1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. POLİS VE BELEDİYELER BAYRAM NEDENİYLE ÖNLEMLER ALDI
POLİS VE BELEDİYELER BAYRAM NEDENİYLE ÖNLEMLER ALDI

POLİS VE BELEDİYELER BAYRAM NEDENİYLE ÖNLEMLER ALDI

Ramazan Bayramı, 28 Temmuz Pazartesi günü başlıyor.

A+A-

BAYRAM NAMAZI 06.33’TE KILINACAK

HAFTA SONUYLA BİRLEŞEN BAYRAM TATİLİ 5 GÜN SÜRECEK

BAYRAMDA LEFKOŞA’DA BAYRAM YERİ KURULACAK

MERKEZİ CEZAEVİ’NDEKİ HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR BAYRAMDA AÇIK GÖRÜŞTEN YARARLANACAK

BAYRAMIN İLK GÜNÜ HALA SULTAN’A ÖZEL ZİYARET YAPILACAK

CUMHURBAŞKANI DERVİŞ EROĞLU VE KTBK KOMUTANI KORGENERAL SAVAŞ, HALKLA BAYRAMLAŞACAK

İslam dünyasının iki bayramından biri olan ve “Şeker Bayramı” olarak da bilinen Ramazan Bayramı, 28 Temmuz Pazartesi günü başlıyor.

Ramazan ayının son orucu ise Arife günü olan 27 Temmuz’da tutulacak.

İslam dininin kutsal kitabı Kuran’ı Kerim’in indirildiği ay olarak kabul edilen Ramazan ayında tutulan orucun ardından kutlanan Ramazan Bayramı, 3 gün sürecek. Hafta sonuyla birleşen bayram tatili ise 5 güne çıktı.
Kamu çalışanları 31 Temmuz’da iş başı yapacak, ardından 1 Ağustos Cuma günü tekrar tatil olacak.

1 Ağustos Cuma günü de, Toplumsal Direniş Bayramı kutlanacak. Bayram çerçevesinde tören ve etkinlikler düzenlenecek.

NAMAZ 06.33’TE

Ramazan Bayramı namazı, 28 Temmuz Pazartesi sabahı saat 06.33’te kılınacak. Din İşleri Başkanlığı bu yıl Ramazan Bayramı için verilecek fitreyi 17.5 TL olarak belirledi. Fitrelerin, bayram namazından önce verilmesi gerekiyor.

Belediyeler ve polis, bayramın huzur içinde geçmesi ve hizmetlerin aksamaması için çeşitli önlemleri aldı.

CEZAEVİNDE AÇIK GÖRÜŞ

Ramazan bayramı nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkum ve tutuklular 28-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı Basın Birimi’nden verilen bilgiye göre, açık görüşe gidebilecek ziyaretçilerin isimleri, tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce Cezaevi Müdürlüğü’ne bildirildi. Ziyaretler, 5 kişiyi aşmayacak şekilde yapılacak.

Ziyaretler, Merkezi Cezaevi tarafından düzenlenen program kapsamında 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak şekilde olacak.

Açıklamada, ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşımaları ve götürülecek yiyeceklerin ziyaret esnasında tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması gerektiği kaydedildi.

HALA SULTAN’A ZİYARET

Ramazan Bayramı’nda, İslam dünyası için önemli ibadet yerlerinden biri olan Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’ne de ziyaret düzenlenecek.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay Rum tarafı ile varılan anlaşma uyarınca Ramazan Bayramı’nın birinci günü Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’ne KKTC’den herkesin katılımına açık özel bir ziyaret organize edildiğini açıkladı.

Ziyarete katılmak isteyenlerin en kısa sürede kayıt yaptırmaları gerektiği belirtildi.

Söz konusu ziyaret özel bir geçiş çerçevesinde sadece Bayramın birinci günü gerçekleştirilecek ve herkesin katılımına açık olacak.

Rum tarafıyla varılan uzlaşı çerçevesinde gerçekleşecek ziyarete katılmak isteyenler Din İşleri Dairesi Başkanlığı’nın Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele’deki temsilciliklerine başvurabilecekler.

Kayıt ve bilgi almak için şu numaralara ulaşılabilecek:

Din İşleri Başkanlığı: 2253062, 2253063, 253457, Lefkoşa: 05488424002, 2271575,

Girne: 05488424003, 8153288, İskele, 05488424001, 3713794,  Gazimağusa: 05488424004, 3666264, Lefke: 05488424006, Güzelyurt: 05488424005, 7143454.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAKİ TEBRİK

Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı İsmail Serdar Savaş, bayramın birinci günü halkın tebriklerini kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı’nda saat 10.30’da halkın bayram tebriklerini kabul edecek.

KTBK’DA BAYRAMLAŞMA

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş ve eşi ise, saat 11.00’de Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı’nın Ortaköy’deki Askeri Gazinosu’nda halkla bayramlaşacak.

Bayramlaşma tüm halka açık olacak.

POLİS DE ÖNLEM ALDI

Halkın bayramı huzur ve güven içinde geçirebilmesi için polis de önlem aldı.

Polis Genel Müdürü Vekili Pervin Gürler, şikayetleri ve yardım taleplerini değerlendirmek ve anında hizmet verebilmek maksadıyla, “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE, 156 ALO NARKOTİK” ve diğer telefon hatları ile polis örgütünün her zaman olduğu gibi yine 24 saat kesintisiz hizmette olacağını belirtti.

Gürler, trafik kurallarına uyulması, dikkatli araç kullanılması, kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanılmaması, trafik kurallarına uymayanların Polise ihbar edilmesi, sürat yapılmaması çağrısında bulundu.

Gürler, “Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun” dedi.

LEFKOŞA BELEDİYESİ... BAYRAM YERİ KURULACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.

Zabıta Şubesi kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek.

Zabıtalar Bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacaklar.

Halk Sağlığı Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini gerçekleştirdi.

LTB Temizlik Şubesi ise bir süre önce başlattığı Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri”nin genel temizlik ile ot temizliğini bayram öncesi tamamlayacak.

Ramazan Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak.

Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 2232030, 2232033, 05338606423 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

ALO 185 ŞİKAYET HATTI

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini 24 saat boyunca LTB’nin Alo 185 Şikayet Hattı’na bildirebilecek.

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa Belediyesi, Ramazan Bayramı süresince bazı hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin bütün birimleri, Bayram boyunca doğabilecek gereksinimlerin karşılanabilmesi için yeniden organize edildi.

Bayram sonrası 31 Temmuz’a denk gelen Perşembe Pazarı açık olacak.

Bayramın 1. günü belediyenin Glpasides Plajı’nda denize girilebilecek, ancak büfe hizmet verilmeyecek.

Merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama ve büyük bir arıza olmaması halinde tatil boyunca bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatilinde su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için 05338601991 numaralı telefon aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi ekipleri bayram hazırlığı kapsamında hem mevcut hem de eski mezarlıkta temizlik yapıyor. Ayrıca camiler de temizleniyor.

Çöp toplama hizmetleri herhangi bir değişiklik olmayacak, arife günü Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek. Tatil boyunca sokak temizliği sadece ana arterlerle meydanlarda yapılacak.

“Açık Pazar” bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, üçüncü gününden itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri devam edecek. Bu konuda 05338453888 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Belediye Mezbahası, bayramın 1. ve 2. günü kapalı, 3. günü ise saat 12.00 itibaren “karantina” bölümü açık olacak ve hayvan kabul edilecek. 31 Temmuz’da da mezbahanın karantina bölümü açık olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 6300500 numaralı telefonları tatil boyunca hizmette olacak.

GİRNE

Girne Belediyesi de yaptığı çalışmalar çerçevesinde Bayram ve hafta sonu tatili süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun şekilde temizlik hizmetleri verecek.

İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Girne Belediyesi, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

Bayram öncesinde Zabıta (kolluk) ve Sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Girne Belediyesi, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Vatandaşlar bayram ve hafta sonu süresince şu numaraları arayabilecek:

Bayındırlık ve İmar İşleri 05428821117, Temizlik İşleri 05338605973/ 05338323507, Su işleri 05428821118, Kanalizasyon İşleri 05338702016, 05338688736, Cenaze ve Defin İşleri 05338611138, 05428568941, Zabıta (kolluk) Hizmetleri 05330634, 05338480108.

GÜZELYURT

Güzelyurt Belediyesi de, Ramazan Bayramı tatili süresince hizmetlerinin aksamaması için önlemler aldı ve nöbetçi ekipler oluşturdu.

Temizlik ve çöp toplama hizmetleri tatil süresince aksatılmadan sürecek. Su hizmetleri normal program dahilinde tüm bölgelerdeki şebekelere 24 saat kesintisiz hizmet verecek. Su şebekesinde çıkabilecek arızalara müdahale için ekip oluşturuldu.

Bayram tatili süresince tüm mezarlıklarda görevli personel bulundurulacak ve hizmetler aksatılmadan devam ettirilecek.

İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacıyla tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

“Tartı Merkezi” talep olmaması nedeniyle bayram süresince kapalı olacak. Bayram sonrası normal programa devam edilecek.

Salhanede kesim günleri talep üzerine yeniden düzenlenerek kasap ve ilgililerin bilgisine sunuldu.

İhtiyaçlar ve şikayetler için 05338293243, 05338293245 numaralı telefonlar tatil süresince hizmete açık olacak.

İSKELE

İskele Belediyesi de acil hizmetlerin Bayram tatili süresince devam edeceğini açıkladı.

Su dağıtımı ve çöp toplama işlemleri normal seyrinde devam edecek. Defin işlemleri aksamadan sürecek.

İskele sakinleri bayram süresince acil durumlarda 05338619414 ve 05428526538 numaralarından belediye sorumlularına ulaşabilecek.

SU İŞLERİ DAİRESİ NÖBETÇİ EKİPLER OLUŞTURDU

Öte yandan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Su İşleri Dairesi Ramazan Bayramı süresince “acil su işlerini” takip edip yürütecek nöbetçi ekipler oluşturdu.

Vatandaşlar su işleri konusundaki şikayetleri şu numaralara yapabilecek:

Lefkoşa: 22 83 165, 0533 834 86 97, 0533 863 16 62, Güzelyurt: 714 23 05, 0533 850 68 06, Gazimağusa: 366 25 41, 0533 862 06 47, Girne: 0542 877 10 66.

Teknisyenlerin numaraları ise şöyle: 05338634346, 05428519561, 05338657602.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.