1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. PETER VAN NOUFEL GELİYOR...
PETER VAN NOUFEL GELİYOR...

PETER VAN NOUFEL GELİYOR...

AB’nin Belçikalı yetkilisi Peter Van Noufel’in muhtemelen önümüzdeki hafta Ada’ya gelmesi ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve iki tarafın müzakerecileriyle ayrı ayrı görüşmesi beklendiği bildirildi.

A+A-

AB’nin Belçikalı yetkilisi Peter Van Noufel’in muhtemelen önümüzdeki hafta Ada’ya gelmesi ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve iki tarafın müzakerecileriyle ayrı ayrı görüşmesi beklendiği bildirildi.

Fileleftheros “AB Çalışmalar Resminde... Barroso’nun Temsilcisi, Müdahil Olma Şeklini Görüşmek Üzere Kıbrıs’a Geliyor... Türkler İşgal Bölgelerinin Şimdiden Müktesebata Uyumunu İstiyor ve Anlaşmanın Birincil Hukuk Olması İçin Formüller İleri Götürüyor” başlıklı haberinde, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununa müdahiliyet derecesi ve yönteminin de Noufel’in bu ziyareti sırasında netleşeceğini yazdı.

Noufel’in Ada’ya yerleşeceğini ve ana görevinin, görüşülenlerin, öneri ve fikirlerin Avrupa müktesebatına uyumluluğunu incelemek olacağını belirten gazete, AB temsilcisinin müdahil olma şeklinin müzakere prosedürüne müdahil taraflara ve Brüksel’in BM ile istişaresine bağlı olacağını, Noufel’in Ada’daki temasları sırasında tam da bu konunun ele alınacağını belirtti.

Gazete Avrupa Komisyonu Başkanlığı’ndan ayrılacak olan Barroso’nun, daha önce Fileleftheros’a verdiği özel mülakatta Komisyon’un prosedüre müdahiliyetini, varlığını ve katılımını daha da güçlendirebileceği açıklamasını, şahsi temsilcisinin entegrasyon prosedürünü takviye ve kolaylaştırmada daha aktif rol oynayabileceği ve temsilcisine Kıbrıslı Türklerin AB’ye normal entegrasyonuna nezaret etme direktifi vereceği sözlerini hatırlattı.

Rum Yönetimi’nin AB’nin prosedüre katılımını cesaretlendirdiğini ancak bunun teknik düzeyde müzakerelerdeki görüşmelerin ve müktesebata uygunluğunun değerlendirilmesiyle alakalı olacağını ortaya koyduğunu yazan gazete özetle şöyle devam etti:

“Lefkoşa siyasi düzeyde üye ülkelerin ve Komisyon’un, çözüm için işbirliği yapması maksadıyla Ankara’ya müdahalesini istiyor. Türk tarafı perde gerisinde, en çok iki meseleyi ortaya koyarak hareket ediyor.

Birincisi, işgal bölgelerinin Avrupa müktesebatına uyumunun şimdiden başlaması ve Avrupa tarafından ekonomik açıdan da desteklenmesi. Kısacası, AB ile iletişim kanalları kurmayı ve Avrupa Birliği’ne daha normal entegre olması için AB’nin işgal bölgelerine teknik bilgi ve para vermesini istiyorlar. Kıbrıs sorunu çözülse de çözülmese de bu Türk tarafı için faydalı olacak.

İkincisi de Kıbrıslı Türkler müktesebattan daimi sapmaları bağlamak istiyorlar. Bu ikinci adımın hedefi nihai anlaşmanın birincil hukuk haline gelmesi ve daha sonra, özellikle kişisel başvurularla değiştirilememesidir. Anlaşmanın üye ülke parlamentolarında onaylanması meselesi Avrupa Komisyonu teknik adamlarının uyuşuk yaklaştıkları bir senaryodur.”

“BM KARŞILIKLI SUNULAN TEZLERİ NOT EDİP DOWNER BELGESİYLE KIYASLIYOR”

Gazete BM Tezleri Not Edip Kıyaslama Yapıyor” başlıklı haberinde ise Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in bu hafta BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim himayesinde, esasa ilişkin konuları görüşmeye çalışacaklarını yazdı.

Gazete iki tarafın tezlerinin ilk kez karşılıklı olarak sunulduğunu, geçen hafta eski tezlerden fark olmadığının doğrulandığı görüşünü ortaya koydu ve “BM, karşılıklı sunulan tezleri not ediyor ve öğrendiğimize göre,  2008-2012 görüş birlikleri/görüş ayrılıklarının yer aldığı Downer Belgesi ile karşılaştırmaya çalışıyor.”

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.