1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖĞRENCİ KİRA MAĞDURU!
ÖĞRENCİ KİRA MAĞDURU!

ÖĞRENCİ KİRA MAĞDURU!

Öğrenci kira mağduru!

A+A-

 

LAÜ’de okuyan öğrenciler bölgedeki ev ve özel yurt kira artışlarından yakınırken üniversite yönetimi de bu konuda öğrencilere hak vererek Kıbrıs Postası aracılığıyla ev sahiplerine çağrı yaptı… KKTC genelinde en yüksek kiraların üniversite çevresinde olduğunu söyleyen Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencileri, “Ev ve yurt kiraları uçtu, öğrenci çok, ev az… Bu nedenle de ev sahipleri kiralarla istedikleri gibi oynayabiliyor” diye konuştu…

Kıbrıs Postası - Eniz ORAKCIOĞLU

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ise öğrenci sayısında artış olması sebebiyle özel yurt ve ev fiyatlarında geçtiğimiz yıllara oranla ciddi bir artış olduğunu ifade ederek  “Öğrencilerin özel yurt ve ev kirası artışlarından dolayı ekonomik olarak sıkıntılar çekmeye başladıklarını biz de gözlemliyoruz” dedi.

Bölge halkına seslenerek bu konuda hassasiyet göstermeleri için çağrıda bulunan LAÜ Rektörü Yükselen, “Bölgemizin gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan kalkınması için LAÜ’nün ne kadar önemli olduğu gerçeğini unutmamalarını ve bu noktada öğrenci memnuniyeti konusunda gerekeni yapmalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu…

Kıbrıs Postası’na konuşan Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencileri bölgedeki ev ve özel yurt fiyatlarındaki artışların kendilerini ne kadar zor durumda bıraktığını anlattı. KKTC genelinde en yüksek kiraların üniversitelerin çevresinde olduğunu söyleyen öğrenciler, “Ev ve yurt kiraları uçtu, öğrenci çok ev az bu sebeple de ev sahipleri kiralarla istedikleri gibi oynayabiliyor” şeklinde konuştu. Yine konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na değerlendirmelerde bulunan LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen öğrenci sayısında artış olması sebebiyle özel yurt ve ev fiyatlarının da geçtiğimiz yıllara oranla çok ciddi bir şekilde arttığını belirterek, “Üniversitemiz öğrencilerinin büyük bir kısmının yaşanan yurt ve ev kirası artışlarından dolayı ekonomik olarak sıkıntılar çekmeye başladıklarını biz de gözlemliyoruz” dedi.

“Fiyatlar çok ciddi bir şekilde arttı”

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, okulda okuyan öğrencilerin bölgedeki ev ve yurt fiyatlarının artışından dolayı duydukları rahatsızlık ve yaptıkları şikâyetler üzerine şunları söyledi; “Son akademik yıl içerisinde üniversitemizin öğrenci sayısında çok ciddi bir artış yaşanmıştır. Öğrenci sayımız 3 bin 800’lü rakamlardan bugün itibari ile 5 bin 300’lü rakamlara ulaşmıştır.  Önümüzdeki akademik yılda bu artışın sürmesi ve öğrenci sayımızın 6 bin 500’ün üzerinde olması beklenmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde yaşanan öğrenci sayısı artışı beraberinde konaklama vb. ihtiyaçları da doğurmuştur.  Bölgeye yeni yurt yatırımları yapılmış olmasına rağmen, özel yurt ve ev fiyatları geçtiğimiz yıllara oranla çok ciddi bir şekilde artmıştır.  Öğrencilerimizin bu konudaki şikâyetleri yoğun olarak üniversitemizin ilgili birimlerine aktarılmaktadır. Üniversitemiz öğrencilerinin büyük bir kısmının yaşanan yurt ve ev kirası artışlarından dolayı ekonomik olarak sıkıntılar çekmeye başladıklarını biz de gözlemliyoruz. Üniversite yönetimi olarak bölge halkımızdan bu konuya hassasiyet göstermelerini, bölgemizin gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan kalkınması için LAÜ’ nün ne kadar önemli olduğu gerçeğini unutmamalarını ve bu noktada öğrenci memnuniyeti konusunda gerekeni yapmalarını rica ediyoruz.”

“Çok sayıda özel yurt inşaatı hızla devam etmektedir”

Önümüzdeki Akademik Yıl başlamadan tamamlanması beklenen çok sayıda özel yurt inşaatının da hızla devam etmekte olduğunu belirten Yükselen, “Bu yurtların da devreye girmesi ile yükselen ev kirası ve yurt ücretleri de dengelenecektir. Artan konaklama kapasitesi ile birlikte fiyatların önümüzdeki süreçte öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda daha dengeli olacağını düşünüyoruz. Lefke ve Güzelyurt bölgesinde, önümüzdeki Akademik Yıl’da ilk defa kullanıma girecek olan toplam bin 500’ün üzerinde yatak kapasiteli yeni yurtların inşaatı sürmekte ve tamamlanmak üzeredir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi öğrencilerimiz Yurtlar Müdürlüğümüzden alabilirler. Ayrıca, öğrencilerimizin döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle yaşadıkları ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için üniversite yönetimi olarak önümüzdeki akademik yıl itibari ile eğitim ücretlerimizi Türk Lirası olarak belirlemiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Onur Kılıç: “Ev ve yurt kiraları uçtu”

“Ben üniversiteye 2010 girişliyim bölgeye ilk geldiğim zaman ev ve yurt fiyatları makuldü, 3 bin TL’ye yurtlarda yalnız başıma kalabiliyordum. Şimdi yurt ve ev fiyatları o kadar bir artıktı ki 3 bin TL’ye kaldığım yere 8 bin TL ödemek zorunda kalıyorum. 2 sene önce depodan bozma odalar bile 2 bin TL’ye kiralanırken şimdi 5 bin TL gibi uçuk fiyatlara kiralanıyor. Yıllık kiralarda oluşan bu artışı öğrenci artışına bağlıyorum, kısacası ev ve yurt az, öğrenci çok, hal böyle olunca da biz öğrencilere ev kiralayanlar para kazandıran bir eşya ve bir mal gibi bakıyorlar.”

Nil Beril Karakuş: “Fiyatlarla istedikleri gibi oynayabiliyorlar”

“Okulda eğitim açısından sıkıntımız yok, fakat artan ev ve yurt fiyatları öğrenciyi büyük sıkıntılara sokuyor. Yılın başında yıllık 3 bin 500 TL verdiğim küçük bir yere aynı yılın sonu 6 bin 500 TL vermeye başladım. İki kişi kaldığımız yere şu anda toplamda 7 bin TL veriyoruz. 1 yıl bile geçmeden kiralara yapılan bu artışlar altında öğrenciler eziliyor. Bu artışların sebebi ise öğrenci artışıdır, evlerini kiraya verenler ‘nasıl olsa ev az öğrenci çok biri kiralar’ düşüncesiyle fiyatları yükselte bildikleri kadar yükseltiyorlar. Kısacası rekabet olmadığı için fiyatlarla istedikleri gibi oynayabiliyorlar. Burada öğrenciler lüks hayatlar yaşamıyor, herkesin durumu belli.”

Samet Haberdar: “Hepsi çok pahalı”

“Üniversite çevresinde ve yakın bölgelerde evlerin ve yurtların hepsi çok pahalı. Bu duruma hükümetin el atması ve kira yasası çıkarması gerekiyor. Bu yıl kaldığım eve yıllık 8 bin TL veriyorum, ev sahibi ise seneye fiyatı 12 bin TL yapacağını söylüyor. Yakın bir mesafe olan Güzelyurt’da kiraları sordum buraya göre çok düşük fiyatlarla evler var. Öğrenci sayısının sürekli artması ev ve yurt sahiplerini cesaretlendiriyor, çünkü bölgede ev az öğrenci çok rekabet olmadığından dolayı da fiyatlarla istedikleri gibi oynayabiliyorlar”

Şeyma İlhan: “Okul ucuz, evler pahalı”

“İlk geldiğimde 2 kişilik bir yere kişi başı 3 bin 750 TL verirken, şimdi kira 4 bin 750 TL olacak. Kısacası küçük 2 kişilik bir odanın fiyatı 9 bin 500 TL 1 senede 2 bin TL artış çok fazla. Okulların yanındaki evler 15 bin TL’den kapı açıyor. Bunun yanında Mağusa, Lefkoşa gibi yerlerde evlerin ve yurtların kira fiyatları çok uygun. Bizde okul ucuz, evler pahalı, diğer bölgelerde ise okul pahalı, evler ucuz. Biz diğer yıl için şimdiden ev bakıyoruz ve ev sahiplerinden aldığımız cevap, ‘Seneye okula yeni bölümler açılacak öğrenciler daha fazla artacak bu yüzden rekabet olacak’. Bunun yanında yurtlarda elektrik faturaları da çok yüksek, kiralara verdiğimiz paranın yanında birde elektriğe verdiğimiz para bizi sıkıntıya sokuyor. Yurtlarda elektrik paraları odalara yurt işletmesinin faturasıyla yazılıp veriliyor ben akşamdan akşama sadece bir lamba yaktığım halde 150 TL aylık elektrik parası ödüyorum.”

Cem Özciftçi: “Sebep öğrenci fazlalığı”

“Geçen yıla göre ev ve yurt fiyatlarında oldukça yüksek artışlar oldu. Ben yurtta kalıyorum, geçen yıl 3 bin 500 TL verdiğim fiyata bu yıl 4 bin 500 veriyorum. Kaldığım yer çok küçük stüdyo gibi bir yer olduğu halde 1 yılda bin TL artış çok fazla. Stüdyo odada iki kişi kalıyoruz ve ikimizde 4 bin 500 TL veriyoruz buda yıllık tek odaya 9 bin TL ediyor. Öğrenci fazlalığından dolayı rekabet edebilirlik de azalıyor ve öğrenciler o evleri o fiyatlara tutmaya mecbur kalıyor.”

Gökan Tanrıverdi: “Yeni okul yurtları olmalı”

“Ben Lefke’de 6 yıllık öğrenciyim ilk geldiğimde kaldığım yere 2 bin TL yıllık öderken bugün kaldığım yere 12 bin TL yıllık ücret ödüyorum. Okuldan ziyade eve para veriyorum. Bunun yanında 6 yıldır verdiğim depozitoların hiçbirini geri alamadım, boya yıpranma derken hiçbir ev sahibi o parayı bana vermedi. Okul yurtları daha fazla olursa ve yeni okul yurtları yapılırsa az da olsa bu sorundan kurtulacağımızı düşünüyorum.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.