1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖMÜRLÜ: “KIBRIS TÜRK HALKININ BİRİNCİ ÖNCELİĞİ GÜVENLİK”
ÖMÜRLÜ: “KIBRIS TÜRK HALKININ BİRİNCİ ÖNCELİĞİ GÜVENLİK”

ÖMÜRLÜ: “KIBRIS TÜRK HALKININ BİRİNCİ ÖNCELİĞİ GÜVENLİK”

Ömürlü, KKTC Meclisi’nin gündeminde bulunan “Askerlik Yasa Önerisi” hakkında,

A+A-

Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkan Esen Ömürlü, KKTC Meclisi’nin gündeminde bulunan “Askerlik Yasa Önerisi” hakkında, yetkili-yetkisiz her kafadan bir söylem yükseldiğini belirterek Kıbrıs Türk halkının önceliğinin güvenlik olduğunu kaydetti.

Ömürlü yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta varolan gerçekleri görmezden gelen bu istem ve söylemleri kaygıyla izlediklerini belirterek, “Her şeyden önce bilinmelidir ki; 16 Ağustos 1974’ten beri Kıbrıs’ta, bir ateşkes hüküm sürmektedir” dedi.

KKTC Devleti’nde mükellef mücahitlik hizmet süresinin 15 ay olduğunu, seferilerin ise yılda bir gün  tatbikata çağırıldığını kaydeden Ömürlü, Meclisin gündeminde bulunan “Askerlik Yasa Önerisi” ile askerlik süresinin düşürülmesinin amaçlandığını belirtti.

“Kıbrıs gerçeklerini ve Güney Kıbrıs’taki uygulamaları, bilmezden ve görmezden gelen bir kesimin, ‘vicdani ret’ diye bir talep ve eylemde bulunduğunu” belirten Ömürlü, “gerçekleri görmezden gelenlerin, KKTC sınırları içerisinde yaşadıkları müddetçe yasalara uymalarını” istedi.

Ömürlü, hükümete de seslenerek; ”İktidar, mazeret üretme yeri değil, çözüm üretme makamıdır. Bunun için, gerçekleri görerek ve türbünlere oynamayı bırakarak, çözüm üretmek zorunda olduğunu, iktidarda olanlara hatırlatmakta büyük yarar görüyoruz” dedi.

Ateşkes koşullarının yaşandığı, çözümün Rumlarca engellendiği bir dönemde, Kıbrıs Türk halkının birinci önceliğinin güvenlik olduğunu söyleyen Ömürlü, güvenlik görevini de halen, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın yürüttüğünü hatırlattı.

Ömürlü açıklamasını şöyle tamamladı;

“Halkımız, en çok güvendiği bu güzide kurumlarımızın, siyasi çıkar hesapları ve bazı marjinal grupların talepleri ile zayıflatılmasına, asla müsamaha göstermemekte kararlıdır. Bu vesileyle, yetkilileri uyarıyor, Silahlı Kuvvetlerimize var olan sarsılmaz güvenimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.