1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “PENÇE 2013” KORKUTTU...
“PENÇE 2013” KORKUTTU...

“PENÇE 2013” KORKUTTU...

“PENÇE 2013” KORKUTTU...

A+A-

HARPY’LERİN RUM VE YUNAN ACİL UYARI SİSTEMLERİNE DOĞRUDAN TEHDİT OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ

Türk Hava Kuvvetleri’nin 2002’den beri sahip olduğu Harpy “uçan gemilerinin” (UAV/insansız hava aracı)kısa süre önce Kıbrıs Barış Kuvvetleri’nin de planlarına dahil olduğu iddia edilerek Güney Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın hava savunması açısından artık doğrudan tehdit altında olduğu bildirildi.

Mahi “Görünmez Radar Katilleri... Kıbrıs’ın Acil Uyarı Sistemi Direkt Tehlikede” başlıklı haberinde Türk Hava Kuvvetleri’nin, sahip oldukları patlayıcı başlıkla radar sistemlerini imha ana hedefiyle Harpy’lerin de katıldığı son tatbikatın sadece Rum hava savunmasının karşı karşıya bulunduğu tehlike açısından bir hatırlatma değil, bu tehlikenin doğrudan ve mevcut olduğunun teyidi olduğu görüşünü dile getirdi.

Gazete küçük boyutta olmaları ve imal edildikleri sentetik madde nedeniyle Harpy’lerin pratikte, RMMO’nun elindeki radarlarda görünmez olduğunu, hedefine dikey saldırdığı için de, “dost uçaksavar ateşi” tarafından durdurulmasının imkânsız olduğunu yazdı.

Harpy’lerin Pençe 2013 kod isimli tatbikatta denendiğini de savunan gazete -“defencenet.gr” sitesini kaynak göstererek- hem tatbikata hem de Harpy’lerin teknik özelliklerine ilişkin detaylı bilgiler verdikten sonra  şunları yazdı:

“Türklerin Kıbrıs ve Yunan radar sistemlerini tahrip için Harpy’leri kullanmasının iki operasyonal avantajı var. birincisiTürklerin elinde çok sayıda (104) hava aracı bulunması ikincisi de hava aracının düşük elektromanyetik, optik ve termik iz bırakması ki bu saptanmasını neredeyse imkânsız hale getiriyor.

Harpy’lerin göğüslenmesi konusunda görünürdeki tek çözüm, radar sistemlerinin yakınlarına, hava aracının sensörlerini yanıltıcı (decoy) sistemler yerleştirilmesi görünüyor. şunu da belirtmek gerekir ki  bu sistemler de Yunan Savunma Sanayinde imal edilebilir ancak maalesef Harpy tehlikesi 11 yıldır var olmasına  karşın konuyla ilgili hiçbir karar alınmadı. Nihayetinde gerek Kıbrıs’ta gerek Yunanistan’da, gelecekte karşılaşacağımız sorunu önceden biliyor olsak da, her zaman en pahalı son dakika çözümünü tercih ediyoruz. Nereye kadar?”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.