1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM TARAFI 50’YE YAKIN YILDIR ZAMANA OYNUYOR
RUM TARAFI 50’YE YAKIN YILDIR ZAMANA OYNUYOR

RUM TARAFI 50’YE YAKIN YILDIR ZAMANA OYNUYOR

Rum tarafının en kısa zamanda masaya dönmesini bekliyoruz!

A+A-

 

“DAHA ÖNCE UZLAŞILAN KONULARI REDDEDEREK, ŞİMDİ DE DOĞAL GAZI BAHANE EDEREK ZAMANA OYNUYORLAR”

“BİZ MÜZAKERELERE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ ŞEKİLDE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ… MASAYA GELİRLERSE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜRÜZ, AMA GELMEZLERSE KİMSEYİ ZORLA MASAYA OTURTMA NİYETİNDE DEĞİLİZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının 50 yıla yakın bir süredir zamana oynadığını, bugünlerde ise önce uzlaşılan konuları reddederek, daha sonra da doğal gazı bahane ederek bunu sürdürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu “Biz müzakerelere yoğunlaştırılmış şekilde devam etmek ve bir anlaşmaya varmak istiyoruz… Masaya gelirlerse görüşmeleri sürdürürüz ama gelmezlerse zorla da masaya oturtma niyetinde değiliz” şeklinde konuştu.

Eroğlu bugün kabulü sırasında bir soruya karşılık Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son durumu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu konuşmasında Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Rum siyasi partilerinin müzakere sürecini askıya alma kararıyla yanlış yaptığını ifade ederek, Kıbrıs Türk tarafının temennisinin Rum tarafının en kısa zamanda masaya dönmesi olduğunu bildirdi.

Eroğlu eski Rum lider Hristofyas’a doğal gaz konusunda yaptığı önerilerin reddedildiğini, Greentree Zirvesi sürecinde Rum tarafının 12. parselde kazıya başlamasının sorunları da beraberinde getireceğini ve buna karşılık Türk tarafının da adımlarının olacağını Hristofyas’a söylediğini hatırlattı.

Derviş Eroğlu, Rum tarafının 12. parselde kazı başlatmasının ardından, TPAO’ya sismik araştırma yetkisi verildiğini de anımsatarak, Rum tarafına doğal gaz konusunda 2 öneri daha yapılmasına rağmen bunların da reddedildiğini söyledi.

Müzakereleri sürdüren yeni Rum lider Anstasiadis’e doğal gazla ilgili komite kurulması çağrısı yaptığını, fakat bunun da reddedildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, ABD dâhil olmak üzere tüm ülkelerin Kıbrıs’ta elde edilecek doğal kaynaklara Kıbrıslı Türklerin de ortak olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Eroğlu, müzakere heyetinin bugün ara bölgede yeni BM Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşme yaptığını, kendisinin de öğleden sonra Eide ile bir görüşmesi olacağını kaydederek, görüşmelerde Rum tarafının tutumunun tartışılacağını kaydetti.

Derviş Eroğlu, Rum tarafının tutumunun Genel Sekreter Ban Ki Moon ve Genel Sekreterin Kıbrıs’taki Özel Danışmanı Eide’ye iletileceğini ve bundan sonra mekik diplomasisine başlanıp başlanmayacağının görüleceğini sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.