1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. O YENİDEN BAŞKAN OLDU!
O YENİDEN BAŞKAN OLDU!

O YENİDEN BAŞKAN OLDU!

O YENİDEN BAŞKAN OLDU!

A+A-

BAŞKANLIĞA YENİDEN CEMAL MERT SEÇİLDİ

SİBER SAĞLIKLA İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ YASANIN YAKIN ZAMANDA GEÇMESİNİ İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

GÜLLE SAĞLIKTA SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN VAR GÜÇLERİYLE ÇALIŞTIKLARINI KAYDETTİ

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’nın dördüncü olağan genel kurul toplantısı bugün yapıldı. Toplantıda Oda Başkanlığına, Doktor Cemal Mert yeniden seçildi.

Meclis Başkanı Sibel Siber, sağlıkla ilgili iki önemli yasanın yakın zamanda geçmesini istediklerini söylerken; Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de sağlıkta sorunları çözmek için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası olağan genel kurul toplantısı bugün yapıldı. Tabipler Birliği’nde yer alan ve  Dr. Kenan Arifoğlu başkanlığındaki divanla yönetilen toplantının başında konuşmalar gerçekleştirildi.

Oda Başkanı Dr. Cemal Mert iki yıl boyunca yasalara uygun şekilde çalıştıklarını ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Demokrat Parti Ulusal Güçler Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova ise gerek sivil toplum örgütü gerekse de meslek örgütü olarak pek çok icraata imza atıldığına vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Filiz Besim ise toplumun her konudaki sorunlarına fikir üretmeye devam edeceklerini ifade etti.

Diş Tabipleri Odası Başkanı Hüseyin Bıçak konuşmasında, her iki oda olarak işbirliği içinde çalışmaya devam edileceğinin mesajını verdi.

GÜLLE

Hekimliğin önemli ve kutsal bir meslek olduğuna vurgu yapan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, “Ne kadar kural ve yasa olsa da hekimlik uygulamasında hasta, kendiniz ve vicdanınızla baş başasınız ” diyerek, Dünya Tabipleri Birliği’nin ortaya koyduğu değerlerin sürdürülmesi ve bu konuda her iki odanın çalışmalarının sürmesi gerektiğini dile getirdi.

Ülkemizde sağlık alanında pek çok sorun bulunduğunu kaydeden Gülle “önemli olan çağdaş bir ülkede sorunun olması değil sizin çözüm kapasitenizdir. Bizim ülkemizde ise sorunların çözümü noktasında sıkıntılar yaşanıyor” dedi. 

Ülkede sağlık alanındaki en önemli sorunun yasa ve kurallar konusunda yapılan itaatsizlik olduğunu söyleyen Gülle, Organ Yasası’nda yaşanan sıkıntıların da bu duruma örnek olduğunu kaydetti. Gülle şöyle konuştu:

“Yapılması düzenlenmesi gereken yasa ve kurallar var. Bunlarla ilgili çalışmalar da başlattık. Hükümet olarak toplum ve sağlıkta kaliteyi yükseltmek,  hasta odaklı sağlık organizasyonu yaratmak ve herkesi memnun edecek sürdürülebilir sağlık sistemi için çalışıyoruz.”

SİBER

Meclis Balkanı Sibel Siber ise sivil toplum örgütlerinin sadece kendi üyelerinin sorunlarını değil ülke sorunlarını da dile getirerek, çözüm üretmesi gerektiğine değindi.

Siber, Tabipler Birliği’nin de bunu yaptığını ve bu kurumun üyesi olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.  Siber sözlerine şöyle devam etti:

“Üst kademe yönetimde olan bizlerin birinci görevi sorunları çözmektir. Ancak kamunun şu anki durumda işlerimiz hızlı gitmiyor. Mecliste şu anda sağlık alanında iki yasa önerisi bulunuyor. Bunlardan biri Gıda Güvenliği Yasası. Komiteden geçmiş bulunuyor. Ekim ayında Meclis Genel Kurulu gündemine de gelerek yasallaşacağını düşünmekteyim. Diğeri ise Organ Nakli Yasası. O da komiteden geçti. Meclis Genel Kurulu gündemine gelecek ve inanıyorum o da yasalaşacak. Bazı yasaların uygulanmasında da sıkıntılar var. Hepsini zamanla çözeceğiz.” 

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin etik konusundaki açıklamalarına da atıfta bulunan Siber bu konuda tüm kesimlere görevler düştüğünü söyleyerek, “kamu, sivil toplum ve devlet el ele vererek sorunlar aşılabilir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Faaliyet Raporu ve Mali Rapor onaylandı. Daha sonra da seçim gerçekleştirildi ve tek aday olan Cemal Mert  yeniden Başkan oldu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.