1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖZERSAY: “EN ÖNEMLİ ENGEL ŞAHSİ MENFAATLER”
ÖZERSAY: “EN ÖNEMLİ ENGEL ŞAHSİ MENFAATLER”

ÖZERSAY: “EN ÖNEMLİ ENGEL ŞAHSİ MENFAATLER”

ÖZERSAY: “EN ÖNEMLİ ENGEL ŞAHSİ MENFAATLER”

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılan Kudret Özersay, ülkede değişimin ve ilerlemenin önündeki en önemli engelin şahsi menfaatler olduğunu kaydetti.

Özersay, gönüllülerden oluşan bir grupla seçim ertesi bölgelere başlattığı teşekkür ziyaretleri çerçevesinde Alsancak bölgesindeydi.

Özersay’ın basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, ziyaretler sırasında konuşan Kudret Özersay, “Bu ülkede değişimin ve ilerlemenin önündeki en önemli engel şahsi menfaatlerdir. Toplum olarak kendi kendimizi, davranışlarımızı sorgulamak durumundayız. Sorumluluğu sadece siyaset yapanlara atmak kolaya kaçmak olur” dedi.

Gelinen noktada, ülkede siyaset yapanların sorumluluğu bulunduğunu, ancak sorunların sadece siyasileri değiştirmekle, yenilemekle bitmeyeceğini ifade eden Özersay, şunları söyledi:

“ARTIK TOPLUMSAL YARARI DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”

“Artık toplumsal yararı düşünmek, şahsi menfaatleri bir kenara koymak zorundayız. Toplum olarak siyasilere dönük taleplerimizi sorgulamak, kişisel menfaat odaklı olanları artık bir kenara koymak durumundayız.
‘Sistem aynı kalsın, var olan çarpık yapıya dokunulmasın ve yeni bir siyasi parti bu yapı içinde hükümet olup aynı düzeni devam ettirsin’ anlayışı varsa yeni bir siyasi partinin anlamı yoktur. İhtiyacımız olan şey; köklü değişimdir, kısır döngüyü kıracak nitelikte değişimdir. Bunu, parlamenter sistemden bir başka sisteme geçelim anlamında söylemiyorum: Evet bir sistem değişikliğine ihtiyaç vardır. Toplum olarak buna hazır mıyız? Bizim için asıl kritik soru budur.”

Alsancak ve civarına yaptığı ziyaretler sırasında seçim sürecinde kendisine oy veren, vermeyen herkese teşekkür eden Özersay, bölge ziyaretlerine devam edeceklerini ve bu süreçte toplumun talebinin ne olduğunu sağlıklı şekilde saptamak için çalışacaklarını vurguladı.

“GÜVEN UYANDIRACAK BİR KADRO…”

Bu tür süreçlerde gerekli unsurların başında gerçekten toplumun tüm kesimleri tarafından kabul görecek, güven uyandıracak bir kadro olduğunu da vurgulayan Özersay, şöyle devam etti:

“Geri döndürülemez şekilde başlayan bu değişim sürecinin daha da ileriye taşınması için görev sadece ülkede siyaset yapanların değil, aynı zamanda toplum olarak hepimizindir. Sadece seçim dönemlerinde değil, her zaman hesap sormak, denetlemek, ama bunları sadece kendi menfaatimiz için değil toplumsal yarar için yapmak durumundayız. Tabi ki ülkede siyaset yapacak olanların niteliği ve ülke yararına çalışmaları çok önemlidir, ancak sadece bu, değişimin ileriye taşınması için yeterli olmayacaktır. Toplum olarak siyasilere dönük taleplerimizi sorgulamak, kişisel menfaat odaklı olanları artık bir kenara koymak durumundayız.”

Kudret Özersay, siyasi bir parti kurulması konusunda bir karar vermediklerini yineleyerek, bölgelere ziyaretler yaparak ve toplumda kanaat önderi durumundaki isimlerle ve sivil toplum örgütleriyle görüşerek değerlendirme yapmayı sürdüreceklerine dikkat çekti. Özersay, istişare sürecinin tamamlanması ertesinde bundan böyle nasıl bir yol yürüneceğini, hangi adımların atılacağını toplumla paylaşacaklarını da vurguladı.

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.