1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “RİSKLİ BEBEKLERDE ERKEN TANI VE FİZYOTERAPİNİN ÖNEMİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİ
“RİSKLİ BEBEKLERDE ERKEN TANI VE FİZYOTERAPİNİN ÖNEMİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

“RİSKLİ BEBEKLERDE ERKEN TANI VE FİZYOTERAPİNİN ÖNEMİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü

A+A-

“RİSKLİ BEBEKLERDE ERKEN TANI VE FİZYOTERAPİNİN ÖNEMİ” SEMİNERİ  DÜZENLENDİ

GÜLLE: “YASA İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ”

Fizyoterapistler Birliği, “8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü” nedeniyle, “Riskli Bebeklerde Erken Tanı ve Fizyoterapinin Önemi” konulu seminer düzenledi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Konferans Salonu’nda yer alan seminer bugün saat 12.30’da açılış konuşmalarıyla başladı.

Seminerin açılışında sırasıyla Fizyoterapistler Birliği Başkanı Beliz Belgen Kaygısız, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Emine Güllüelli ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle birer konuşma yaptı.

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mintaze Kerem Günel ile Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. İlknur Erol’un konuşmacı olarak katıldığı seminer, bugün saat 16.30’da sona erecek.

KAYGISIZ

Seminerde ilk sözü alan Fizyoterapistler Birliği Başkanı Beliz Belgen Kaygısız, semineri “8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü” nedeniyle düzenlediklerine dikkat çekti.

Riskli bebeklerin doktor tanısı konulduktan sonra rehabilitasyona alındığına işaret eden Kaygısız, her hastalık gibi burada da erken tanının önemli olduğunu vurguladı.

Fizyoterapistlerin görevleri hakkında bilgi veren Kaygısız, günümüz koşullarında fizyoterapistlere talebin arttığını anlattı.

Fizyoterapistlerin meslek yasalarının henüz meclisten geçmediğini ifade eden Kaygısız, birliğin yasa çalışmaları hakkında da bilgi vererek, çalışmaların 3-4 hafta sonra tamamlanıp Sağlık Bakanlığı’na sunulacağını söyledi.

Kaygısız, yasa sunulduktan sonra en kısa zamanda hayata geçirilmesini talep etti.

GÜLLÜELLİ

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, seminerin önemine dikkat çekerek, riskli bebekler hakkında bilgi verdi.

Riskli bebeklerde erken gelişim desteğinin ilk 3 yaşta verilmesinin önemine değinen Güllüelli, son yıllarda fizyoterapi alanında kat edilen aşamalara dikkat çekti.

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, tüm fizyoterapistlerin gününü kutladı.

Sağlık alanında sürekli bir ilerleme ve motivasyonun söz konusu olduğunu ifade eden Gülle, sağlık alanındaki gelişmelere paralel olarak, mesleki örgütlenmenin de önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Gülle, Fizyoterapistlerin yasası için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

Sağlık alanın sürekli özveri, etik kurallar ve eğitim gerektirdiğine dikkat çeken Bakan Gülle, bu tür eğitici çalışmaların daha sık yapılması gerektiğini vurguladı.

Açılış konuşmaları ardından, konuk konuşmacılara plaket takdim edildi ve sunumlara geçildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.