1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. NAMİ: “MÜZAKERECİLERİN HAFTADA BİR BULUŞMASI KABUL EDİLEMEZ. BU TEMPONUN MUTLAKA ARTIRILMASI LAZIM”
NAMİ: “MÜZAKERECİLERİN HAFTADA BİR BULUŞMASI KABUL EDİLEMEZ. BU TEMPONUN MUTLAKA ARTIRILMASI LAZIM”

NAMİ: “MÜZAKERECİLERİN HAFTADA BİR BULUŞMASI KABUL EDİLEMEZ. BU TEMPONUN MUTLAKA ARTIRILMASI LAZIM”

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varmak için liderlerin ayda bir temsilcilerinin ise haftada bir biraraya gelmesinin yeterli olmadığını belirtti.

A+A-

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varmak için liderlerin ayda bir temsilcilerinin ise haftada bir biraraya gelmesinin yeterli olmadığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bugün katıldığı BRTK’deki bir programda adada bir anlaşma olasılığı ile ilgili olarak “Beklentiler her iki tarafta da çok fazla. Her iki tarafın halkı da hazır. Tüm bu desteklere karşın hala al -ver süreci için zamana ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Al ve süreci için zamana ihtiyaç duyulduğunu, özellikle Rum tarafı yetkililerinin yaptığı son açıklamaların ışığında buna hazır olmadıklarının görüldüğünü kaydeden Nami, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin süreci yavaşlattığını, ayda bir yapılacak görüşmeler ile bir yere varılamayacağını, bunun Rum muhataplara iletildiğini söyledi. Nami, “Rum tarafı bunu kabul etmedi. Müzakereciler seviyesinde haftada bir buluşmak kabul edilemez. Bu temponun mutlaka artırılması lazım” dedi.

Rum Lider Nikos Anastasiadis’in müzakerelerle ilgili olarak 70 kişilik güçlü bir ekiple çalıştırdığını kaydeden Nami, bu noktada Kıbrıs Türk tarafında istek olmasına rağmen, görüşülen her başlıkta birer uzmana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Nami “Al-vere geçeceksek, devletin tüm kurumlarının uzmanları ile birlikte buna hazırlık yapması lazım. Cumhurbaşkanı’na bu teklifi uzun zamandan beri yapıyoruz. Müzakerelerin görüşüldüğü Bakanlar Kurulu toplantısında da tüm bakanlar olarak buna desteğe hazır olduğumuzu söyledik. Halen cevap bekliyoruz. Süreç tarihi metinle başladı ancak ardından yaşananlar metnin gücüne uygun gelişmiyor” dedi.

HÜKÜMET GÖRÜŞMELERE MÜDAHİL OLACAK

Cumhurbaşkanı ile istişare içinde hükümetin görüşmelere müdahil olacağını da açıklayan Nami, sürecin daha hızlı ilerlemesi ve al-ver noktasına gelmesi için Türk tarafının birlik içinde hareket etmesinin önemine değindi. Nami “Tüm kurumlarımız ile birlikte sürece destek vermemiz lazım. Halkımızın beklentisi bu yönde, herkes Kıbrıs sorununun nihayete kavuşmasını bekliyor” dedi.

Her alanda uzmanlardan oluşan, bir anlamda müzakerelerin mutfağı olabilecek bir mekanizmaya gerek duyulduğunu kaydeden Nami, bunun benzer bir örneğinin ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından geçmişte uygulandığını ve iyi neticeler alındığını söyledi.

Güven Artırıcı Önlemler konusu ile ilgili olarak da Nami, “Müzakere masasında Rum tarafına bilinen görüşlerimiz çerçevesinde cevap verildi. Herkesin, ‘Güven Artırıcı Önlemler eşittir Maraş’ algısından kurtulması gerekiyor. Güven Artırıcı Önlemler pek çok konudur aslında. Roamingden, çevreye, ticaret hayatının akışkanlığına kadar pek çok konu var. Bunlara odaklanmak gerek. Bunlar günlük hayatımızı etkileyebilecek olan daha hayati konu başlıkları” ifadelerini kullandı.

TOPRAK KONUSU

Toprak konusunun ayrı müzakere edilmeye çalışılmasının sakıncalarına da değinen Nami, bunun Kıbrıs konusunu sonu gelmez müzakerelerin içine çekebileceğini kaydetti.  Nami “Önemli olan her atılacak adımın bizi kapsamlı çözüme götürecek adımlar olması ancak bu şekilde her çaba bir anlam ifade edebilecektir” dedi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.