1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. O İSİMLER ARTIK MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAYACAK!
O İSİMLER ARTIK MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAYACAK!

O İSİMLER ARTIK MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAYACAK!

O İSİMLER ARTIK MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAYACAK!

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG), 12 Ekim tarihinde gerçekleştireceği Tüzük Kurultayı'nda delegelerin onayına sunulacak olan Taslak Tüzüğü tartışmaya açtığı kaydedildi. Tüzükte yer alacak değişiklikler arasında, parti başkanı, ilçe başkanları, merkez yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkanlarının üç dönemden fazla aynı görevi yapamaması da bulunuyor.

CTP-BG’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Örgüt Sekreteri Niyazi Düzgün, yedi bölümden oluşan 42 sayfalık tüzükte, kuruluş ve ilkeler, üyelik, partinin örgüt yapısı, seçimlerde adaylık, mali işler ve parti defterleri, çeşitli hükümler ve tüzük ile ilgili hükümlerin yer aldığını kaydetti.

Partinin resmi web sitesinden de paylaşılan Taslak Tüzük, bin 200 adet basılarak delegeye ulaştırıldı. Üyelerin önerilerinin, 5 Eylül tarihine kadar alınacağı belirtildi.

“HEDEF; YENİDEN YAPILANMA”

Partinin yeniden yapılandırılması hedeflenen yeni tüzükte, öne çıkan maddelerin, partinin ilkeleri, gücü, amacı, etik değerleri, çalışma prensipleri, parti örgütlerinin yeniden yapılandırılması ve görevlerin zaman sınırlamasıyla ilgili olduğu bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Değişikliğe göre parti başkanı, ilçe başkanları, merkez yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkanları üç dönemden fazla aynı görevi yapamayacak. Başkan yardımcılıkları veya gölge kabine gibi yenilikler de tartışmaya açılan maddeler arasında. Yeni tüzüğe göre ayrıca örgüt yapısı ve üyelik koşullarında da değişikliğe gidilecek.”

“İLÇELERDE TOPLANTILAR BAŞLADI”

Ekim ayında onaylanacak tüzük için, parti ilçe başkanlarının bölgelerinde bilgilendirme toplantıları yapmaya başladığı, toplantılarda tüzük maddelerinin tartışmaya açılarak, öneriler toplandığı ifade edildi.

Yenilenen tüzük hakkında bilgilendirme toplantıları, 18 Ağustos Pazartesi Güzelyurt İlçe Lokali’nde, 25 Ağustos Pazartesi Girne İlçe’de, 28 Ağustos Perşembe Lefkoşa İlçe’de ve 03

Eylül Çarşamba Mağusa İlçe’de yapılacak. Toplantıların tümü saat 20.00’de başlayacak.

 

 

ctp_copy.jpg

Parti Tüzüğü Taslağı onaylanırsa CTP-BG milletvekili adayı olamayacakların tam listesi şöyle:

1. ÖZKAN YORGANCIOĞLU CTP-BG LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ

2. ÖZDİL NAMİ CTP-BG LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ

3. Dr. ARİF ALBAYRAK CTP-BG GAZİMAĞUSA MİLLETVEKİLİ

4. FERDİ SABİT SOYER CTP-BG GAZİMAĞUSA MİLLETVEKİLİ

5. TEBERRÜKEN ULUÇAY CTP-BG GAZİMAĞUSA MİLLETVEKİLİ

6. ÖNDER SENNAROĞLU CTP-BG İSKELE MİLLETVEKİLİ

7. Prof. Dr. MEHMET ÇAĞLAR CTP-BG GÜZELYURT MİLLETVEKİLİ

8. Dr. SALİH İZBUL CTP-BG GİRNE MİLLETVEKİLİ

9. ÖMER SOYER KALYONCU CTP-BG GİRNE MİLLETVEKİLİ

Delegelere dağıtılan bu taslak, parti organlarında görüşüldükten sonra yapılacak kurultayda oylanacak. Tüzük Kurultayı’nda değişiklikler onaylanırsa şu anda CTP-BG Milletvekili olan 10 milletvekili CTP-BG çatısı altında milletvekili adayı olamayacak.

Yeni Tüzükle Kimler Etkilenecek

Tüzüğün yürülüğe girmsi durumunda milletvekilliği seçimine giremeyecek isimlerin başında CTP-BG Parti Başkanı ve Başbakan olan Özkan Yorgancıoğlu var!

2005-2009 yılları arasında CTP-BG başkanlığı ve Başbakanlık yapan Ferdi Sabit Soyer de tüzük gereği aday olamayacak.

Geçtiğimiz günlerde CTP-BG içerisindeki huzursuzlaklardan rahatsız olup milletvekilliğinden istifa eden Abbas Sınay, UBP milletvekilliğinden istifa edip 2005 yılında yılında CTP-BG’ye katılan ve CTP-BG / DP-UG Hükümeti Tarım, Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da bir sonraki dönem CTP-BG milletvekili adayı olamayacaklar arasında.

Partinin ağır toplarından, yeni dönemde parti başkanlığı için adaylığı söz konusu olan Ömer Kalyoncu da tüzüğün değişmesi durumunda milletvekili seçilemeyecek isimler arasında olması dikkat çekiyor.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.