1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. RUM EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ
RUM EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

RUM EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA İFLAS TEHLİKESİNDE, EURO’DAN ÇIKMA TEHLİKESİ DE YÜKSEK”

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Güney Kıbrıs’ın yalnız şimdi değil önümüzdeki yıllarda da iflas tehlikesinde olduğunu ve Euro Bölgesi’nden çıkma tehlikesinin de arttığı kanaatinde...

Simerini “İflas veya Euro’dan Çıkış... Moody’sten Kötümser Değerlendirme... Uluslararası Kuruluş Kıbrıs Ekonomisinin Ayağa Kalkması İçin Yıllar Gerekeceğini Belirtiyor” başlıklı haberinde, Moody’s tarafından hazırlanan raporda, Euro Grubu’nun kararının yarattığı likidite baskısının azalmasına karşın Güney Kıbrıs’ın çok büyük ekonomik sorunlarla karşılaşmaya devam edeceğine işaret edildiğini yazdı.

Habere göre Euro Grubu kararının Güney’in temel ödeme gücü tehlikelerine son vermediği vurgulanan raporda “Borcun sürdürülebilirliğinin sağlanması için muhtemelen resmi destek niyeti veya mevcut borcun yeniden yapılandırılması gerekecek. Dolayısıyla iflas ve Euro bölgesinden çıkma riskinin önümüzdeki yıllarda da en üst seviyede olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Raporda, 2013-17 dönemini kapsayan memorandumun, Güney Kıbrıs’ın yaşamakta olduğu maliye, finans ve yapısal ekonomik meydan okumaların göğüslenmesini, özellikle de finansal istikrarı ve bütçenin sürdürülebilirliğini hedeflediğine işaret edildiğini yazan gazete şunları da ekledi:

“Raporda, ‘ülke borcunu istikrarlı bir düşüş sürecine oturtmak için memorandumda öngörülen bütçe iyileştirilmesi ve 2017’de yüzde 3, 2018’de de yüzde 4 oranında faiz dışı fazla oluşturma, birçok meydan okumayla dolu zor bir iş olacak’ deniliyor.

Moodys’e göre Kıbrıs’ın hükümet harcamaları esnek değil ve bütçenin iyileştirilmesine baskı yapıyor. Toplamda hükümet harcamalarının üçte ikisine denk gelen kamu ve özel sektör maaşlarındaki kesintilerde derin ve kapsamlı düzenlemeler yapılmasına ve işsizlik artarken gerekli verimin oluşturulması için zamana ihtiyaç olacak.

Moodys’e göre‘Gayrı Safi Yurt İçi Hâsıla’nın 2015’e kadar yüzde 12’ye kadar daralmasıyla Kıbrıs ekonomisinin önümüzdeki yıllarda önemli sapmalarla karşılaşmasını bekliyoruz. Destek programında öngörülen, Kıbrıs bankacılık sisteminde beklenen daralma –büyük ölçüde Laiki Bankası’nın iyileşmesini ve Kıbrıs Bankası’nın yeniden yapılandırılmasını yansıtıyor- sektörün önümüzdeki yıllarda kalkınmaya katkısını azaltıyor.’”
 
Haravgi haberi “Moody’s Cy-Exit Tehlikesini Artmış Görüyor... Ya İlave Yardım veya Borcun Yeniden Yapılandırılması Niyeti Gerektiği Kanaatinde” başlığıyla okurlarına aktardı.

Politis “Moody’s: Kıbrıs Sorunlar Yaşamaya Devam Ediyor... Hedefleri Tutturmak Zor... Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşunun Değerlendirmelerine Göre Kıbrıs’ın Borcu Sürdürülebilir Hale Getirme Hedefi, Mevcut Borcun Yeniden Yapılandırılmasını Gerektirebilir” ve Fileleftheros “Moody’s: Euro’dan Çıkış Tehlikesi Yüksek... Kıbrıs’ta Uyum Zor”  başlığını attı.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.