1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK”
“NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK”

“NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK”

“NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK”

A+A-

BAĞIMSIZ ADAY EROĞLU GİRNE’DE DÜZENLENEN “KARARLILIK BULUŞMASINA” KATILDI

EROĞLU: “KIBRIS KONUSUNDA YARIM KALAN SÜRECİ TAMAMLAMAK VE BİR SONUCA ULAŞTIRMAK ÜZERE ADAYIM”

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda yarım kalan bir süreç olduğunu belirterek, halkın beklentileri doğrultusunda bunu tamamlamak ve Kıbrıs konusunu bir sonuca ulaştırmak üzere adaylığını koyduğunu ifade etti.

Eroğlu, daha fazla gecikilmeden gerçeklere dayalı bir çözüm bulunması ve Kıbrıs Türk halkının her alanda dünyada hak ettiği yeri alması için samimiyetle çalıştıklarını belirterek, halktan gördüğü desteğe teşekkür etti ve kendisine destek verenlerden ilk turda seçimleri bitirebilmeleri için son güne kadar çalışmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Derviş Eroğlu’nun seçim ofisinden verilen bilgiye göre, Eroğlu’nun seçim kampanyası çerçevesinde dün gece Girne Acapulco Hotel’de “Kararlılık Buluşması” gerçekleştirildi.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, DPUG Genel Başkanı Serdar Denktaş ve tüm UBP, DP-UG milletvekilleri ile birçok UBP ve DP-UG’li belediye başkanı ile bazı bağımsız belediye başkanlarının da etkinlikte hazır bulunarak, Eroğlu’na destek belirttiği ifade edilen açıklamada, Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu’nu kapıda karşılayan kalabalığın “Bu iş bitti. KKTC kararını verdi. Halk kararını verdi” diyerek sevgi gösterisinde bulunduğu belirtildi.

Eroğlu kürsüden katılımcılara yaptığı konuşmada, “Özellikle bugün yağmur ve doluya rağmen buraya akın etmeniz büyük bir özveridir. Ama ayrıca çok büyük bir olayın da müjdesidir” diye söylerine başladı.

Derviş Eroğlu, etkinliğe katılanların, “19 Nisan akşamı sandıklar açıldığı zaman sandıktan Eroğlu’nu çıkarma kararı verdiklerini” söyledi.

Halkın kendisine layık gördüğü makamlarda KKTC’ye hizmet etme yarışından bir santim bile sapmadan yola devam ettiklerini söyleyen ve kararlılığın önemli olduğuna dikkat çeken Derviş Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İşte siz de bu akşam kararlılığınızı gösterdiniz ve dediniz ki; ‘bizim yolumuzu ne dolu keser, ne yağmur keser. Ne de başka adaylar kesebilir. Bizim adayımız Eroğlu.’ Elbette bir seçime gidiyoruz. Son haftadayız. Demek ki bu son haftayı çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Kimi adaylar Ağustos’tan beri seçim kampanyası yürütmektedir. Vatandaş Ağustos’tan beridir cumhurbaşkanlığı seçimini söyleye söyleye yorulmuştur. Özellikle son haftaya girdiğimiz şu günlerde yorulmak yok. Bu heyecan her tarafa ama özellikle Güneye şu mesajı veriyor; ‘KKTC halkı egemenliğinden vazgeçmez.’

KKTC halkı kendi devletinin makamlarına sahip çıkmıştır. Dolayısıyla KKTC halkının haklarını koruyacak bir lideri seçiyor. O lider sizin sesiniz, sizin savunucunuz, sizin liderinizdir.”

“SİZ NASIL BİR LİDER İSTEDİĞİNİZİ ORTAYA KOYDUNUZ”

Halkın ne istediğini bildiğini söyleyen Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının anlaşma istediğini ama tekrar göçmen olmak istemediğini belirterek, “Siz nasıl bir lider istediğinizi açıkça ortaya koydunuz” dedi; halkın KKTC’ye inanan birini istediğine dikkat çekti.

Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bana ‘neden aday olduğumu’ soruyorlar. Bir kere (Rum Lider) Anastasiadis  masadan kaçtı. Onu tekrar ön koşulsuz masaya oturtup, müzakereleri devam ettirmek ve bir zaman limiti içerisinde Kıbrıs sorununa şöyle ya da böyle bir çözüm bulmak. Ben size ne dedim? 1-2 yıl içerisinde bu sorunu çözeceğiz. Başka ne dedim? Önümüzdeki birkaç yıl kritiktir. Dolayısıyla aday oldum.

İki büyük parti UBP ve DPUG ‘aday ol destekleyeceğiz’ dediler. ‘Aday olmak mecburiyetindesin’ dediler. Beraber yola çıktık. UBP’lilerin de DPUG’lilerin de tümünden oy istiyorum.

İkincisi; ‘Türkiye benim anavatanımdır’ diyenler, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini gerekli görenler, vatandaşlar arasında ayırım yapma düşüncesi olmayan herkesten oy istiyorum.”

“2015 YILI KRİTİK”

Müzakere masasında izlenecek yol haritasının belirlendiğini ve BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’ye bunu ilettiklerine dikkat çeken Derviş Eroğlu, “Eide basın toplantısında ‘2015 yılı sonu referandum dönemidir’ demiştir” diye konuştu.

Dünyanın müzakerelerden sıkıldığını, buna ilaveten Kıbrıs Türk halkının da bunaldığını ifade eden Eroğlu, şöyle ya da böyle bir anlaşmanın ortaya çıkacağına inanç belirterek  şöyle devam etti:

“NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK”

“Sizin adınıza Genel Sekretere yaptığım önerilerle 5 zirve toplantısı yaptık. Hani derler ya ‘5 yıl içerisinde Eroğlu ne yaptı?’ Hele 70 gün seçim yasakları içerisinde Başbakanlık yapan birisi ‘Eroğlu 20 yıl başbakanlığında ne yapmış?’ diye sordu. Soruya bakınız. Bu memleket nerden nereye geldi? Nasıl gelişmeler yaşandı? Devletle hiçbir ilgisi olmayan bir kişi bu soruyu sorar. Bu memlekette ne yapıldıysa biz yaptık. KKTC’nin alt yapısı sıfırdan bugüne geldi. Tarımda, turizmde teşvikleri kim yaptı? Üniversitelerin açılmasına kim ön ayak oldu? Hepsini sizlerle birlikte biz yaptık.

1963’ten itibaren Kıbrıs olaylarını birebir yaşayarak öğrendik. Buralara kimlerle nasıl geldik çok iyi biliyoruz. Bazıları gibi 5 yıl önce meclise girmiş, bugün ben cumhurbaşkanı olacağım diyenlerden değiliz. Basamakları adım adım çıkmış. Bütün olayları sizlerle birlikte yaşamış, sizin adınıza aday olmuş ve oylarınızla cumhurbaşkanı olmuş bir kişiyim.” 

“SAMİMİ OLUP OLMADIKLARINI SORGULATACAĞIZ”

Halkın 19 Nisan’da müzakere masasında haklarını savunacak kişiyi seçeceğini anımsatan Derviş Eroğlu “Bayrama az kaldı. 19 Nisan akşamı bayram görmek isterseniz, bu haftayı hiç durmadan, insanlarla konuşarak, ikna etmeliyiz” dedi.

Geçmişte gençlerin hayalleriyle oynandığını, daha sonra iktidara geldikleri zamanı da gördüklerini ifade eden Eroğlu, “Biz gerçekleri gençlere anlatarak bugünlere geldik” diye konuştu. Gelinen aşamada, anlaşmanın mümkün olup olmadığının görüleceğinin altını çizen Eroğlu, Rum liderliğinin samimi olup olmadığını dünyaya göstereceğine işaret etti.

Eroğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“14 Kasım 1983’te KKTC’nin kuruluşuyla ilgi toplantıda ben de vardım. O akşam karşı çıkanlar oldu. Ağlayanlar sızlayanlar oldu. Ama şimdi kabul etmek istemedikleri devletin cumhurbaşkanlığı için Ağustos’tan beridir köy köy dolaşıyorlar. Okul okul dolaşıyorlar. Anaokulları bile dolaşıyorlar. Benim anlaşmayla ilgili duruşum nettir, bellidir. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olmazsa olmazımdır. Cumhurbaşkanlığı dönüşümlü olacak. Yapacağımız anlaşma AB’nin birincil hukuku olacaktır. Vatandaşlarımız hakkında kimse yorum yapamaz. KKTC hükümetlerinin, bir anlaşma oluncaya kadar vereceği vatandaşlıklar, ortaklık devletinin de vatandaşı olacaktır.

Nasıl çözüm olacağına dair benim dışımda fikrini ortaya koyan yok. Bir bayana ‘nasıl çözüm’ diye sormuşlar; ‘Ekipler kuracak, ekipler çözümü bulacak’ dedi. Halkının beklentisini bilmiyorsun. Biz KKTC insanının istediği neyse onu arıyoruz. Halkın düşüncelerine göre hareket ediyoruz.”

Eroğlu konuşmasının ardından kendisine destek veren UBP ve DPUG başkanlarıyla, bakan ve milletvekillerini kürsüye davet ederek, teşekkür etti. Ardından sahneye çıkan parti gençlik kolları üyeleri ve Derviş Eroğlu’nun “genç destekçileri”nin de Eroğlu’na destek sözü verdiği kaydedildi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.