1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖZERSAY, PARTİ İDDİALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
ÖZERSAY, PARTİ İDDİALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

ÖZERSAY, PARTİ İDDİALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

ÖZERSAY, PARTİ İDDİALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

A+A-

“ÖNCE İSTİŞARE, SONRA KARAR”

“OLASI BİR YENİ YOLU, YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞIYLA VE YENİ YÜZLERLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılan Prof. Dr. Kudret Özersay, bugünkü aşamada siyasi parti kurma kararı vermediklerini, gerekli istişareleri yaptıktan sonra siyasi bir oluşuma gidip gitmeme konusunda kararını kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.

Kudret Özersay, istişarelere bir süredir başladığını, çok farklı kesimlerle toplantılar yapıp bölge ziyaretleri gerçekleştireceğini ve ona göre karar vereceğini kaydetti.

Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Özersay, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesinde düzenlediğimiz basın toplantısında da vurguladığım üzere bundan sonra nasıl bir yol yürüneceğine yapacağımız istişareler sonucunda karar vereceğiz” diyerek, şunları ifade etti:

“Biz Cumhurbaşkanlığı seçimine parti kurmak için girmedik dedik. Nitekim seçimi gerçekten kazanabileceğimize inandığımız için girdik ve kazanmaya çok yaklaştığımızı, en iddialı adaylardan birisi olduğumuzu da kanıtladık. Bugün için de parti kurmak yönünde bir kararım yoktur. En baştan itibaren söylediğim üzere bundan böyle yürünecek olan yolun ne olacağını, talebin de, ihtiyacın da, potansiyelin de sağlıklı şekilde belirlenmesi ertesinde kararlaştırmak gerekir. Bu nedenle önceden sözünü ettiğim istişarelere bir süredir başladık. Çok farklı kesimlerle toplantılar yapıp, bölge ziyaretleri gerçekleştireceğiz ve ona göre karar vereceğiz. Yani yapacağımız istişareler çerçevesinde bir değerlendirme yapacağız ve bir karar vereceğiz.”

“Özetle yeni bir siyasi oluşum kurma yönünde alınmış bir kararımız yoktur. Önce istişare edeceğiz, değerlendireceğiz ve günü geldiğinde kararımızı kamuoyu ile paylaşacağız” diyen Özersay,  “Kamuoyundan ricam o gün gelene değin benim yapacağım açıklamalar dışındaki açıklamalara ya da yapılacak haberlere kimse itibar etmesin” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Kudret Özersay açıklamasında, gelinen aşamada yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç duyulduğunu söyleyen, bunu açıktan talep edenler bulunduğunu  ancak bunun yeni bir siyasi oluşum konusunda mutlaka yeterli ve gerekli talep ve potansiyel olduğu anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

Özersay şöyle devam etti:

“Sağlıklı sonuçlar almak için sağlıklı değerlendirmeler yapmak gerekir. Ancak bu aşamada bildiğim net bir şey var: Vatandaşların beklentisi yeni bir yolun yeni yüzlerle, yeni siyaset anlayışına sahip olan isimlerle yürünmesidir. Günün sonunda vereceğim karar ne isterse olsun Halkın bu beklentisine ters bir şey yapmayacağımı şimdiden herkesin bilmesini isterim. Toplumdaki nabzı tutmak için tüm kesimlerle tabi ki görüşeceğim ve görüşmekteyim de. Ancak bu, toplumun yeni, genç, dinamik ve eğitimli insanlarla yeni bir yol yürünmesi yönündeki talebine ters davranacağımız anlamında yorumlanmamalıdır. Cumhurlaşanlığı seçimleri sonucunda halk iradesine çeşitli algı oyunlarıyla ve anketler kanalıyla yapılan tüm müdahalelere rağmen almış olduğumuz ciddi oy oranı bazı kesimleri ciddi şekilde rahatsız etmiş olmalı ki sürekli kendi istedikleri ya da beğendikleri şekilde söylentiler ortaya atıyorlar. Kaygılanmakta tabi ki haklıdırlar çünkü bugün toplumda bize dönük, ortaya koyduğum yeni siyaset anlayışına dönük çok geniş bir destek olduğunu görmemek mümkün değil. Ancak kimseyi ve kendilerini kandırmaya çalışmasınlar. Kıbrıs Türk halkı, istişarelerimiz sonucunda böyle bir karar verirsek olası bir yeni yolu, yeni bir siyaset anlayışıyla ve yeni yüzlerle birlikte yürüyeceğimi çok iyi bilir.”

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.