1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. OBAMA YÖNETİMİNDEN MISIR ORDUSUNA UYARI
OBAMA YÖNETİMİNDEN MISIR ORDUSUNA UYARI

OBAMA YÖNETİMİNDEN MISIR ORDUSUNA UYARI

ABD yönetimi, Mısır ordusunu "keyfi tutuklamalara" yönelik uyararak, bunların Mısır'ın geleceği için gerekli olan "kapsayıcı" süreçle uyumlu olmadığını vurguladı.

A+A-

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ CARNEY: "KEYFİ GÖZALTILARI DESTEKLEYEMEYECEĞİMİZİ SÖYLEDİK. BU GEÇİŞİ SİVİL VE DEMOKRATİK YOLLARDAN SEÇİLMİŞ BİR HÜKÜMETE DÖNMEK ÜZERE YAPARKEN EĞER ÇABALARINIZ KAPSAYICI OLMAK İSE (AMA BUNA KARŞIN) EĞER BİR GRUP VEYA PARTİDEKİ BİREYLERİ TUTUKLUYORSANIZ, O ZAMAN KENDİ ALEYHİNİZE ÇALIŞIYORSUNUZ DEMEKTİR"

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ PSAKİ: "SON GÜNLERDE SPESİFİK GRUPLARI HEDEF ALMAYA YÖNELİK TUTUKLAMALAR, GEÇİŞ HÜKÜMETİ VE ORDUSUNUN TAKİP ETTİĞİNİ SÖYLEDİĞİ ULUSAL UZLAŞIYLA UYUMLU DEĞİL"

ABD yönetimi, Mısır ordusunu "keyfi tutuklamalara" yönelik uyararak, bunların Mısır'ın geleceği için gerekli olan "kapsayıcı" süreçle uyumlu olmadığını vurguladı.

Obama yönetimi, Müslüman Kardeşler'e yönelik tutuklamaları dolayısıyla Mısır ordusuna karşı tonunu sertleştirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın toplantısında, Mısır ordusunun azami itidal göstermesi, tüm partilerin de şiddetten kaçınması gerektiğini kaydetti.

Geçiş sürecinde tüm partilerin desteklenmesi ve katılımına izin verilmesi gerektiğini ifade eden Carney, "Bu nedenle keyfi gözaltıları destekleyemeyeceğimizi söyledik. Çünkü, bu geçişi sivil ve demokratik yollardan seçilmiş bir hükümete dönmek üzere yaparken eğer çabalarınız kapsayıcı olmak ise (ama buna karşın) eğer bir grup veya partideki bireyleri tutukluyorsanız, o zaman kendi aleyhinize çalışıyorsunuz demektir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de benzer uyarılarda bulundu.

"Son günlerde spesifik grupları hedef almaya yönelik tutuklamalar, geçiş hükümeti ve ordusunun takip ettiğini söylediği ulusal uzlaşıyla uyumlu değil" ifadesini kullanan Psaki, siyasi tutuklamaların ve gözaltıların devam etmesi halinde, Mısır'ın bu krizin ötesine geçebilmesini görmenin zor olduğunu kaydetti. Psaki, kapsayıcı bir sürecin tüm tarafları içermesi gerektiğini vurguladı.

Psaki, "Geçen hafta ne olduğuna ve sonrasında olayların nasıl idare edildiğine bakıyoruz" diyerek, tüm bunların, Mısır'a yönelik politik kararlarında da etkili unsurlar olduğunu bildirdi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.