1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖZERSAY'DAN BAKANLAR KURULU'NA VECHİ İÇİN ÇAĞRI!
ÖZERSAY'DAN BAKANLAR KURULU'NA VECHİ İÇİN ÇAĞRI!

ÖZERSAY'DAN BAKANLAR KURULU'NA VECHİ İÇİN ÇAĞRI!

Güvenliğin sağlanmasında hayati öneme sahip polis teşkilatının...

A+A-

 

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay kısa süre önce Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde yaşanan ve soruşturma tamamlanmamasına rağmen “intihar” olarak tanımlanmak istenen ölüm olayı konusunda Bakanlar Kurulu’na Polis Teşkilatının itibarına da zarar verilmemesi için Polis dışından özel bir soruşturma memuru ataması çağrısı yaptı.

Hükümetin ilgili yasada bu konuda yetkili olduğuna dikkat çeken Özersay sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada kamu düzeninin ve güvenliğin sağlanmasında hayati öneme sahip polis teşkilatının yıpranmasına fırsat verilmemesi gerektiğini söyleyerek hükümeti bu konuda gecikmeksizin bir adım atmaya davet etti.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Toparlanıyoruz Hareketi lideri şu ifadeleri kullandı:

“Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde yaşanan vahim olayın sorumluları HANGİ SORUŞTURMA ile bulunacak? Sadece olayda adı geçen polislerin değil, ilgili olabilecek tüm isimlerin ihmal yahut bir başka suç nedeniyle sorumlu olup olmadıklarının Polis Teşkilatı dışından birisi tarafından soruşturulması hem soruşturma, hem de kurum için daha sağlıklı olmaz mı? Bu olayın sağlıklı şekilde soruşturulmasının aynı kurum içerisinde görev yapan diğer polislerce yapılması ne kadar mümkün? Evet, imkansız değil ama ne kadar kolay ya da ne kadar mümkün? Polis Teşkilatının itibarına da zarar verilmemesi için Polis dışından özel bir soruşturma memuru atanması düşünülemez mi?

Tam da bu gibi konularda sıkıntının aşılmasına yardımcı olabilecek özel bir YETKİ VAR Bakanlar Kurulu’na verilen. Bakanlar Kurulu bir POLİS YERİNE ehil ve uygun gördüğü bir başka kişiye, ismen veya makam olarak, soruşturma yapma yetkisi verebilir. Yani Bakanlar Kurulu’nun SORUŞTURMA MEMURU görevlendirme yetkisi vardır. Hükümetin bu yetkisini kullanıp TARAFSIZ bir soruşturma memuru ataması, bu olayla ilgili olarak bu şartlarda atılabilecek gerçekçi bir adımdır diye düşünüyorum.

Fasıl 155 Ceza Muhakemeleri Usul Yasası 4. Maddesi bakın ne diyor:

“1) Herhangi bir polis memuru işlenen herhangi bir suç ile ilgili olarak soruşturma yapabilir.

2) Bakanlar Kurulu, ehil ve uygun gördüğü herhangi bir kişiye, ismen veya makam olarak, işlenen herhangi bir suç ile ilgili olarak soruşturma yapmak için yetki verebilir.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.