1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. PARA HAZIR İHALEYE ÇIKILMIYOR
PARA HAZIR İHALEYE ÇIKILMIYOR

PARA HAZIR İHALEYE ÇIKILMIYOR

Para hazır ihaleye çıkılmıyor

A+A-

Kaleburnu çıkışı ile Sipahi köy girişi arasındaki yolun genişletilip asfaltlanması için bugüne kadar “yok” denilen kaynak bulundu ancak şimdi de bilinmeyen bir nedenle bir türlü ihaleye çıkılmıyor.

YOL DEĞİL PATİKA: Kaleburnu ile Sipahi köylerini birbirine bağlayan yol kullanılamayacak durumda. Yere yer asfaltı tamamen sökülen yol iki aracı yan yana sığamayacak genişlikte. Yıllardır kaynak yok diye yapılamayan yol için kaynak bulunmasına rağmen ihaleye çıkılmaması bölge halkını öfkelendirdi


18 KM KISALACAK: Yolun yapılması halinde bölgede tek sağlık merkezi bulunan Erenköy ile Kaleburnu arasındaki ulaşım 18 km kısalacak. Mevcut yolun harap durumda olması nedeniyle şu an acil hastaya giden ambulanslar birle 18 km daha fazla yol kat etmeyi göze alarak bu yolu kullanmıyor


Kaleburnu çıkışı ile Sipahi köy girişi arasındaki yolun genişletilip, asfaltlanması için 10 ay önce kaynak bulundu. Ancak kaynak bulunmasına rağmen bu yol için hala ihaleye çıkılmadı. Kaleburnulular bölgede tek sağlık merkezi bulunan Yenierenköy’e ulaşım sürelerini kısaltacak bu yolun bir an önce yapılmasını bekliyor. Bu yoldan Kaleburnu ile Yenierenköy arasındaki mesafe 10 kilometre olurken Kaleburnu’ndan çıkılarak Dipkarpaz yolu kullanarak Yenierenköy’e ulaşmak için yaklaşık 28 kilometre kat edilmek zorunda.


Tehlike saçıyor…
Kaleburnu çıkışı ile Sipahi köy girişi arasındaki yol patikaya döndü. Neredeyse asfalt bile kalmayan yol iki aracı yan yana sığamayacak genişlikte. Birçok sürücü gerek can güvenliği gerekse de araçlarının hasar görmemesi için bu yolu kullanmıyor.

Ambulans bile geçemiyor…
Kaleburnu çıkışı ile Sipahi köy girişi arasındaki yolu sadece sivil araçlar değil ambulans sürücüleri bile kullanamıyor. Ambulans sürücüleri hastaya yada yaralıya acil olarak yetişmek için bu yolu kullanmak zorunda kaldığında da yolun hem dar, hem de bozuk olması nedeniyle aracı hızlı süremiyor.
Hamzaoğulları: İlk yapılması gereken yoldu
CTP-BTG İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları Kaleburnu ile Sipahi köylerinin bir birine bağlayan bu yolun çok önemli olduğuna dikkati çekti ve bu köylerden sağlık merkezinin bulunduğu Yenierenköy’e ulaşmanın şu anda yaklaşık gidiş geliş olarak 56 kilometre olduğunu belirtti. Hamzaoğulları hem Kurudere’nin hem de Kaleburnu köylerinin 1974 öncesinden beridir Türk köyü olduğunu hatırlatarak 1974 yılı öncesinde bu yolun Yenierenköy’e ulaşımı kolaylaştırmak için yapıldığını ifade etti. 1974’den  sonra ilk yapılması gereken yolun bu olduğunu belirten Hamzaoğulları ancak bu yolun yapımı için maddi kaynağın bile sağlanmasına rağmen yapılmadığını söyledi.

“Sağlık hizmetleri içinde önemli”
Hamzaoğulları ayrıca bu yolun kullanılabilir bir duruma getirilmesi durumunda Yenierenköy’den çıkacak ambulansında Kuruova ve Kaleburnu köylerine çok daha hızlı ulaşacağını anlattı ve daha öncede böyle bir olay yaşandığını anlattı. iki yıl önce bölge sakinlerinden bir kişinin rahatsızlanması üzerine sağlık merkezinde görev yapan hemşireni tüm riski göze alarak o yolu kullandığını ve hastanın hayatını kurtardığını kaydeden Hamzaoğulları, “Bu yol bir an önce ihale edilmelidir” dedi.


Coşkun: Kaynak bulundu yol yapılmadı
Dipkarpaz Belediyesi Başkanı Suphi Coşkun, bu yolun bölge halkı için önemine işaret etti ve yetkililere bu yolu yapmaları için çağrı yaptı. Bir çalışma yapılacağında en zor olanın kaynak bulmak olduğunu kaydeden Coşkun, bu yol için kaynağın bulunmasına rağmen hala daha ihaleye çıkılmadığını belirtti. Coşkun, “Yetkililer artık Dipkarpaz ve Kaleburnu’na daha farklı baksın” dedi.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.