1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “OTEM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”
“OTEM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

“OTEM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Sucuoğlu, OTEM, bakanlığın eğitim bacağıdır ve turizmde olmazsa olmazımızdır ve layık olduğu seviyeye çıkarılacaktır”

A+A-

“OTEM, BAKANLIĞIN EĞİTİM BACAĞIDIR, TURİZMDE OLMAZSA OLMAZIMIZDIR VE LAYIK OLDUĞU SEVİYEYE ÇIKARILACAKTIR”

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Otelcilik, Turizm, Eğitim Merkezi’nin (OTEM) uzun zamandır hak ettiği, layık olduğu değeri görmediğini ve atıl kaldığını ama bundan sonraki süreçte turizme ara eleman yetiştirmek için aktif rol üstleneceğini söyledi.

Sucuoğlu, OTEM, bakanlığın eğitim bacağıdır ve turizmde olmazsa olmazımızdır ve layık olduğu seviyeye çıkarılacaktır” dedi.

Bakan Sucuoğlu bugün, bakanlık bünyesinde, Girne’de faaliyet gösteren OTEM’i ziyaret etti. Sucuoğlu'na ziyaretinde Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da eşlik etti.

Bakan Sucuoğlu, ziyarette OTEM binasını gezerek yetkililerden bilgi aldı.
 
Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Faiz Sucuoğlu, 1976 yılında turizme ara eleman yetiştirmek amacıyla kurulan ve bu süreçte zaman zaman kesintili olarak faaliyetlerini yürüten OTEM’in, bakanlık çatısı altında, turizmin eğitim ayağını oluşturduğunu vurguladı.

OTEM’in, 10 yıllık aranın ardından geçen yıl eylül ayında yeniden hizmet vermeye başladığını ifade eden Sucuoğlu, bakanlığın plan ve programları çerçevesinde, bundan sonraki aşamada OTEM’in, turizm sektörüne ve özellikle otellere ara eleman yetiştirmek yanında otellerin mevcut elemanlarının eğitilmesi anlamında da ciddi görev üstleneceğini ifade etti.

Turizm alanında ara eleman olarak, Kıbrıslı Türk gençlerin yetiştirilmesinin, birçok anlamda önemli katkısının olacağını vurgulayan Sucuoğlu, turistin, ülkeyi tanıyan yerli personelle muhatap olmasının  memnuniyeti arttıracağını, ciddi işsizlik sorunu olan ülkede gençlere garantili istihdam olanağı yaratılacağını ayrıca burada eğitim alan gençlerin, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinin 3-4 yıllık bir sürede devlet tarafından  karşılanacak olmasının da  işverene  yerel istihdam için teşvik olacağını anlattı.

Önümüzdeki gün ve haftalarda otellerden ihtiyaç listeleri alınarak, otellerde hangi alanlarda eleman eksikliği olduğunun belirleneceğini dile getiren Sucuoğlu, OTEM’de bu ihtiyaçlar doğrultusunda ara eleman yetiştirileceğini kaydetti.

Dünyada turizm eğitiminin yüzde 75’inin pratik,  yüzde 25’inin teorik eğitimden oluştuğunu anlatan Bakan Sucuoğlu, öğrencilerin, pratik eğitimlerinin yerleştirilecekleri otellerde, otellerin yetkilileri nezaretinde devam edeceğini belirtti.

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, OTEM’den teorik, otellerden uygulamalı eğitimlerini alarak stajlarını tamamlayan öğrencilere mezuniyet sertifikalarının verileceğini dile getirerek, her geçen yıl, otellerde sertifikalı personel sayısını arttırmak için teşvik edici programları hayta geçireceklerini söyledi.

“HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMEMİŞ OLABİLİR AMA BUNDAN SONRA AKTİF ROL ÜSTLENECEK”

“OTEM, turizmin eğitim bacağında uzun dönemdir hak ettiği, layık olduğu değeri tam anlamıyla görmemiş olabilir, uzun süre atıl vaziyette kalmış olabilir. Ama bundan sonraki süreçte turizme ara eleman yetiştirmek için aktif rol üstlenecektir” diyen Sucuoğlu, altyapısı tamamlanan OTEM’in,  bakanlığın hazırlayacağı programlarla birlikte hak ettiği seviyeye getirileceğini ve tam anlamıyla bir turizm eğitim merkezine dönüştürüleceğini vurguladı.

Sucuoğlu,  OTEM’de ülkenin farklı bölgelerinden gelen öğrencilerin yatılı olarak  eğitim alabileceği bir yapı oluşturulacağını da dile getirdi.

“HAFTAYA ESNAF ODASIYLA TOPLANTI YAPILACAK”

Otellerde, elektrik teknisyeni, su teknisyeni gibi teknik hizmet verecek ara elemanlar konusunda da ciddi eksiklik olduğunu anımsatan Sucuoğlu, önümüzdeki hafta Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’yla birlikte bir toplantı yaparak, teknik ara eleman konusundaki açığı da gidermek için çalışma başlatacaklarını ifade etti.

“OTEM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Ziyarette OTEM’in faaliyetleri, ihtiyaç ve sorunları hakkında bilgi alacaklarını dile getiren Sucuoğlu, “OTEM, bakanlığın eğitim bacağıdır ve turizmde olmazsa olmazımızdır ve layık olduğu seviyeye çıkarılacaktır” dedi.

YAĞCIOĞLU: “23 ÖĞRENCİ VAR”

OTEM eğitmeni Yeşim Yağcıoğlu ise, 10 yıllık bir aranın ardından, 22 Eylül 2014’te yeniden hizmete giren OTEM’in 23 öğrencisi bulunduğunu söyledi.

Öğrencilerin 3 ay boyunca OTEM’de, ön büfe, mutfak  ve krupiyerlik konusunda teorik eğitimlerini aldıktan sonra, Girne’deki 2 otelde uygulamalı –teorik eğitimlerine devam ettiğini bildiren Yağcıoğlu, öğrencilerin farklı otellerde stajlarını da tamamlamalarının ardından, mezuniyet sertifikası aldığını kaydetti.

Yağcıoğlu, ayrıca Turizm, İçişleri ve Çalışma, Milli Eğitim Bakanlıklarıyla Esnaf ve Zanaatkarlar Odası işbirliğinde başlatılan istihdam projesi kapsamında da, bir grup öğrencinin 1 ay OTEM’de teorik eğitim aldıktan sonra, Girne’deki otellerde istihdam edildiklerini ifade etti. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.