1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. O HASTALIK HAYATI TEHDİT EDİYOR
O HASTALIK HAYATI TEHDİT EDİYOR

O HASTALIK HAYATI TEHDİT EDİYOR

KKTC’DE DE VAR...

A+A-

Beyin iltihabı olarak da bilinen Ensefalit hastalığında erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor. Tedaviye zamanında başlanırsa, kişi bir iki hafta içerisinde sağlığına kavuşurken, geç kalınan tedavi kişiyi ölüme kadar götürebiliyor.

YAŞ VE CİNSİYET AYIRMIYOR: Grip benzeri belirtileri, yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısının yanı sıra zihinsel karışıklık, nöbet geçirme ve duyusal sorunlara da neden olabilen Ensefalit (beyin iltihabı) her yaşta, her mevsimde ve her iki cinsiyette ortaya çıkabiliyor

HAYATI TEHDİT EDİYOR: Ensefalit tanısı, beyin omurilik sıvısının (BOS) mikrobiyolojik ve biyokimyasal incelemeleri sonucunda koyulabiliyor. Erken tanı ve erken tedavi, sağ kalım açısından büyük önem taşıyor. Ensefalit hastasının hastaneye yatırılarak, gerekirse yoğun bakım şartlarında izlenerek tedavi edilmesi gerekiyor

KKTC’DE DE VAR: Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı  Dr. Selin Bardak Özcem, Ensafalit tanısı ile Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde halen tedavi gören hastalar olduğunu, ancak istatistiklerin yeterli olmamasından hastalığın KKTC’deki sıklığı ile ilgili olarak net bilgi verilemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Dr. Selin Bardak Özcem, Ensefalit hastalığı (beyin iltihabı) ile ilgili kamuoyunu aydınlatacak bilgiler verdi.
Hastalıkta erken tanı ve tedavinin hayati önem taşıdığını söyleyen Dr. Özcem, tedavisi geciktiğinde Ensefalit hastalığının kişiyi ölüme kadar götürebildiğini belirtti.
Dr. Selin Bardak Özcem, Ensefalit hastalığının tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de görüldüğünü, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde nöroloji hekimleri ile enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının birlikte takip ettiği Ensefalit vakalarının olduğunu söyledi.

KKTC’de de Ensefalit vakaları var
Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı  Dr. Selin Bardak Özcem,  Ensafalit hastalığının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görüldüğünü açıkladı.
Dr. Selin Bardak Özcem, KKTC’de istatistiklerin yeterli olmamasından dolayı hastalığın sıklığı ile ilgili olarak net bilgi verilemesinin mümkün olmadığını ancak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde nöroloji hekimleri ile enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının birlikte takip ettiği ensefalit vakalarının olduğunu kaydetti.

Sıklıkla menenjitle birlikte görülüyor
Dr. Selin Bardak Özcem,  hastalığın, beynin akut inflamasyonu olup çoğunlukla viral infeksiyon sonucu geliştiğini ve sıklıkla menenjitle birlikte görüldüğünü söyledi.
Ensefalitlerin otoimmün veya bağdoku hastalıkları gibi non enfeksiyöz sebeplerle de ortaya çıkabileceğini kaydeden Dr. Selin Bardak Özcem,  viral Ensefalitlerin en sık sebebinin Herpes simpleks virüsü (HSV) olup enterovirus,  Sitomegalovirus (CMV), su çiçeği, kızamık gibi virüslerle de oluşabildiğini belirtti.
Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Dr. Selin Bardak Özcem,  Ensefalit hastalığının her yaşta, her mevsimde ve her iki cinsiyette ortaya çıkabildiğini, klinik bulgular arasında ise baş ağrısı, bulantı, kusma, ateş yüksekliği gibi meningeal inflamasyon belirtilerine ek olarak bilinç bulanıklığı, hafif letarjiden konfüzyon ve komaya kadar ilerleyebilen bilinç düzeyi değişiklikleri ile karakterize olduğunu dile getirdi.

Ensefalit hayatı tehdit ediyor
Hastalığın tanısı, beyin omurilik sıvısının (BOS) mikrobiyolojik ve biyokimyasal incelemeleri sonucunda koyulduğunu açıklayan Dr. Selin Bardak Özcem,  “BOS bulgularına göre etkeni tahmin etmen mümkün değildir, moleküler testler ile etkenlerin bazıları saptanabilir. Ancak Ensefalitlerin tanısı genelde klinik ve BOS bulguları ile koyulur” dedi.
Dr. Selin Bardak Özcem,  Ensefalit’in hayatı tehdit eden bir enfeksiyon hastalığı olduğundan Ensefalit hastasının hastaneye yatırılarak, gerekirse yoğun bakım şartlarında izlenerek tedavi edilmesi gerektiğini kaydetti.

Erken tanı hayat kurtarıyor
Erken tedavinin önemine de işaret eden Dr. Selin Bardak Özcem,  “Herpes simpleks haricindeki viral Ensefalitlerde etkin antiviral tedavi yoktur. Herpes simpleks Ensefalitinde antiviral tedaviye erken başlamak, sağ kalım açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.