1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. POLİS’TE EMEKLİLİK RAHATSIZLIĞI
POLİS’TE EMEKLİLİK RAHATSIZLIĞI

POLİS’TE EMEKLİLİK RAHATSIZLIĞI

Polis teşkilatında görev yapan polis mensuplarının emeklilik hakları bakımından 1987 öncesi ve sonrası işe başlayanlar arasındaki farklılık sessiz ve derinden tepkilere neden oluyor;

A+A-

Aynı teşkilata aynı görevleri yapan polislerin bazıları 25 hizmet yılını doldurup yaşına bakılmaksızın emekliye çıkabilecekken, bazıları ise 25 hizmet yılını doldurduktan sonra emekliye ayrılsa bile 55 yaşını dolduruncaya kadar emekli maaşı alamayacaklar.

Emeklilik yasasındaki eşitsizlikler polis teşkilatında tepkilere neden oluyor. Sendikalaşma ve hak arama hakları tanınmayan polis mensuplarının emeklilik yasasındaki haksızlıklara karşı tepkileri sessiz ve derinden geliyor.

Emeklilik Yasası’nda 1987’de yapılan değişiklikle polis teşkilatı içinde ikilik ortaya çıktığı ve aynı işi yapan polis mensuplarının emeklilik hakları bakımından farklılaştırıldığı ileri sürüldü.
Çalışma koşullarından görev riski ödeneğine, ek mesaiden futbol sahalarında yapılan göreve kadar polis mensuplarının bir yığın sorunu olduğu, ancak çözümü için seslerini duyuramadıkları ve bundan doğan rahatsızlıkların sürekli büyüdüğü bildirildi.

Haberal Kıbrıslı’ya ulaşan bazı polis mensupları aynı teşkilatta aynı işi yaptıklarını belirtip emeklilikte de eşit haklara sahip olmak istediklerini söylediler.

Emeklilik Yasası ikilik yarattı

1987 yılında çıkan Emeklilik Yasası’nda 7 Haziran 1987 tarihine kadar görevde olan kişiler özlük haklarına dokunulmaksızın 25 fiili hizmet yılı sonunda emekliye ayrılabilecek ve aynı tarihten itibaren hem ikramiye hem de emeklilik maaşını alabilecek. Bu tarihten sonra göreve başlayanlar ise 25 yılını doldurup emekliye ayrılabilecek, ancak sadece ikramiyelerini alabilecek. Emeklilik maaşlarını ise 55 yaşını doldurduktan sonra alma hakkını kazanabilecek.

GKK ile farklılık vardı

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) ise 2005 yılına kadar 20 yıl fiili hizmet sonunda emekliye ayrılıp maaş ve ikramiyelerini alabiliyordu. 2005 yılında yapılan yasa düzenlemesinin ardından ise GKK personeli için de 25 yıl fiili hizmet ve 55 yaşını doldurduktan sonra emeklilik maaşlarını alma hakları olacak şekilde düzenlemeler yapıldı.

Polisler arasında eşitsizlikler var

Kabul edilen yasa çerçevesinde 7 Mayıs 1985 yılından önce polis teşkilatına katılanlar emekliye ayrıldıkları zaman, emekli maaş ve ikramiyelerinin hesaplanmasında görev riski ödenekleri hesaba katılıyordu. Ancak bu tarihten sonra polis teşkilatına katılan kişilerin emekli maaş ve ikramiyelerinin hesaplanmasında bu ödeneklerin dikkate alınmadığı bildirildi. Polisler arasında da eşitsizlik olarak görülen bu durumun, polis mensupları arasında tepkilere neden olduğu ileri sürüldü.

Görev Riski de sürünerek
1984 yılından bu yana polislere yönelik görev riski ödemelerinin yasada yer almasına karşın, görev riskinin tanımlayıp oranları belirleyecek tüzüğün çıkmaması yüzünden bu haklarını alamadıklarını söylediler.

30 Ocak 2013 tarihinde yasada yapılan düzenlemede bu belirleyici tüzük de geçirildi ve polis, görev riski ödeneğinin yarısını aldı. 1 Ocak 2014 tarihinde ise yasaya konulan oranlar sonucunda da polis görev riski ödemelerini almaya başladı.

“Ek mesailer yüzde 25”

Polislerin ek mesai oranlarının Maliye Bakanlığı tarafından yüzde 25 olarak belirlenmesine de tepki gösteren polis mensupları bu oranın yükseltilmesi gerektiğini belirttiler. Ekstra göreve çağrılan ve bu görevin bitme süresinin uzaması halinde belirlenen yüzde 25’lik oranın aşılabilecek olmasından dolayı bu oranların yükseltilmesi için çalışma başlatılmasını istediler.

“Ekstra görevlerde ücret adil değil”

Gazetemize yapılan şikâyetler arasında polislerin futbol maçlarına ekstra olarak gittikleri,  ancak bu görev karşılığında, sahada görev yapan diğer tüm sivil görevliler 120-450 TL arasında ödenek alırken, kendilerinin sadece ortalama 50 TL aldıklarını ve bunun yetersiz olduğunu söylediler. Gazetemiz tarafından yapılan araştırmada polislerin futbol sahalarında yaptıkları görevle ilgili olarak ödemelerinin Futbol Federasyonu tarafından yapıldığı, Polis Genel Müdürlüğü’nün ise polis başına ödenen miktarın artırılması için Futbol Federasyonu nezdinde girişimde bulunduğu öğrenildi. Barem üzerinden çalıştıkları saate göre ödeme alan polis mensuplarının aldıkları ödemenin yükseltilmesi için Federasyon bünyesinde çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Çiftçi: “Polise doğrudan ödeme yapmıyoruz”

Öte yandan bilgisine başvurduğumuz Futbol Federasyonu İdare Amiri Mertan Çiftçi, haftanın maç programını Polis Genel Müdürlüğü’ne bildirdiklerini ve polislerin oradan görevlendirildiğini belirtti. Maç sonrası saha komiseri, hakem, sağlıkçı ve gözlemci olarak görev yapanlara Federasyon tarafından ödeme yapıldığını belirten Çiftçi, sahalarda görev yapan polislere federasyon tarafından doğrudan ödeme yapmadıklarını, bunun yerine Polis Genel Müdürlüğüne ödeme yapıldığını ve Genel Müdürlük tarafından polislere ödeme yapıldığını söyledi. 

Haberal Kıbrıslı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.