1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM MİLLETVEKİLLERİNDEN ALMANLARA AĞIR SUÇLAMALAR
RUM MİLLETVEKİLLERİNDEN ALMANLARA AĞIR SUÇLAMALAR

RUM MİLLETVEKİLLERİNDEN ALMANLARA AĞIR SUÇLAMALAR

Alman milletvekilleri, Güney Kıbrıs’taki mudileri; “faturayı ödemesi gereken kumarbazlar” olarak görüyor.

A+A-

“BANKALARA UYGULANAN ÇÖZÜM DEVLET GELİRLERİNDE %40 ZARARA YOL AÇACAK”

“RUM MİLLETVEKİLLERİNDEN ALMANLARA AĞIR SUÇLAMALAR”

Alman milletvekilleri, Güney Kıbrıs’taki mudileri; “faturayı ödemesi gereken kumarbazlar” olarak görüyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi milletvekilleri, dün Almanya’nın alt yasama meclisi olan Bundestag temsilcileriyle Konut Finansman Komitesi üyeleri arasındaki toplantının ardından, Rum kesimiyle, Troyka arasındaki kurtarma anlaşması konusunda Alman mevkidaşlarına katılmadıklarını açıkladılar.

Siyasi yelpazeden 7 Alman milletvekili Almanya va Finlandiya’nın da içinde bulunduğu bazı ulusal parlamentoların onayının ardından, Güney Kıbrıs Maliye Komitesi’yle halihazırda AB Maliye Bakanlarının onayını bekleyen 23 Milyar Euro’luk paketi görüşmek için biraraya geldi.

Alman Bundestag, Troyka’nın 10 Milyar Euro’luk kredi ve 13 Milyar Euro’luk Güney Kıbrıs katkısını veya “kefaletini” içeren kurtarma paketini önümüzdeki hafta görüşecek.

Alman meslektaşlarıyla dün yaptıkları görüşmenin ardından Rum milletvekillerinin, iki ulusal parlamentonun Euro Bölgesi krizinin ele alınması konusunda konumlarının birbirine çok uzak olduğu ve Alman meslektaşlarının Güney Kıbrıs’ın ekonomik modelini “imha etme” niyeti şeklinde yorumlarda bulundukları bildirildi.

PAPADOPULOS: “HAKSIZ VE MANTIKSIZ”

Rum haber kaynaklarına göre, Konut Finansman Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos, Güney Kıbrıslı milletvekillerinin Rum Kesimi’ne empoze edilmeye çalışılan çözümün en azından mali açıdan, haksız ve mantıksız olduğunu ilettiklerini söyledi.

Papadopulos, “Haksız, çünkü kesinlikle son yıllarda benzer sorunlarla karşılaşan Avrupa bankalarına veya Euro Bölgesi’nin herhangi bir bölgesinde uygulanmayan bir çözüm” dedi ve mali olarak “sağlıksız” olan bu çözümün Güney Kıbrıs’a kaldıramayacağı bir yük bindireceğini savundu.

Papadopulos, AB ortakları tarafından bankalara uygulanan çözümün ekonominin önemli bir kesiminde muhtemelen “orarılamaz” hasara yol açarak devlet gelirlerinde %40 kadar zarara neden olacağını kaydetti

Bu gelir kaybının dar gelirli hane halkını etkileyeceğini ve daha çok işsizliğe neden olacağını kaydeden Papadopulos, bu anlamsız çözümün, ekonomiyi, “kurtarma” adına “yok edeceğini” iddia etti.

Alman milletvekillerinin Euro Bölgesi’nde kurtarma paketlerine ihtiyaç duyan ülkelere karşı sergiledikleri bilinen duruşlarını koruduklarını kaydeden Papadopulos, “Mevduatlardan kesinti yapılması görüşüne ve felsefesine katıldıkları çok net, çünkü bunun gelecekte sorun yaşayacak diğer bankalar için model olmasını istiyorlar ve İspanyol, İtalyan, Portekizli ve belki Yunan mevduat sahiplerine karşı aynı yaklaşımın uygulanacağı mesajını veriyorlar” şeklinde konuştu.

PRODROMU: “GÖZLE GÖRÜLÜR YAKLAŞIM FARKI VAR”

Demokratik Seferberlik partisi DİSİ’den Prodromos Prodromu da iki milletvekili grubu arasında gözle görülür yaklaşım farkı olduğunu ifade ederek, Alman delegasyonunun Güney Kıbrıs ekonomi modeline son vermeyi amaçladığını söyledi.

Prodromu, Güney Kıbrıs’ın acılarını hafifletmek için AB kaynaklarını en iyi şekilde kullanması gerektiğini de ekledi.

PAPAGEORGIU: “AVRUPALILARIN TALEPLERİ DAHA DA ARTACAK, HER DOĞACAK UMUDU ÖLDÜRECEKLER”

AKEL milletvekili Pambos Papageorgiu da, “dürüst” toplantının ardında dışarıya çıkan herkesin eskisinden daha kötümser olduğunu bildirdi.

Papageorgiu şöyle devam etti:

“Almanlara göre konu açık. Bizim bankalarımız bir çeşit kumar ve yok edilmesi gerekiyor ve kumarcı olarak addettikleri mudiler de bunu ödemek zorunda. Ekonomik modelimiz yok edilmeli çünkü vergi kaçakçılığına dayanıyor, bir başka açık olan konu şu ki bize bu yıkımın ardından yapabilecekleri alternatif bir öneri yok. Başka bir deyişle, eğer bu durumla baş etmek için daha fazla paraya ihtiyaç duyulacaksa bu Avrupa vatandaşlarının vergilerinden değil, Rum vatandaşların vergilerinden gelmeli”

Papageorgiu, Avrupalıların taleplerinin daha da artacağını ve ne zaman bir ekonomik ayağa kalkış umudu doğacaksa onu öldüreceklerini de savundu.

Kaynak:TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.