1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖĞRETMENLERİN İZLENMESİ İÇİN ÖZEL AJAN ATANDI!
ÖĞRETMENLERİN İZLENMESİ İÇİN ÖZEL AJAN ATANDI!

ÖĞRETMENLERİN İZLENMESİ İÇİN ÖZEL AJAN ATANDI!

Şok!

A+A-

İlahiyat Koleji'ne TC'den istihdam edilen öğretmenler FETÖ'cü çıktı!

KTÖS ve KTOEÖS Hala Sultan İlahiyat Koleji hakkında ortak bildiri yayımlandı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Hala Sultan İlahiyat Koleji hakkında yayımladığı ortak bildiriyle, Anayasa’nın laiklik ilkesine işaret ederek, “Anayasa ve Yasalarımızda herhangi bir din ve mezhebin seçilerek onun eğitimi verilmesi mümkün değildir. Okullarımızda ancak Din Kültürü eğitimi, seçmeli olarak verilebilir” ifadelerini kullandı.

Verilecek eğitimin içeriğinin bir din veya mezhebe ağırlık veremeyeceği, devletin herhangi bir dinin veya mezhebin tarafı olamayacağı, kimsenin kendisinin istemediği dini, mezhebi öğrenmek zorunda bırakılamayacağı kaydedilen bildiride, devletin, çocuğun kendi dinini seçme özgürlüğüne sahip olduğunu bilerek, insan ve çocuk haklarına, anayasa ve yasalara bağlı kalması gerektiği kaydedildi.

“BÖYLE BİR EĞİTİME NE EĞİTİM BAKANI, NE HÜKÜMETLER, NE MECLİS SEYİRCİ KALAMAZ”

“Talep var denilerek, vakıf parasını ödedi denilerek, müfredatı, yapısı, pedagojik formasyonu ile böyle bir eğitime ne eğitim bakanı, ne hükümetler, ne meclis seyirci kalamaz. Sendikalarımız bilimsel, demokratik, laik, herkese fırsat eşitliği tanıyan, parasız, kamusal eğitimden yanadır” ifadelerine yer verilen bildiri şöyle devam etti:

“Yolunu şaşırmış ve ilkokul çağındaki çocuklarımıza cin, şeytan öğretilmeli diyen Sayın Eğitim Bakanının şaşırmış olduğu yoldan bir an önce geri dönmesi çağrısında bulunuyoruz”.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kapatılacağıyla ilgili propaganda yapıldığı ifade edilen bildiride şu sorular soruldu:

“Hala Sultan İlahiyat Okulu bir kolej midir, yoksa bir İmam Hatip Lisesi midir?  Tüm özel ve kamu okulları, Hala Sultan İlahiyat Okulu da dâhil olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mıdır? Özel olarak kurdurulan, devlet içerisinde devlet gibi hareket eden Vakıf, Dernek, Aile Birlikleri bu okulun sahibi gibi hareket ederken, Milli Eğitim Bakanlığının rolü nedir?

Bu okulda diğer okullardaki kılık, kıyafet yönetmeliklerine uyulmayarak, ideolojik dini sembollerle çocuklar donatılıyor. Buna neden Eğitim Bakanlığı ses çıkarmamaktadır? Hala Sultan İlahiyat Okuluna giden öğrencilere sağlanan olanakların kaynağı nedir? Bu imkânlar neden diğer çocuklara sağlanmamaktadır? Başka bir amaç ve misyonla bu okul ayrıcalıklı mı yapılmak istenmektedir?

Türkiye’den özel olarak getirilip, istihdam edilen öğretmenlerin büyük çoğunluğu Fetocu çıkmış mıdır? Onların yerine yeni öğretmenler atanmıştır, bunların görevi nedir? TC Elçiliği vasıtası ile buraya 3 muavin atanmakta mıdır? HSİK Kolej müfredatı uygulanmadığı halde neden topluma Kolej olarak sunulmaktadır?

Bu okulun müfredatına fıkıh, kelam, tefsir, siyer, Arapça, Kuran gibi belirli dogmatik dersler yok mudur? Açılan yurtları kim yönetmektedir?

Öğretmen olmayan, TC Elçiliği tarafından atanan öğrenci ve öğretmenleri gözeten ajan yurt yöneticisine okul içinde dahi ‘oda’ tahsis edilmiş mi?

Feto okullarının örgütlenmesinde olduğu gibi ağabeylik, ablalık sistemi ile çocukların tam gün kontrol edileceği mekanizma oluşturulmuştur. Bu sistemi oluşturan anlayış, demokrat gençler mi yetiştirecektir, yoksa belirli, ideolojik bir eğitim ve kültürle mi yapacaktır? MEB, Pedagojik olarak okutulan derslerin bir kısmı çocuk haklarına, Anayasaya, uluslar arası sözleşmelere aykırılık içermektedir. Bunları çocuğun velisi istedi diye, tüm okullarımızda da aynı uygulama yapılıyor mu? Alevilere, Hıristiyanlara veya diğer mezheptekilerden de talep edilmesine rağmen neden müsaade edilmiyor? Sürekli okulun kendilerinin olduğunu söyleyen hayırsever siyasi dernek, vakıf yöneticilerinin TC Elçiliği, tarikatlar ile bir bağlantıları var mı?

Okulların gerçek sahibi Milli Eğitim Bakanlığı değil midir? Mağusa’da en az 2, Girne’de 3, Lefkoşa’da en az 2 yeni okul ihtiyacı varken ihtiyaç fazlası cami, külliye yapılmıyor mu? Tek bir okula ve külliyeye harcanan para ile en az 10 okul yapılamaz mıydı? Bütün okullarımızda malzeme, araç-gereç, materyal, öğretmen eksiklikleri yıl boyunca devam ederken neden bu okul ayrıcalıklı hale getirilmiştir? Okulun kapatılması değil, Müfredat Programına, Anayasa’ya ve Yasalara aykırılığını Mahkeme teyit etmişken; okulumuzu kapatacaklar yalanları ile çalışan Vakıf, Dernek, Başkanların çocukları, aileleri örgütlemek için çocuklara, ailelere mesaj yazmak, yemek ve toplantı düzenlemeleri “Devlet içinde Devlet”, Milli Eğitime alternatif, paralel bir yapı örgütlemesi değil mi bu?

Son Milli Eğitim Şurasına aykırı olarak itiraz eden, tehdit eden, gizlice örgütleyerek insanları kışkırtan, mahkemeye, sendikalara saldırtan kimdir? Yoksa Feto örgütlenmesi unutuldu mu? Sayın İbrahim Benter, Sayın Hikmet Kaynarca ve diğer TC Bürokratları neden bu okulla özel olarak ilgilenmektedir? Mezhepleri, bağlı oldukları tarikatlar nedir? Milli Eğitim Bakanlığının yetkisi dışında okula giden çocuklara sık sık organizasyonlar, yarışmalar, yurt dışı seyahatler vs. düzenlenmektedir, Bunları kim, neden finanse etmektedir, esas amaç, misyon nedir? Sendikalarımıza bağlı öğretmenlerimizden sendikadan istifa edenlere finans desteği yapılmıyor mu?

Okul kurulurken hemen hemen tüm öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iken, şu anda 1/3’e yakın bir kadrolaşma yaratılarak okul öğretmenleri baskı altına alınmadı mı? Polisin de sessiz kalarak sendikalarımıza saldıran ve organize bir şekilde yapılan gösteri ve saldırılara Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümet seyirci kalmamış mıdır?”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.