1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. O GREVİ YASA DIŞI
O GREVİ YASA DIŞI

O GREVİ YASA DIŞI

O GREVİ YASA DIŞI

A+A-

“TAŞEL KİT DEĞİL... DEVLETE KARŞI YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRİYORUZ AMA KDV ALACAĞIMIZI TAHSİL EDEMEDİK”

TAŞEL LTD., Emek-İş’in başlattığı grevin yasa dışı olduğunu iddia etti. 

TAŞEL LTD. Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, şirketin, 1961 yılında Tekel ortaklığıyla kurulduğunu, tüzüğünün ise Şirketler Yasası’nın Fasıl 113 bölümünde yer alan kurallara göre tescil edildiğini ve KKTC yasalarına uygun yönetilen özerk bir şirket olduğunu vurguladı.

Açıklamada şirketin, devletin genel ve katma bütçelerinden veya bunlara bağlı döner sermayelerden herhangi bir katkı almadığı gibi kamu iktisadi teşebbüsü de olmadığın kaydedildi.

Açıklamada, Maliye Bakanlığı’nın devletin doğrudan yönettiği yada iştirak ettiği kurumlarla ilgili maaş ve barem tablolarının düzenlenmesine ilişkin açıklamasından sonra TAŞEL LTD. çalışanlarının bağlı olduğu EMEK-İŞ sendikasının, şirketin çalışanlarının da bundan yararlanması gerektiği iddiasıyla “yasa dışı grev” uygulaması başlattığı savunuldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Oysa sendikanın bu iddiası tümüyle asılsızdır. Maliye bakanlığının maaş/barem tablolarına esas olan 47/2010 sayılı yasanın 4’ncü maddesinin 2’nci fıkrası, devletin en az % 10 payı bulunan iştirakleri ile, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli şirketleri kapsamına almaktadır.

TAŞEL LTD. ile EMEK-İŞ arasında 01.01.2015 ve 31.12.2016 tarihleri arasında geçerli bir Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalamıştır ve bu sözleşme iki yıl içinde ücretlere yapılacak zam oranlarını belirlemiştir. Sendikanın bunun dışında bir iddiada bulunması hem gerçeklere hem yasalara uymamaktadır.

TAŞEL LTD. Devlete olan yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmektedir.

TAŞEL LTD., Toplu sözleşme dönemine 2004 yılında geçmiş, 2009 yılında da yetkili sendika olarak EMEK-İŞ ile toplu iş sözleşmesi imzalamıştır.  TAŞEL’in toplu sözleşme dönemine geçildiği 2004 yılından 2015 yılına kadar KKTC devletine ödediği dolaylı dolaysız toplam vergi 13.5 milyon TL’dir. Sadece 2015 yılında 3,6 milyon TL vergi ödeyen şirketimiz, buna karşılık devletten 30.6.2015 tarihi itibariyle 4.4 milyon TL tutan KDV alacağını hala tahsil edememiştir.

TAŞEL LTD., görüldüğü gibi, vergi yükümlülüklerini eksiksiz ve zamanında yerine getirmekte, KKTC ekonomisine ödediği vergiler, yarattığı istihdam ve katma değer ile çok önemli bir destek sağlamaktadır.

TAŞEL LTD., 47/2010 sayılı yasanın 4’ncü maddesinin 2’nci fıkrasında sayılan şirketlerden olmadığı için Sendika’nın bu maddeye dayandırdığı taleplerinin karşılanması mümkün değildir. Aynı gerekçeye dayandırılarak başlatılan ve sürdürülen grev de yasa dışıdır.

Buna rağmen sendikanın bu gerçek dışı iddiaları bazı kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenerek TAŞEL LTD.’nin yasal olarak yürüttüğü faaliyetler çeşitli bahaneler ile durdurulmakta ve aslında KKTC ekonomisine zarar verilmektedir.

TAŞEL LTD. olarak, karşı duruşumuzun gerekçesi,  aslında çok küçük bir meblağ olan parasal konu değil, hisse yapısı itibarıyla çok büyük bir payı özel sektör'e ait olmasına karşın sanki bir KİT’mişiz gibi bizi bu kapsama sokma çabalarıdır. Bu yanlış değerlendirmeye karşın gerekli hukuki adımları atacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.