni etti.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, Çavuşoğlu’nu KKTC’de görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi ve hem partisi hem de hükümet için Kıbrıs sorununun çözümünün önemli olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, “En azından benim hükümette olduğum günden bu yana gördüğüm tanık olduğum Türkiye  hükümetlerinin Kıbrıs sorununu çözme konusundaki kararlı tavrıdır. Bu yeni süreçte de bu kararlılığın devam edeceğini ifade etmeniz bizim açımızdan anlamlıdır” diye konuştu.

Bugüne kadar  koydukları ve bundan sonra koyacakları katkılar için Çavuşoğlu’na teşekkür eden, Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerin sıcak olmasından  her iki tarafın da yarar sağladığını dile getiren Yorgancıoğlu, geçmişte yaşanan bazı gerginliklerden kimsenin yarar sağlamadığını  bildiklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, dolayısıyla bundan sonraki ilişkilerin de bu anlayışla devam etmesinin herkesin yararına olduğunu belirtti.

Hükümeti kimin kuracağını bilemediğini ancak hükümette kim olursa olsun 40 yıllık siyasi deneyimini hem halkının yararına hem de yeni kurulacak hükümetin daha ileriye mesafeler alabilmesi adına kullanacağını belirten Yorgancıoğlu, siyasi etik anlayışının bunu gerektirdiğini vurguladı..

Yorgancıoğlu, “Önemli olan ülkemizde yaşayan insanlarımızın daha mutlu olmasıdır, uluslararası hukukun içinde olmasıdır, yaşam kalitelerinin yükselmesidir, bugüne kadar ortaya koyduğum bu anlamdaki çabaların da devam edeceğini ifade edebilirim” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.