1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM MECLİSİ DE ÜRDÜN’E GİDİYOR
RUM MECLİSİ DE ÜRDÜN’E GİDİYOR

RUM MECLİSİ DE ÜRDÜN’E GİDİYOR

Meclis’ten bir heyetin de temaslarda bulunmak amacıyla

A+A-

 

ENERJİ BAKANI LAKKOTRİPİS’TEN SONRA RUM MECLİSİ DE ÜRDÜN’E GİDİYOR

Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis’ten sonra Meclis’ten bir heyetin de temaslarda bulunmak amacıyla Ürdün’ün başkenti Umman’a gideceği belirtildi.

Politis gazetesi “Lakkotripis’ten Sonra Milletvekilleri de Ürdün’e Gidiyor-Doğal Gaz Arapça Öğreniyor” başlıklı haberinde, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, meclis heyetinin Ürdün’ü ziyaret edecek olması ışığında, dün Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre Lakkotripis, Meclis Başkanı Omiru’ya, Güney Kıbrıs-Ürdün ile Güney Kıbrıs-Mısır arasındaki ilişkiler konusunda bilgi verdi.

Lakkotripis’in geçtiğimiz hafta Ürdün’ü ziyaret ettiğini ve burada Ürdünlü mevkidaşı ile bir araya gelerek, Güney Kıbrıs’ın Ürdün’e doğal gaz satma ihtimali konusunda görüş alış verişinde bulunduğunu anımsatan gazete Ürdün’ün, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinden olan doğal gaza duyduğu ilginin yoğun ve gerçek olduğunu, Ürdün’ün bu bağlamda, Lakkotripis ile yapılan görüşmede, ülkenin talep ettiği doğal gaz miktarının ele alındığını belirtti.

Habere göre Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, görüşme çerçevesinde gazetecilere yaptığı açıklamada Ürdün’ün, enerji konularında Güney Kıbrıs’ın stratejik dostu olduğunu ve buna bağlı olarak Enerji Bakanı Lakkotripis’in Ürdün hükümetiyle temaslarda bulunduğunu söyledi.

Ürdün ile enerji konularında işbirliği yapılmasına ilişkin gelişmelerin cesaret verici olduğunu söyleyen Omiru, bunu çok faydalı olarak addettiğini de belirtti.

Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken yaptığı açıklamada Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve kendisinin gerçekleştirmekte olduğu temasların, enerji yönünde olduğunu ifade etti.

BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde Anastasiadis’in Mısır Cumhurbaşkanı ile bir araya gelecek olması konusunda ise Lakkotripis, Meclis Başkanı Omiru’ya da bilgi verdiği bu görüşmeyi heyecanla beklediklerini söyledi.

Lakkotripis bir soru üzerine Mısır ve Ürdün’dan doğal gaz ithal etme konusunda ilgi bulunduğunu belirtti.
 
Simerini gazetesine göre Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis yaptığı açıklamada Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Umman’a resmi bir ziyaret gerçekleştirme hazırlığı içerisinde olduğunu ifade etti.

Gazete ayrıca BM Genel Kurul çalışmalarının ardından fevkalade gelişmelerin beklendiğini, bu nedenden dolayı bugün Amerika’ya hareket edecek olan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, enerji konusunda Mısırlı yetkililerle temaslarda bulunmayı arzuladığını yazdı.

Gazete Kahire’nin, 2018 yılına kadar Güney Kıbrıs’tan doğal gaz ithal etme niyetinin bilinmekte olduğunu belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.