1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. NEDEN KKTC?
NEDEN KKTC?

NEDEN KKTC?

İsrail’den KKTC’ye “yüzer liman”

A+A-

Hamas ile İsrail arasındaki barış görüşmeleri başladı, “en önemli madde” olarak, “Gazze sahilinden KKTC’ye direkt bağlantılı yüzer liman” yapılması ve ABD denetimine verilmesi öne çıktı

İSRAİL’DEN KKTC’YE DİREKT BAĞLANTI: Filistin Halk Partisi liderlerinden İvad, Hamas ile İsrail arasındaki en önemli barış anlaşması maddesinin, İsrail’in Gazze sahilinin 3 kilometre açıklarında KKTC ile direkt bağlantılı İsrail ve NATO’nun denetiminde bir “yüzer liman” inşa edilmesini kabul etmesi olduğunu söyledi

FİLİSTİN İSTEDİ: İsrail tarafından kabul edilen “yüzer liman” önerisinin Filistin tarafından yapıldığı belirtiliyor. “Neden Güney Kıbrıs değil de KKTC?” sorusunun cevabı merak edilirken, bunun Müslüman Filistin’in kendisini güvence altında hissetmek istemesi olarak yorumlandı

SON RÖTUŞLAR: İvad, anlaşma maddelerinin, Gazze’nin güneyindeki ticari Kerm Ebu Salim kapısı ve Gazze’nin kuzeyinde kişilerin geçişi için kullanılan Erez sınır kapılarının açılması, inşaat malzemeleri de dahil Gazze’ye her türlü malzemenin girişine izin verilmesi gibi maddeleri kapsadığını belirtti

“Hamas, Filistinli gruplarla, İsrail ile yapılacak (muhtemel) barış anlaşmasının maddelerini görüştü”

Filistin’deki Hamas hareketinin, Filistinli gruplarla, geçmişte aralarında Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de bulunduğu uluslararası ve Avrupalı taraflarla İsrail ile barışla ilgili görüşmelerinin ayrıntılarını görüştüğü bildirildi.

Filistin Halk Partisi liderlerinden Valid el-İvad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hamas, Filistinli gruplarla, İsrail ile yapılacak (muhtemel) barış anlaşmasının maddelerini görüştü” dedi.

İvad, Hamas ile İsrail arasındaki en önemli barış anlaşması maddesinin, İsrail’in, Gazze sahilinin 3 kilometre açıklarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile direkt bağlantılı İsrail ve NATO’nun denetiminde bir “yüzer liman” inşa edilmesini kabul etmesi olduğunu söyledi.

İvad, anlaşma maddelerinin, Gazze’nin güneyindeki ticari Kerm Ebu Salim kapısı ve Gazze’nin kuzeyinde kişilerin geçişi için kullanılan Erez sınır kapılarının açılması, inşaat malzemeleri de dahil Gazze’ye her türlü malzemenin girişine izin verilmesini de kapsadığını belirtti.

Havalimanı olmayacak

Gazze’ye malzeme girişinin İsrail tarafından sıkı bir şekilde denetleneceğini kaydeden İvad, İsrail’in kesin bir şekilde reddetmesi nedeniyle Gazze’ye havaalanı inşa edilmesinin anlaşma maddelerini kapsamadığına işaret etti.

Uluslararası ve Avrupa tarafından Hamas ile İsrail arasında barış görüşmelerinin Filistin yönetiminden uzak bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden İvad, bu durumun Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğü güçlendirdiğini ve Filistin toprakları (Gazze ile Batı Şeria) arasında bölünmeyi ortaya koyduğunu vurguladı.

İsmail Rıdvan farklı konuştu

Öte yandan Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan ise Gazze’de barış anlaşması için belirlenmiş hiçbir düşüncenin bulunmadığını söyledi.

Rıdvan, “Hamas’ın barış konusunda gizlediği hiçbir şey yok. Gazze’yi Batı Şeria’dan ayırmayı güçlendirecek hiçbir anlaşmaya katılması da mümkün değildir” dedi.

İsrail basını son zamanlarda, Hamas ile İsrail arasında uzun vadeli barış anlaşması konusunda Arap ve Avrupalı tarafların önderliğinde bir arabuluculuk yürütüldüğünü ve Hamas’ın anlaşma üzerinde “son rötuşlarını” koymak için çalıştığını yazmıştı.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.