1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. PROPAGANDA DÖNEMİ YARIN BAŞLIYOR
PROPAGANDA DÖNEMİ YARIN BAŞLIYOR

PROPAGANDA DÖNEMİ YARIN BAŞLIYOR

Yüksek Seçim Kurulu, 29 Haziran’da yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimlerinde seçim propagandasının başlangıç gününün yarın olduğunu duyurdu.

A+A-

PROPAGANDA DÖNEMİ YARIN BAŞLIYOR

Yüksek Seçim Kurulu, 29 Haziran’da yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimlerinde seçim propagandasının başlangıç gününün yarın olduğunu duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, seçimlere katılan siyasal partilerin, bağımsız adayların, duvar ilanı asmakta, el ilanı ve her türlü matbua dağıtmakta serbest olduğu kaydedildi.

Duyuruda, oy verme gününden önceki gün saat 18.00’den sonra ilan, beyanname, genelge, açık mektup ve her çeşit propaganda niteliği taşıyan matbuanın dağıtılması, yapıştırılması, asılması ve satılmasının yasak olacağı da kaydedildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

“Oy pusulası örnekleri her zaman dağıtılabilir; Propaganda için kullanılan duvar ilanları ile el ilanları ve diğer her türlü matbua üzerinde, Türk Bayrağı, KKTC Bayrağı, dini ibareler, Arap harfleri ile yazılar bulundurulması yasaktır; Siyasal Partilerin ve Bağımsız Belediye Başkan adaylarının propaganda için duvar ilanları, şehir ve kasabalarda İlçe Seçim Kurullarınca, köylerde köy ihtiyar heyetlerince gösterilecek yerlere asılır. Bağımsız Muhtar ve İhtiyar Heyeti Üyeliği adaylarına, talep etmeleri halinde, şehir ve kasabalarda ilgili İlçe Seçim Kurulları tarafından, köylerde köy ihtiyar heyetleri tarafından duvar ilanı asmak üzere yer tespiti yapılır. Bağımsız Muhtar adaylarının ve İhtiyar Heyeti Üyeliği adaylarının duvar ilanları, masraflarını kendilerinin karşılayacağı portatif (taşınabilir) panolar üzerinde teşhir edilir. Adaylar ve Siyasal Partiler, özel araçlarına ve özel taşınmaz mallarının cam, pencere ve kapılarına iç taraftan olmak koşulu ile duvar ilanları asmakta serbesttirler.”

Duyuruda, şu ifadelere de yer verildi:

“Talep eden her siyasal partiye ve her bağımsız belediye başkan adayına, aynı ölçüde saha verilir ve şehir ve kasabalarda, ilçe seçim kurulları, köylerde muhtar ve ihtiyar heyetleri tarafından o bölgede seçime katılan siyasal partiler ve bağımsız belediye başkan adaylarından başvuranların temsilcileri önünde ad çekme ile bunların o sahadaki ilânlarının yer sırası saptanır; Gösterilen yerlerden başka herhangi bir yerde ilân asılması, yapıştırılması veya teşhiri yasaktır.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.