1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM SİYASİLER ANASTASİADİS’İ TOPA TUTTU
RUM SİYASİLER ANASTASİADİS’İ TOPA TUTTU

RUM SİYASİLER ANASTASİADİS’İ TOPA TUTTU

RUM SİYASİLER ANASTASİADİS’İ TOPA TUTTU

A+A-

AKEL: “BM’DE YAPTIĞI KONUŞMA ÇÖZÜM ÇABALARINA İVME KATILMASI VE ÇÖZÜM İÇİN YETERLİ DEĞİL”

DİKO: “BIDEN ÖZEL GÖRÜŞMELERİ SIRASINDA SÖYLEDİKLERİNİ NEDEN KAMUOYU ÖNÜNDE DE SÖYLEMİYOR”

Rum Yönetimi, Nikos Anastasiadis’in ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesinin ardından Rum-Amerikan ilişkilerini derinleştirip geliştirmeyi hedeflerken Rum siyasi partilerinin memnun görünmediği, Anastasiadis’in BM Genel Kurulu kürsüsünde yaptığı konuşmayı eleştiren açıklamalar yaptıkları bildirildi.

Simerini’nin “Başkan Memnun, Partiler Hoşnut Değil... Muhalefet Anastasiadis’i Kıbrıs Sorununun Çözümü Müzakerelerindeki Yöntemini Değiştirmeye Çağırıyor” başlıklı haberine göre özellikle AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Anastasiadis’in konuşmasının iyi hazırlanmış olduğunu kabul etmekle birlikte “Çözüm çabalarına ivme katılması ve Kıbrıs sorununun çözülmesi için yeterli değil” dedi ve şunları ekledi:

AKEL: “BM’DE YAPTIĞI KONUŞMA ÇÖZÜM ÇABALARINA İVME KATILMASI VE ÇÖZÜM İÇİN YETERLİ DEĞİL”

“Önemli olan günlük olarak yapılanlardır. Üzülerek söylüyorum, maalesef Başkan Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda bugüne kadar uyguladığı yöntem çelişkiler ve gerilemeler içeriyor. Bunlar da iki tarafın tezleri arasındaki uçurumu daha da büyüttü ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarını daha da zorlaştırdı. Çözümle ilgili bütün ümitlerin ABD’ye bağlanması bizi endişelendiriyor. Saf değiliz. ABD’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında oynayacak rolü olduğunu biliyoruz ancak bu çabalarını nereye yönlendirdiği konusunda geçmişten acı tecrübelerimiz olduğundan, Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyelerinin de müdahil olmasını istiyoruz. Rusya, Kıbrıs sorunuyla ilgili kritik ve belirleyici anlarda geleneksel olarak bizi destekleyen bir ülkedir. Uluslararası toplum 2004 referandumunda hayır dediğimiz için bizi cezalandırmak istediğinde bize kimin destek verdiğini hatırlatmak isterim. Bizi destekleyen ABD değil Rusya idi.”

Gazete Kiprianu’nun Anastasiadis’e; Kıbrıs sorununun bundan sonraki aşamasını “ciddiyet ve sorumlulukla yönetme” çağrısında bulunduğunu, “Aksi halde Kıbrıs sorununda şu ana kadarki gelişmelerden çok daha kötüsüyle karşılaşacağımızdan korkuyoruz” dediğini aktardı.

DİKO: “BIDEN ÖZEL GÖRÜŞMELERİ SIRASINDA SÖYLEDİKLERİNİ NEDEN KAMUOYU ÖNÜNDE DE SÖYLEMİYOR”

DİKO, yayımladığı bildiride Anastasiadis’in BM merkezinde bulunuşunu doğru istikamette değerlendiremediği görüşünü ortaya koyarak BM Genel Kurulu kürsüsünde söylediklerini eleştirdi.

Anastasiadis’in BM kürsüsünde yaptığı konuşmanın yeni soru işaretleri yarattığına işaret eden DİKO, “Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bütün başlıklarda sunduğu kapsamlı önerilerin neler olduğunu, Rum tarafını dar Ortak Açıklama ile boğucu bir çıkmaza soktuğunu, Biden’in özel görüşmeleri sırasında söylediklerini neden kamuoyu önünde de söylemediğini?” sordu.

EDEK Anastasiadis’i Kıbrıs sorununda “uslu çocuk” olmakla suçlarken Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Anastasiadis’in Amerikalı yetkililerle temaslarından çıkan sonucu “hayal kırıcı” olarak niteledi. 

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.