1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RAMAZAN BAYRAMI 28 TEMMUZ PAZARTESİ BAŞLIYOR
RAMAZAN BAYRAMI 28 TEMMUZ PAZARTESİ BAŞLIYOR

RAMAZAN BAYRAMI 28 TEMMUZ PAZARTESİ BAŞLIYOR

İslam dünyasının iki bayramından biri olan Ramazan Bayramı Pazartesi günü başlayacak.

A+A-

BAYRAM NAMAZI SAAT 06.33’TE KILINACAK. RAMAZAN BAYRAMI İÇİN VERİLECEK FİTRE 17.5 TL OLARAK BELİRLEDİ.

KADİR GECESİ BU GECE İDRAK EDİLECEK

POLİS VE BELEDİYELER BAYRAM NEDENİYLE ÖNLEMLER ALDI

BAYRAMDA LEFKOŞA’DA BAYRAM YERİ KURULACAK

MERKEZİ CEZAEVİ’NDEKİ HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR BAYRAMDA AÇIK GÖRÜŞTEN YARARLANACAK

İslam dünyasının iki bayramından biri olan ve “Şeker Bayramı” olarak da bilinen Ramazan Bayramı 28 Temmuz Pazartesi günü başlayacak.

Ramazan ayının son orucu ise Arife günü olan 27 Temmuz’da idrak edilecek.

İslam dininin kutsal kitabı Kuran’ı Kerim’in indirildiği ay olarak kabul edilen Ramazan ayında tutulan orucun ardından kutlanan Ramazan Bayramı 3 gün sürecek. Hafta sonuyla birleşen bayram tatili ise 5 güne çıktı.

KADİR GECESİ BU GECE İDRAK EDİLECEK

Kur’anı-Kerim’in insanlığa ulaşmaya başladığı İslam aleminin kutsal gecelerinden “Kadir Gecesi” ise bu gece idrak edilecek.

Kadir Gecesi nedeniyle, ülke genelinde tüm camilerde Kur'an-ı Kerim Tilaveti, vaaz ve dua'dan oluşan programlar yapılacak.
 
Hz. Ebubekir Camii’nde 20.45-21.36 saatleri arasında icra edilecek Kadir Gecesi programı BRT 2’den  canlı yayınlanacak.

ATALAY KADİR GECESİ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay Kadir Gecesi nedeniyle yayımladığı mesajda, Kur'an-ı Kerim’in Hz. Muhammed’e bu gece indirilmeye başladığına dikkat çekerek, “Hz. Muhammed’e (s.a.s.) peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve dünyayı İslâm güneşi bu gecede aydınlatmaya başlamıştır” dedi.

Atalay, bu geceye ulaşan her Müslüman’ın “Faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesi’ni ibadetle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” müjdesine kavuşmaya özen göstermesi, bu geceyi namaz kılarak, Kur'an okuyarak ve dua ederek değerlendirmeye gayret etmesi gerektiğini vurguladı.

Atalay mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye soran Hz. Aişe'ye Peygamberimiz şu şekilde dua etmeyi tavsiye etmiştir:

"Ya Rabb; sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet." Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duayı, bizler de Kadir Gecesi’nin feyiz ve bereketinden faydalanmak maksadıyla bol bol tekrar edelim. Kadir Gecesi’nde ihtiyaç sahiplerini, yoksulları, yetim ve kimsesizleri sevindirelim, kin ve nefreti belleklerimizden silelim, sevgiyi, hoşgörüyü, kalplerimize yerleştirelim, merhameti ve merhametli olmayı yaşantımıza hakim kılalım.”

Filistin’de yaşanan olayların içlerini kanattığını söyleyen Atalay, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan katliamların ve olayların Ramazan ayının buruk geçmesine neden olduğunu söyledi.

Atalay, “Bu duygularla vatandaşlarımızın, soydaş ve dindaşlarımızın, Kadir Gecesini kutluyor, bu mübarek gecede yapılan samimi dua ve yakarışların, akan kan ve gözyaşının son bulmasına, mazlumların ıstırabının dinmesine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

BAYRAM NAMAZI 06.33’TE

Bayram Namazı 28 Temmuz sabahı saat 06.33’te kılınacak. Din İşleri Başkanlığı bu yıl Ramazan Bayramı için verilecek fitreyi 17.5 TL olarak belirledi. Fitrelerin, bayram namazından önce verilmesi gerekiyor.

Belediyeler ve polis bayramın huzur içinde geçmesi ve hizmetlerin aksamaması için çeşitli önlemleri aldı.

CEZAEVİNDE AÇIK GÖRÜŞ

Ramazan bayramı nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkum ve tutuklular 28-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecek.
 
İçişleri Bakanlığı Basın Birimi’nden verilen bilgiye göre, açık görüşe gidecek ziyaretçilerin isimlerinin tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce cezaevi müdürlüğüne bildirilmesi gerekiyor. Ziyaretler, 5 kişiyi aşmayacak şekilde yapılacak.

Ziyaretler Merkezi Cezaevi tarafından düzenlenen program kapsamında 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak şekilde olacak.
 
Açıklamada, ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşımaları ve götürülecek olan yiyeceklerin ziyaret esnasında tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması gerektiği kaydedildi.

POLİS DE ÖNLEM ALDI

Halkın Bayramı huzur ve güven içinde geçirebilmesi için polis de önlem aldı.

Polis Genel Müdürü Vekili Pervin Gürler, şikayetleri ve yardım taleplerini değerlendirmek ve anında hizmet verebilmek maksadıyla, “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE, 156 ALO NARKOTİK” ve diğer telefon hatları ile polis örgütünün her zaman olduğu gibi yine 24 saat kesintisiz hizmette olacağını belirtti.

Gürler trafik kurallarına uyulması, dikkatli araç kullanılması, kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanılmaması, trafik kurallarına uymayanların Polise ihbar edilmesi, sürat yapılmaması çağrısında bulundu.

Gürler, “Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun” dedi.

LEFKOŞA BELEDİYESİ... BAYRAM YERİ KURULACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.

Zabıta Şubesi kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek.

Zabıtalar Bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacaklar.

Halk Sağlığı Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini gerçekleştirdi.

LTB Temizlik Şubesi ise bir süre önce başlattığı Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri”nin genel temizlik ile ot temizliğini bayram öncesi tamamlayacak.

Ramazan Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak.

Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 223 20 30, 223 20 33, 0533 860 64 23 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

ALO 185 ŞİKAYET HATTI

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini 24 saat boyunca LTB’nin Alo 185 Şikayet Hattı’na bildirebilecek.

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa Belediyesi, Ramazan Bayramı süresince bazı hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin bütün birimleri, Bayram boyunca doğabilecek gereksinimlerin karşılanabilmesi için yeniden organize edildi.

Bayram sonrası 31 Temmuz’a denk gelen Perşembe pazarı açık olacak.

Bayramın 1. günü belediyenin Glpasides Plajı’nda denize girilebilecek, ancak büfe hizmet vermeyecek.

Merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama ve büyük bir arıza olmaması halinde tatil boyunca bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatilinde su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için 0533 860 19 91 numaralı telefon aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi ekipleri bayram hazırlığı kapsamında hem mevcut hem de eski mezarlıkta temizlik yapıyor. Ayrıca camiler de temizleniyor.

Çöp toplama hizmetlerinde herhangi bir değişiklik olmayacak, arife günü Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek. Tatil boyunca sokak temizliği sadece ana arterlerle meydanlarda yapılacak.

“Açık Pazar” bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, üçüncü gününden itibaren  hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Belediye Mezbahası, bayramın 1. ve 2. günü kapalı, 3. günü ise saat 12.00 itibaren “karantina” bölümü açık olacak ve hayvan kabul edilecek. 31 Temmuz’da da mezbahanın karantina bölümü açık olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 630 05 00 numaralı telefonları tatil boyunca hizmette olacak.

GİRNE

Girne Belediyesi de yaptığı çalışmalar çerçevesinde Bayram ve hafta sonu tatili süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Bayramın birinci günü dahil, Çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri verecek.

İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Girne Belediyesi, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

Bayram öncesinde Zabıta (kolluk) ve Sağlık Şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Girne Belediyesi, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Vatandaşlar bayram ve hafta sonu süresince şu numaraları arayabilecek:

Bayındırlık ve İmar İşleri 054288211 17, Temizlik İşleri 0533860 59 73/ 0533832 35 07, Su işleri 0542 882 11 18, Kanalizasyon İşleri 0533 870 20 16, 0533 868 87 36, Cenaze ve Defin İşleri 0533 861 11 38, 0542 856 89 41, Zabıta (kolluk) Hizmetleri 0533 06 34, 0533 848 01 08.

GÜZELYURT

Güzelyurt Belediyesi de, Ramazan Bayramı tatili süresince hizmetlerinin aksamaması için önlemler aldı ve nöbetçi ekipler oluşturdu.

Temizlik ve çöp toplama hizmetleri tatil süresince aksatılmadan sürecek. Su hizmetleri normal program dahilinde tüm bölgelerdeki şebekelere 24 saat kesintisiz hizmet verecek. Su şebekesinde çıkabilecek arızalara müdahale için ekip oluşturuldu.

Bayram tatili süresince tüm mezarlıklarda görevli personel bulundurulacak ve hizmetler aksatılmadan devam ettirilecek.

İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacıyla tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

“Tartı Merkezi” talep olmaması nedeniyle bayram süresince kapalı olacak. Bayram sonrası normal programa devam edilecek.

Salhanede kesim günleri talep üzerine yeniden düzenlenerek kasap ve ilgililerin bilgisine sunuldu.

İhtiyaçlar ve şikayetler için 05338293243, 05338293245 numaralı telefonlar tatil süresince hizmete açık olacak.

İSKELE

İskele Belediyesi de acil hizmetlerin Bayram tatili süresince devam edeceğini açıkladı.

Su dağıtımı ve çöp toplama işlemleri normal seyrinde devam edecek. Defin işlemleri aksamadan sürecek.

İskele sakinleri bayram süresince acil durumlarda 0533 861 94 14 ve 0542 852 65 38 numaralarından belediye sorumlularına ulaşabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.