1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM PEO SENDİKASI KOOP-SEN, KTOEÖS VE BES’İ ZİYARET ETTİ
RUM PEO SENDİKASI KOOP-SEN, KTOEÖS VE BES’İ ZİYARET ETTİ

RUM PEO SENDİKASI KOOP-SEN, KTOEÖS VE BES’İ ZİYARET ETTİ

Çalışanlara karşı baskı ve hak budama çabaları;

A+A-

PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis başkanlığında bir heyet Kooperatif Çalışanları Sendikası (Koop-Sen), ardından da Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası KTOEÖS’ü ziyaret etti.

KRİTSİS

Kritsis Koop-Sen Genel Merkezinde ve KTOEÖS’te yaptığı konuşmalarda, Kıbrıs’ın her iki tarafında işçi kesimin yaşadığı sorunlar bulunduğunu, çalışanlara karşı baskı ve hak budama çabalarının devam ettiğini bildirdi.

Güney Kıbrıs’ta Troyka, Kuzey Kıbrıs’ta da TC tarafından uygulamaya sokulan ekonomik planlar ve baskıların perde gerisinde Dünya Bankası, IMF gibi büyük güçlerin olduğunu savunan Kritsis, “Rum Yönetimi’nin çalışanların haklarını gasp edilmesinde bu büyük güçlerden dahi bir adım önde gittiğini” söyledi.

Yüzdelik olarak Kooperatiflere ait bankalarda üye hakimiyetinin Güney’de %1’i geçmediğini söyleyen Kritsis, bu bankaların yeniden kapitalize edilmesi için Troyka tarafından borç verildiğini, bunun da devletin borcu olarak görünmesinden dolayı devletin adeta bankalara el koyduğunu açıkladı.

Kooperatif bankalarında çalışanların gelecek kaygısı yaşadıklarını ve personel azaltması için “gönüllü emeklilik” seçeneğiyle karşı karşıya bırakıldıklarını ifade eden Kritsis, şimdilik toplu iş sözleşmesinden dolayı kimsenin işten atılmadığını söyledi.

Kıbrıs Sorununun çözüm olasılığının kendilerini biraz daha iyimser düşünmeye ittiğini de kaydeden Kritsis, işçi kesiminin siyasetçilere baskı unsuru oluşturması, organize olması ve harekete geçmesinin zamanının geldiğini, yabancılar değil; tüm Kıbrıslılar için bir çözüm  bulunması gerektiğini ifade etti.

Kritsis, 1 Mayıs’ı da Çetinkaya Sahasında ortak etkinlikle kutlama kararı aldıklarını etkinliğin “Çalışanların haklarına karşı saldırılar” ve “IMF, Türkiye ve Troyka tarafından empoze edilen ekonomik planlara karşı çıkılması” şeklinde 2 temel hedef üzerine oturtulacağını söyledi.

GÜRÖZ

Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz de, ülkede ekonomik şartların her geçen gün ağırlaştığını, Kıbrıs’ın her iki tarafında da kazanılmış haklara müdahaleler yaşandığını bildirdi.

Güröz, sendikalar olarak çalışanların haklarını korumakta ısrarlı olduklarını, kooperatifler konusunda da hem Kuzey hem Güney’de bazı oyunların oynandığını söyledi.

Güney’de Troyka Kuzey’de TC’nin uygulamaya koyduğu paketler sonucu “sorunların aynı mücadelenin aynı” olduğunu dile getiren Güröz, “Bizi birleştirecek ortak konu Kıbrıs konusudur” dedi.

Kıbrıs müzakere sürecinde liderlerin sadece ne duyurmak istiyorlarsa onların duyurulduğunu savunan Güröz, Kıbrıs’ta ortak vatanı yaratma ve kardeşçe yaşama mücadelesinde seslerini yükselteceklerini bildirdi.

Güröz, ortak olarak düzenleyecekleri  1 Mayıs kutlamalarının bir festival şeklinde hem içte hem de dışta ses getireceğine olan inancını da dile getirdi.

GÖKÇEBEL

Kritsis ve heyetinin KTOEÖS ziyaretinde konuşan Genel Başkanı Tahir Gökçebel de, Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi iki sendika olarak yıllardır PEO ile işbirliği yaptıklarını hatırlatarak, Kıbrıs sorununun çözümü, barışa ulaşılması, iki toplumun kaynaşması ve neo-liberal politikaların yarattığı tahribatın kaldırılması için sık sıkı işbirliğine gidildiğini anlattı.

PEO’nun sendikayı ziyaret ederek yeni yönetime başarı dilemesinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Gökçebel, 1 Mayıs’ta ara bölgede Çetinkaya Stadyumu’ndaki etkinlikte Kıbrıs’ta barışa ulaşılması, dayatılan politikalara karşı mücadele edilmesi çabalarına vurgu yapılacağının altını çizdi.

Gökçebel kapitalist krizin diyetinin çalışanlara ödetilmesine iş ve güç birliği yaparak karşı çıkmaya devam edeceklerini bildirerek, bu anlamda bugün yapılan ziyareti önemli gördüklerini söyledi.

TAŞKER

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker de PEO’nun kurulduğu günden beri Türk-Rum-Ermeni-Maronit tüm işçi sınıfının temsilcisi, 1958’den bu yana verilen ortak mücadele sonucu işçi kesiminin haklarının bugünlere geldiğini söyledi.

Taşker, sömürge yönetimine karşı ortak mücadele eden ve birçok hak kazanan işçi sınıfının, bugün de kapitalizmin saldırıları karşısında aynı mücadeleyi vereceğini bildirdi.

PEO yetkilileri KTOEÖS’Ün ardından Belediye Emekçileri Sendikası BES’i de ziyaret etti.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.