1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. OTELCİLER BİRLİĞİ NİTOVİKLA TESİSİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA
OTELCİLER BİRLİĞİ NİTOVİKLA TESİSİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

OTELCİLER BİRLİĞİ NİTOVİKLA TESİSİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Otelciler Birliği Nitovikla Tesisiyle İlgili Açiklama

A+A-

Otelciler Birliği, hakkında haciz kararı alınan Zekai Altan’ın Nitovikla tesisiyle ilgili açıklama yaptı ve turizmle ilgili olarak hükümetten çalışma beklediklerini belirtti.

Otelciler Birliği açıklamasında, ülkenin eko turizm gibi doğaya duyarlı turizm çeşitlerinin gelişmesi konusunda büyük avantajları olduğu, mukayeseli üstünlüğe sahip olduğunun ilgili örgütler, paydaşlar tarafından dile getirildiğini; ancak hükümetlerin bu konuda söylemlerde bulunmuş olsa da ülkeye uygun bir model yaratamama yanında kırsal alanlarda  “Bed and Breakfast” diye de bilinen pansiyon tipi küçük konaklama tesisi yaratılması konusunda da yanlış bir yaklaşım izlediğini savunuldu.

Geçişte otel olarak anılan konaklama tesislerinin  turist girişinin az olması nedeniyle yaşadıkları düşük doluluklar nedeniyle faizle aldıkları kredi borçlarını ödeyemediğinin bilindiği ifade edilen Otelciler Birliği açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Ancak bu gerçek dikkate alınmadan eko turizm yapmak için yola çıkan, az sayıda odası olan küçük tesislerin de yapılması için faizli kredi veriliştir.  Bu bilinenin herkesçe gözardı edilmesiydi. Bu tesisler bu kadar az oda ve bu kadar az turist ile bu borçları ödeyemeyeceklerdi.

Tabi ki sonunda beklenen oldu, bu tesisler borç sarmalı içerisinde kapılarına gelecek haciz memurlarını bekler oldu.  Hükümetlerimizin yaptığı özetle şudur: hem ülkemize uygun bir eko turizm modeli yaratılamamış, hem bu tesisler desteklenmemiş yalnız bırakılmış, hem de büyük bir borç batağına itilmişler eko turizm yapma konusundaki motivasyonlarını yitirmelerine sebebiyet verilmiştir.

Nitoviklanın yaşadığı bilinenin yaşanması olmuştur. Bu örneğin sadece Nitoviklaya değil ülkemizin sürdürülebilir turizmine, sürdürülebilir kalkınmasına da olumsuzluklar getireceği bilinmelidir. Hükümetin bu kapsamda gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz.

KITOB olarak bizler, ülkemizin yerel kültürünü temsil eden bir yatırımcısının her ne nedenle olursa olsun düştüğü bu tablonun yanlışlığını vurgulamak isteriz. Yatırım ihtiyacı içinde olan bir ada ülkesinde yaşadığımız gerçeğinden hareketle sürekli halı altına süpürülmekten kronik bir hal alan Kalkınma Bankası kredi sorunlarına bir an önce çözüm bulma yanında, kalitesizliğe, kolaycılığa yani günübirlik politikalara mahkum edilen turizmdeki bu yaklaşıma artık bir son verilmesi çağrısını yapmak isteriz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.