1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM HÜKÜMETİ YENİ STRATEJİ ÇİZECEK
RUM HÜKÜMETİ YENİ STRATEJİ ÇİZECEK

RUM HÜKÜMETİ YENİ STRATEJİ ÇİZECEK

Rum Hükümeti’nin, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakerelerin yeniden başlaması arifesinde, bir “milli strateji” çizmeyi arzuladığı haber verildi.

A+A-

Rum Hükümeti’nin, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakerelerin yeniden başlaması arifesinde, bir “milli strateji” çizmeyi arzuladığı haber verildi.

Simerini gazetesine göre katıldığı bir anma törende konuşan Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, müzakerelerin yeniden başlaması arifesinde, Rum Hükümeti’nin, Ulusal Konsey düzeyinde diyalog içerisinde, bir “milli strateji” çizmeyi arzuladığını ifade etti.

Görevlerini üstlendikleri ilk andan itibaren BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde öze ilişkin görüşmelerin yeniden başlamasına hazır olduklarını söyleyen Fotiu, Maraş’ın iadesi gibi iki toplum arasındaki çekincelerin ve önyargıların kalkması amacı taşıyan tedbirlerle yeni çabaya yardımcı olmayı önerdiklerini belirtti.

Buna rağmen, Türkiye’nin, “istilanın oldubittilerinin tanınmasına götüren kabul edilemez talepler” ortaya koyarak,  “kışkırtıcı” bir şekilde sabit tezini sürdürdüğü iddiasında bulunan Fotiu, egemenlik haklarının kuşkuya düşürülmesinin de Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrar açısında tehdit olduğunu savundu.

Fotiu, “sahte devletin dolaylı olarak tanınmasına atıfta bulunacak öneriler ve indirimleri kabul etmeyecekleri” mesajını da vererek, bu zor günlerde birlik olunması gerektiğini vurguladı.

GÜNEY TEHLİKEKİ MÜHİMMATLARLA DOLU

Gazetenin bir başka haberine göre Fotiu, bir programda yaptığı açıklamada, “Mari” (Tatlısu) trajedisini, benzer trajedilerin yaşanmaması için yol gösterici olması gerektiğini belirtti.

Şu anda tüm Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) depolarında bulunan tüm tehlikeli mühimmatın imha edilmediğini söyleyen Fotiu, tehlikeli mühimmatların ya imhasını ya da ihracını üstlenen uzmanların alım prosedürünün bugün tamamlanacağı bilgisini vererek, bunun Rum Hükümeti’nin önceliği olduğunu vurguladı.

Bu mühimmatlarının miktarının devasa olduğunu ve derhal imha ya da ihracının başlaması gerektiğini ifade eden Fotiu, mühimmat koruma ve muhafaza prosedürüyle ilgili ilave önlemlerin alındığını da belirtti.

Fotiu, yıllardır, aralarında uzmanlar dışında kimsenin yakalaşamayacağı tehlikelilerinin bulunduğu ihtiyaçları olmayan binlerce mühimmat olduğunu söyledi

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.